Rastliny do záhrady, ktoré priestor spestria a zároveň sa dajú efektívne využiť

Počas letných mesiacov nájdeme v ponuke rôzne rastliny do záhrady. Avšak nie každý má rád kvitnúce rastliny, preto sme ako kompromis v domácnosti našli tie, ktoré sa dajú využiť ako dekorácia a zároveň splnia svoj účel napríklad v kuchyni.

Domáce bylinky

V záhrade, terase alebo na balkóne môžete zasadiť rôzne druhy byliniek, ktoré využijete pri varení. Rozdiel medzi sušenými a čerstvými bylinkami je v jedle znateľný. Bylinky sa dajú kúpiť v črepníkoch v obchode, v záhradníctve, prípadne ako prebytky od dobrých susedov. Pre šetrenie miesta sa môže zasadiť viac druhov byliniek do jedného črepníka. Ak ich chceme pestovať spolu, treba dbať na to, aby mali rovnaké pestovateľské nároky.

Spolu v jednom črepníku môže byť zasadené oregano, rozmarín, šalvia, bazalka alebo levanduľa. Tieto spomínané rastlinky majú radi teplo a slnko. Ak máte k dispozícií priestor, kde prevláda polotieň, môžete spolu zasadiť petržlen, pažítku alebo mätu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Levanduľa:

Jej využitie nájdete v kuchyni alebo v šatníku. Levanduľa sa používa napríklad na prípravu rôznych esenciálnych olejov, pretože je silno aromatická. Jej kladnou vlastnosťou je tiež, že odpudzuje hmyz a škodcov, preto sa používa v šatníkoch. Oleje sa môžu používať pri kúpaní vo vani alebo na rôzne masáže. Z levandule sa dá vyrobiť napríklad aj sirup.

Kúpiť si ju môžete v obchode v menších plastových črepníkoch alebo v črepníkoch po 10 kusov. Na jeden meter dĺžky vysádzame približne 5 rastlín. Sadíme ju na slnečné miesto s priepustnou pôdou. Nemá rada veľa vody, preto ju nevysádzame v blízkosti zavlažovacích systémov.

Mäta:

Z mäty môžeme pripravovať rôzne nápoje. Stačí ju dať napríklad do litrovej nádoby spolu s citrónom a s kúskami ľadu, vďaka čomu pripravíte nezabudnuteľný nápoj  bez cukru, pre deti počas letných dní. Ideálna a najviac vyhľadávaná je mäta prieporná, na prípravu nápoja s alkoholom – mojito používame mätu kubánsku. 

...

Sadíme ju do polotieňa s humóznou vlhkou pôdou. Vtedy sa krásne rozrastá a kvitne, preto jej treba dopriať dostatok priestoru.

Rastliny proti škodcom:

Na trhu existuje množstvo chemikálií, avšak prírodná cesta je účinná a najlacnejšia. Efektívne sú výluhy a zákvasy, ktoré pomáhajú najmä v začiatočnej fáze.

Pŕhľava a púpava sa používa proti voškám. Výluh z rebarbory slúži najmä proti motoliciam a skočkám. Prasličky majú svoje využitie pri hubových ochoreniach. Výluh z papradia je účinný proti štítničkám a pukliciam.

Návod na prípravu:

Do 10 litrov vody dáme vylúhovať 0,5 kg rastlín. Necháme vylúhovať celý deň a následne ich precedíme.

V súlade s prírodou:

V súčasnosti je všeobecne známy problém s včelami. Pomôcť im môžeme tak, že dovolíme trávniku rozvinúť sa do jeho prirodzenej krásy. Nehovoríme o vysokej lúke alebo neudržiavanom trávniku, úplne bude postačovať, ak v záhrade nebudeme používať pesticídy. Včielky majú radi rastliny ako je skorocel, sedmokráska alebo ďatelina.

Rastlina s názvom Lufa

Jedná sa o menej známu rastlinu, avšak má rôznorodé využitie. Preto sme sa rozhodli, že vám ju predstavíme. Jedná sa o ázijskú tropickú rastlinu, ktorá sa dá pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Dariť sa jej bude pri plote, alebo rôznych plôtikoch. Jedná sa o popínavú rastlinu s čím treba počítať. Vzhľadom pripomína uhorku alebo cuketu.

Keď dozreje, môžeme ju použiť ako prírodnú špongiu na čistenie a píling ľudského tela, pretože pri kúpaní telo šetrne zbavuje od odumretej kože.

Využitie má aj v kuchyni, pretože obsahuje veľké množstvo vitamínov a bielkovín, je ľahko stráviteľná a je ideálna pre ľudí s bezlepkovou diétou, diabetom alebo pre ľudí, ktorí majú záujem o zníženie svojej hmotnosti.

Existuje ďalej celá rada rastliniek, ktoré sa dajú využiť v kuchyni alebo celkovo v domácnosti, avšak snažili sme sa vám priblížiť tie, ktoré považujeme za dostupné a veľmi obľúbené.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár