Prečo si vybrať taštičkový matrac

Spánok je pre človeka veľmi dôležitý. Ak máte zabezpečený kvalitný spánok, tak ste na tej správnej ceste ku kvalitnému životu. Potreba spánku je individuálna záležitosť. Závisí od veku jedinca, od pracovnej vyťaženosti, od potrieb ľudského organizmu.

Kvalitu spánku ovplyvňujú mnohé faktory. Niektoré je možné ovplyvniť ľahšie, iné ťažšie, na iné dosah nemáte. Čo určite môžete ovplyvniť je výber správneho lôžka. Ak ten výber zanedbáte, alebo ho podceníte budete niesť dôsledky. Možno nie hneď, ale s pribúdajúci vekom určite.

Počuli ste už o taštičkových matracoch?

V minulosti boli veľmi známe pružinové matrace. Boli veľmi obľúbené, pretože mali dlhú životnosť, dobre sa na nich spalo, mnoho ľudí nemalo k nim ani špeciálne rošty a boli s nimi spokojní. Svet technológii ide dopredu. Pri niečom rýchlejšie, pri niečom pomalšie. A tak aj výrobcovia matracov pracujú na skvalitnení ponúkaných produktov. A tak aj pružinový matrac prešiel modernizáciou a bol vytvorený taštičkový matrac.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prečo taštičkový?

Názov dostal  podľa technológie, akým spôsobom sa vyrábajú. Možno príliš zjednodušenie povedané: každá pružina je umiestnená a samostatne obalená v akomsi „púzdre“ z netkanej textílie a vytvorí taštičku. Už sa nemôže stať, ako kedysi, že začujete vŕzganie pružín pri každom pohybe počas spánku, či relaxu. Husto uložené taštičky tvoria jadro matraca, ktoré je pevné, odolné. Už by sa nemalo stávať, že pružina vyskočí a spôsobí úraz, či znehodnotí celý matrac.

Taštičkový matrac a jeho výhody

Ak si chcete zaobstarať akúkoľvek vec, ktorú budete používať na dennej báze dlhodobo, je dobré si o nej čo najviac preštudovať, zistiť čo najviac informácii, aby rozhodnutie, ktoré urobíte bolo rozhodnutím, ktoré po čase nebude ľutovať.

Pri kúpe matraca je dôležité si vybrať matrac, ktorý sa vám rýchlo nepreleží, ktorý počas noci podporí držia chrbtice v prirodzenej polohe. Je odolný.

Čo zabezpečujú spomínané taštičky?

Hustá sieť pružín rozloží váhu spotrebiteľa rovnomerne.  Čo v praxi znamená, že každá taštička vytvorí odpor na istú časť tela podľa potrieb človeka. Pri správnom výbere nie je možné bolestivé otlačenie kĺbov (ramenných, či bedrových), následné tŕpnutie rúk, či nôh. Dochádza k rovnomernému prekrveniu celého tela.

Vďaka elastickosti poskytujú výbornú oporu pre chrbticu. Práve túto vlastnosť ocenia ľudia, ktorí celú noc, alebo jej časť prespia na boku, ale aj na chrbte. Nemalo by sa stať, že spiacemu človeku prepadne zadok;, že vrchná časť tela bude vyššie, či nižšie ako spodná. Počas noci teda nedochádza k deformácii chrbtice, čo by spôsobovalo jej bolesť a následnú nevyspatosť.

Kvôli svojim ortopedickým vlastnostiam zabezpečujú nielen kvalitný, ale aj zdravý spánok. Sú určené pre všetky generácie.     

Pri každom matraci je dôležité prúdeniu vzduchu. Práve taštičky zabezpečujú ľahké odvetrávanie matraca. Človek sa v noci potí. Potrebuje, aby lôžko na ktorom spí bolo dobre odvetrané, aby nepáchlo potuchlinou, telesnými výlučkami, či nepodľahlo plesni, ktorej sa darí práve vo vlhkom prostredí.

V neposlednom rada jeho veľkou výhodou je trvácnosť. Ak do niečoho investujete, chcete, aby vám to slúžilo roky. Aby ste o rok, či dva nemuseli investovať do nového matrac, čo vás bude stáť nielen ďalšie financie, ale aj čas pri novom výber, problém s odstráneným starého produktu a pod.

Taštičkový matrac a jeho nevýhody

Pri nesprávnom výbere taštičkového matraca sa výhody môžu zmeniť na nevýhody. Je to vtedy, ak sa rozhodnete pre nesprávnu tvrdosť, alebo hustotu usporiadania pružín. Preto sa neriaďte radami suseda, ktorý vám odporučí matrac, na ktorom sa jemu dobre spí. Riaďte sa svojimi potrebami, vašou výškou a najmä hmotnosťou. Ak máte zdravotné problémy aj toto je potrebné zohľadniť pri výbere. Ak sa strácate vo svete informácii, nebojte sa osloviť predajcu, či výrobcu, aby vám poradil. Nie je hanba sa spýtať profesionálov – ľudí, ktorí majú o tom veľa naštudovaného a majú svoje skúsenosti.

...

Tieto matrace majú svoju váhu, ktorá rastie priamoúmerne s množstvom, teda aj s hustou taštičiek. Sú ťažšie. Preto manipulácia s nimi si vyžaduje istú fyzickú silu. O každý matrace je potrebné sa starať, udržiavať ho v dobre kondícii, preto starší ľudia budú pri jeho údržbe potrebovať pomoc niekoho zdatnejšieho.

Ak sa rozhodnete pre tento typ matraca, počítajte s vyššou cenou. Investícia je síce väčšia, ale kvalitný spánok, ktorý vám prinesie výsledok v podobe zdravia, vyššej produktivity v práci, dobre nálady, dostatku energie, stojí zato.

Na čo sa zamerať pri výbere taštičkového matraca?

Rozmer

Matrac musí rozmerom sedieť na vašu posteľ. Posteľ sa vo väčšine prípadov nepredáva s matracom. Matrac je potrebné dokúpiť a po cca 7 rokoch aj meniť. Ak posteľ slúži a ste s ňou spokojný, nie je dôvod na jej výmenu. Vymeňte len matrac. Ale pozor, aby rozmerom do nej matrac dokonale zapadol.  Výrobcovia ponúkajú klasický rozmer 90×200, ale dokážu pri požiadaní vyrobiť matrac aj na mieru. Výška by sa mala pohybovať okolo 20 a viac centimetrov.

Celkové zloženie matracu

Základom taštičkového matracu je samozrejme taštičkové jadro. No okrem nich obsahuje rôzne iné vrstvy rôznych materiálov. V živote ste nútený robiť rôzne kompromisy, no pri matraci ich nerobte. Matrac vám musí sedieť ako uliaty. Kombinácia taštičkového jadra s pamäťovou penou, či latexovou vrstvou sú vhodné pre ľudí, ktorý radšej spia na mäkšom podklade. Sú to prevažne starší ľudia, ktorí si častejšie potrebujú ľahnúť a zrelaxovať. Naopak kombinácia taštičiek s tvrdšou kokosovou doskou je vhodnejšia pre mladších ľudí v produktívnom veku.

Tvrdosť

Ponúkané matrace sú rôznej tvrdosti. Správne zvolená tvrdosť, ktorá sa prispôsobí vášmu telu, zabezpečí podporu prirodzenej polohe chrbtice. Každý jedinec preferuje inú polohu pri spaní. Ľudia sú rôznej váhy, výšky, s i bez zdravotných problémov. Majú rôzny životný štýl – jeden má sedavé zamestnanie, iný veľa športuje, niekto manuálne pracuje,… toto sú všetko faktory, ktoré majú ovplyvniť rozhodnutie o tvrdosti matraca. Ak by ste sa chceli riadiť dákou normou, tá žiaľ neexistuje. Výber je veľmi subjektívny. Ak sa neviete rozhodnúť, nie ste stopercentne rozhodnutý pre daný stupeň tvrdosti, máte možnosť si zvoliť matrac, ktorý bude mať na obidvoch stranách matraca rôznu tvrdosť. Môžete si ho pri používaní otáčať podľa svojich potrieb.

Aký rošt zvoliť pod taštičkový matrac?

Rošt je osobitná kapitola pri dokonalom zariaďovaní lôžka. Niekto uvádza, že taštičkový matrac je možné umiestniť na pevnú ložnú plochu. No ak chcete, aby bol dobre odvetraný a vzduch ním prúdil nielen zhora, ale aj zdola, je dobré ho umiestniť na lamelový rošt, ktorý podporí aj jeho ortopedické účinky. Pozor však na šírku medzi lamelami, aby nedošlo k znehodnoteniu matraca. Mala by sa pohybovať okolo 4 cm, záleží aj od výberu matraca a od hustoty taštičiek.

Ako sa správne starať o taštičkový matrac?

Ak niečo vlastníte je potrebné sa o to aj starať. Pri správnej starostlivosti sa predlžuje aj životnosť vecí. Inak tomu nie je ani pri matraci. Na čo určite nezabudnúť:

  • Ak chcete zabrániť deformácii, či preležaniu, matrac určite pravidelne otáčajte. Nielen zhora nadol, ale aj sprava doľava. Takto zabránite opotrebeniu len jednej časti.
  • Ako na poličky sadá prach, tak prach a prachové roztoče sa držia aj v matracoch. Matrace moc nemôžete máčať a umývať, ale môžete ich pravidelne povysávať. Myslite na to pri kompletnom čistený spálne.
  • Používajte chránič matraca, ktorý zabraňuje množeniu škvŕn na matraci a uľahčuje ich čistenie. Jednoducho ho dáte dole a operiete v práčke.
  • Ako periete bielizeň, tak aspoň dvakrát do roka dajte dole aj poťah z matraca a perte ho. Drží sa v ňom nielen prach, ale zachytáva aj telesné tekutiny, ktoré môžu spôsobiť zápach.
  • Tak ako pri stenách, prikrývkach aj pri matracoch je dôležité vetranie. Je to prevencia proti plesniam. Čerstvý vzduch je dôležitý celkovo pre zdravý životný štýl.  

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár