Čo by nemalo chýbať v spálni seniora

Rodičia sa starali o vás keď sme boli deti. Chceli pre vás vytvoriť domov, v ktorom sa budete cítiť bezpečne, pohodlne a príjemne. Vytvorili vám svoj osobný priestor na hru, učenie, relax a spánok. Snažili sa o tom, aby vám v tejto časti príbytku nič nechýbalo, aby tam nebolo nič, čím by ste si ublížili, čo by vám poškodilo zdravie, či znehodnotilo veci, ktoré vám patrili. Boli ste im vďační za túto možnosť, mať svoj priestor.

Čas je veličina, ktorá sa nedá zastaviť. Čas jednoducho plynie. Rastú deti, ale vek pribúda aj rodičom. Čím je jedinec starší, po produktívnom veku, tým mu sily ubúdajú a potrebuje sa zastaviť, aby si oddýchol. Tak ako pozornosť rodičia venovali vám keď ste boli deti, teraz je čas, aby sme vy upriamili svoj zrak na rodičov a vytvorili im priestor, ktorý bude plniť všetky ich potreby.

Senior je niekto, kto si zaslúži našu pozornosť

Pojem „senior“ sa používa dlhé roky. V slovníkoch má svoju definíciu. Ide o staršieho človeka, ktorý bol považovaný za váženého a vzácneho člena istého spoločenstva. Horná veková hranica je 60 – 65 rokov. Za seniora považujeme človeka, ktorý prišiel do dôchodkového veku a zaslúži si po odpracovaných rokoch dožiť poslednú časť svojho života dôstojne a naplno.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Áno, vaši rodičia, starý rodičia sú vhodnými kandidátmi nato, aby ste im prejavili úctu a vďačnosť. A oni sa nám odvďačia láskavým slovom, pohladením, či radou a ak im to sily dovoľujú pomocou s vašimi deťmi, ich vnúčatami.

Kde umiestniť spálňu?

Je rozdiel, či starší človek býva v byte (hoci len v jednoizbovom), alebo v rodinnom dome. Je rozdiel, či býva samostatne, ale už žiť oddelene nemôže, pretože so zdravotných dôvodov potrebuje neustálu pomoc. Kvôli mobilite, problémom s pohybom, je správne ak dôchodca využíva schody čo najmenej. Schody predstavujú nebezpečenstvo pádu, ktorý môže spôsobiť závažný úraz s trvalými následkami.

Ak bývate spolu so seniorom, ktorý si vyžaduje vašu pomoc aj v noci, určite mu spálňu umiestnite tak, aby sme ho mali neustále pod dozorom a počuli ho, ak by vás v noci volal, príp. v horšom prípade, keby spadol.

Na čo myslieť pri zariaďovaní spálne pre seniora?

Keďže ide o staršieho človek, ktorému sa blíži obdobie staroby myslite nato, že

  • sa rýchlo unaví, bude potrebovať si častejšie sadnú, aby si oddýchol, možno aj zdriemol;
  • veľa času trávi doma pri čítaní, relaxovaní, pozeraní televízie, či lúštení krížoviek;
  • ťažšie sa mu stáva, preto je dobré, aby mal všetko poruke, v blízkej vzdialenosti;
  • má problémy s pohybom, preto spálňa, aby nemala byť na poschodí;
  • s vekom prichádzajú rôzne zdravotné problémy a to nielen pohybové;
  • jeho zrak už mu neslúži najlepšie, preto bude potrebovať dostatok svetla;
  • aj starší človek má svoje potreby a túžby, preto s ním pri zariaďovaní aktívne komunikujte.

Čo patrí do spálne pre seniora?

Keď zariaďujete obývaciu izbu dôkladne si premyslíte, čo do nej umiestnite. Vybavenie detskej izby si tiež vyžaduje čas a zváženie jednotlivých prvokov. A tak aj spálňu pre seniora je potrebné dobre premyslieť. Na jednej strane nechcete, aby v nej niečo chýbalo, na druhej nie je dobré ju preplniť zbytočnosťami, ktoré bude treba obchádzať, či utierať z nich prach. 

Dominantným prvkom každej spálne, nielen pre seniora, je posteľ.

Ako vybrať vhodnú posteľ pre staršieho človeka?

Posteľ je veľkým kusom nábytku, umiestnite ju tak, aby bol k nej ľahký prístup. S prichádzajúcim vekom prekračovanie, preliezanie či prejdenie väčšie vzdialenosti je pomerne veľkým problémom.

Rozmer postele

Pri výbere postele je potrebné brať do úvahy výšku a hmotnosť jedinca. Výška človeka rozhoduje o výške postele. Staršiemu človeku sa horšie vstáva aj líha, preto potrebuje mať vyššiu posteľ ako je bežná. Štandardná posteľ má výšku okolo 45 cm. Posteľ pre seniora by mala mať okolo 60 cm záleží to však od jeho výšky. Je potrebné samozrejme rátať aj s výškou matrac. Ideálna výška lôžka je taká, že jej okraj sa pohybuje približne v polovici stehien, medzi kolenami a zadkom.

Ak bude postreľ príliš nízka, kolená človeka nebudú v pravom, ale ostrom uhle, vstávanie bude fyzicky náročné, pretože pôjde z hlbokého sedu, čím trpia nielen nohy, ale aj bedrové kĺby. Naopak ak bude posteľ príliš vysoká, senior nedočiahne na zem celým chodidlom, pri vstávaní nemá stabilitu, bude sa musieť zošuchnúť dole. Pri zošmyknutí môže dôjsť k pádu. Bude náročné nielen vstávanie, ale aj líhanie.

Materiál, z ktorého je posteľ vyrobená

Trh ponúka postele rôznych materiálov. Záleží od každého, čo sa mu páči, aký je jeho vkus. Sú postele vyrobené z masívneho dreva, z kovových častí, z lamina. Výrobcovia využívajú rôzne kombinácie materiálov. Veľmi príjemné na dotyk, hoci horšie udržiavateľné sú postele s čaludnením. Pre starších ľudí sú ideálne prírodné materiály. Materiály, z ktorých sa ľahko dá utrieť prach, ktoré sa dajú v prípade potreby ľahko vyčistiť.

Posteľ by mala mať čelo postele, aby v prípade potreby, sa mohol starší človek o ňu oprieť, aj ale aj vyvýšenú spodnú časť, aby sa paplón, či perina zbytočne nezošúchala na zem.

Pri výbere postele dbajte na tieto zásadné veci:

...
  • stabilnosť – vo vyššom veku sa často stáva, že človek stratí balanc, alebo pri vstávaní, či líhaní sa potrebuje chytiť bočnej hrany, či čela postele. Preto tieto časti majú byť pevné, pozor nie ostré, aby nedošlo k zraneniu.
  • jednoduchá starostlivosť a údržba – o každé lôžko je potrebné pravidelne a starostlivo udržiavať, len tak v ňom dosiahnete kvalitný a najmä zdraviu nezávadný spánok. Vyžaduje si nielen každodenné vetranie, ale aj výmenu posteľnej bielizne v istom intervale – aspoň dvakrát do mesiaca. Posteľ sa nevyhýba prachu a prašným roztočom.

Súčasťou postele je správny a kvalitný matrac

Jedna vec je zabezpečenie postele, druhá je zaopatrenie kvalitného matraca. Správnemu výberu matraca sa zaoberajte dôsledne. Je potrebné si uvedomiť, že matrac bude zaťažovaný počas dňa pomerne často. Má zodpovedať potrebám klienta. Musíte brať do úvahy nielen jeho hmotnosť, vek, ale najmä zdravotný stav.

Matrac má byť dobre vetrateľný. Má podporovať a uvoľniť chrbticu, preto musí mať vhodne zvolenú tvrdosť. Ak bude príliš tvrdý bude spôsobovať tlak a bolesť kĺbov. Príliš mäkký matrac zase neposkytuje dostatočnú oporu a človek sa doň zaborí a okrem iného nastane problém aj pri vstávaní.

Výrobcovia ponúkajú široké spektrum matracov, čo sa týka rozmerov, tvrdosti, materiálov, dokonca matrace, ktoré sú vhodné pri dekubitoch. Pozor, výška matraca musí byť niekoľko centimetrov nad krajom postele. Nechcete predsa, aby deduška, či babičku pri sedení na posteli omínali tvrdé dosky okraja postele. Nezabúdajte aj na jeho ochranu – chránič matraca, ako aj snímateľný poťah, ktorý sa dá ľahko oprať v práčke.

O matrac je potrebné správne sa starať, udržiavať ho v čistote, aspoň raz za tri mesiace ho otáčať. Starší človek môže mať problémy s únikom telesných tekutín, preto je nutné predchádzať zápachu, škvrnám, či plesniam. Práve z tohto dôvodu nekupujte pre seniora váľandu, ale posteľ s kvalitným matracom.

Špeciálne sa venujte výberu roštu

Ak ste zakúpili kvalitný matrac, určite chcete jeho vlastnosti podporiť správnym roštom. Pevná doska, hoci by mala aj pár dier na odvetranie, alebo drevený latkový rošt sú najhoršou voľbou. Matracom musí prúdiť vzduch, preto nie sú vhodné spomínané rošty, ale ani posteľ s uzavretým úložným priestorom. Rošt musí zabezpečovať pružnosť, preto je vhodný lamelový rošt so správnym rozostupom lamiel.

Veľmi atraktívne sú polohovateľné rošty – manuálne, ale aj elektrické. Sú finančne náročnejšie, ale zabezpečujú komfort a pohodlie. Ak sa rozhodnete pre tento typ roštu, musíte to zohľadniť aj pri výbere matraca. Nie každý typ matraca je vhodný na tento typ roštu, aby sa nestalo, že sa matrac zalomí a stratí svoju kvalitu, čoby bola škoda.

Doplnky k posteli

Všetko ste starostlivo vybrali. Už len vybrať prikrývku, vankúš, posteľnú bielizeň a plachtu. Starší ľudia majú radi teplo aj preto boli v minulosti  preferované  veľké duchny z peria, ktoré udržali teplotu tela. Preto zvoľte teplejšiu prikrývky, hoci nie objemnú, aby nepadala z postele a aby nebola príliš ťažká a nespôsobovala problémy pri otáčaní. Vankúš by mal poskytovať podporu hlavy, ramien a krčnej chrbtice. Možno niekomu padne vhod aj podporný vankúš, nielen pod hlavu, ale aj za chrbát.

Posteľná bielizeň ako aj plachta by mali byť z kvalitných príjemných materiálov. Voľte skôr prírodné materiály, napr. bavlnu, nie chladivý satén.  

Je úplne jedno, aké vzory a vzhľad zvolíte. Skôr myslite nato, aby lôžko seniora bolo vždy čisté a s jeho údržbou bude potrebovať vašu pomoc. Výmena bielizne, otočenia matrac si vyžaduje istú fyzickú náročnosť, ktorou nedisponuje každý senior.

Vybavenie spálne

Nočný stolík, či iný úložný priestor je pre dôchodcu dôležitý. V spálni trávi väčšie množstvo času a to nielen ak je imobilný.

Nočný stolík by mal byť

  • priestranný – keďže starší človek má problém s pohybom, chce mať všetko na dosah ruky. Môže si tam uložiť knihu, krížovky, okuliare, ale aj lieky, či vodu. Na ňom môže byť umiestnená lampa, ktorú si môže kedykoľvek podľa potreby zažať.
  • pevný – vo vyššom veku človek potrebuje niečo stabilné, čoho sa môže prichytiť, čo sa mu neposunie. Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste.

Čím je človek starší, tým menej oblečenia potrebuje, preto určite do spálne nevoľte veľké robusné skrine, ktoré miestnosť zmenšia a nebudú naplno využité. Skôr voľte niečo striedmejšie a funkčné. Nezabudnite na poličku, ktorá môže slúžiť na vystavenie fotografií detí či vnúčat, ktoré potešia a pri pohľade na ne senior aspoň trochu pookreje. 

Súčasťou spálne by mal byť koberec, ktorý dotvorí spálňu a spraví ju o niečo útulnejšiu. Voľte väčší koberec, o ktorý sa nebude dať zakopnúť, podknúť, ktorý sa nebude posúvať a vlniť. Chôdza po koberci je oveľa príjemnejšia, ako po studenej podlahe.

Nezabudnite na okno. Umiestnite naň žalúzie, príp. roletu, aby pri horúcich dňoch, ale aj pri poobednom zdriemnutí sa dal urobiť príjemný tieň.

Ak nechcete, aby váš milovaný preležal celý deň v posteli určite mu doprajte pohodlné kreslo s možnosťou vyloženia nôh, s opierkou hlavy, či rúk. Toto kreslo samozrejme nemusí byť len súčasťou spálne, ale môže byť umiestené aj obývačke. Aj zmena prostredia, či zmena spoločnosti je pre človeka dôležitá, aby sa necítil osamelo.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár