13 tipov, ako maximalizovať obytný priestor domu či bytu

To, že máte malý dom či byt ešte neznamená, že nemôžete žiť vo veľkom. Ľudia, čo majú priestorné bývanie, nemusia riešiť optimalizáciu priestoru. Väčšina ľudí je však priestorom obmedzená. Takmer každý má rád pocit priestornosti, nie každý však má na to dostatočný príjem.

Bývanie sa však dá zväčšiť aj bez toho, aby ste museli hlboko načrieť do peňaženky. V tomto článku prinášame niekoľko tripov, tipov či inšpirácií, ako si zväčšiť obytný priestor.

izba priestor

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Tip č. 1 – snažte sa maximalizovať pomer plochy okien/stien

Čím je plocha okien v miestnosti väčšia, tým je miestnosť opticky rozľahlejšia. So samotnou metrážou nespravíte nič, prečo však trochu nemanipulovať s ľudským vnímaním. Veď práve o to ide. Chceme mať dobrý pocit z izby. A je jedno, akým spôsobom sa do takéhoto stavu dostaneme.

Tip č. 2 – používajte priehľadné materiály v miestnostiach bez okien

Optické zväčšovanie priestorov je založené na manipulácii svetla. Vnímanie priestoru je najmä o vnímaní svetla. Všetko, čo je svetlé, pôsobí rozľahlejším dojmom, ako všetko, čo je tmavé.

Pokiaľ máte v dome či byte miestnosti, ktoré nemajú okná do exteriéru, snažte sa do nich vpustiť aspoň interiérové svetlo. Nemusíme montovať žiadne nové okno. Stačí použiť priesvitnú či priehľadnú stenu. V súčasnosti je na trhu dostatok kvalitných a lacných materiálov, aby ste tento nápad vedeli poľahky zrealizovať.

Tip č. 3 – vytvorte maximum vonkajšieho obytného priestoru

To, že bývate v malom dome ešte neznamená, že sa musíte cítiť stiesneno. Dôležité je, aby ste mali nejaký ten pozemok v okolí domu. Rozširovať interiér býva veľmi drahé. Stavba terasy je však ďaleko dostupnejšia. Terasa nemusí byť vôbec komplikovaná. Stačí spevnená plocha vedľa domu a nejaká markíza. A razom budete mať pocit, že obytná plocha vášho domu je väčšia.

Tip č. 4 – snažte sa minimalizovať počet stien v interiére

Komplikované členenie vnútorného priestoru nemá dobrý vplyv na jeho vnímanie. Z tohto dôvodu by ste sa mali snažiť eliminovať steny a ísť cestou viacúčelových miestností. Dnes je bežné, že sa kuchyne kombinujú s jedálňami a obývačkami. Prečo však nezájsť ešte ďalej. Čo tak do tohto priestoru zakomponovať pracovňu či spálňu?

Tip č. 5 – nebojte sa vytvárania medziposchodí

Pri plánovaní interiéru sa často myslí iba na horizontálny rozmer. Človek myslí dvojrozmerne. Prečo však nevyužiť aj vertikálny priestor. Pokiaľ máte vyššie stropy, tak je to ideálne riešenie. Medziposchodie sa však dá vytvoriť prakticky všade.

...

Skúste si takto vytvoriť lôžko v spoločných priestoroch – napríklad v obývačke. Takto si môžete kedykoľvek zdriemnuť v príjemnom prostredí.

Tip č. 6 – využite priestor pod schodmi

V ideálnom prípade budete schodisko navrhovať s vedomím, že chcete efektívne využiť priestor pod ním. Ide to však aj v prípade, že neplánujete takto dopredu. Je priestor pod schodmi atypický? Nevadí – dajte si vyrobiť atypický nábytok, aby tam pasoval.

Tip č. 7 – vymeňte dvere za posuvné steny

Jedinečným spôsobom, ako organizovať obytný priestor, sú posuvné steny. Dvere zbytočne členia priestor – v konečnom dôsledku ho zmenšujú. Posuvné steny dokážu interiér zjednotiť – dočasne vytvoriť jeden veľký jednoliaty celok. Posuvné steny plnia rovnakú úlohu ako dvere. Sú však omnoho flexibilnejšie. Pokojne môžeme povedať, že modernejšie.

Tip č. 8 – využívajte sklenené steny

V niektorých prípadoch je nutné, aby bol priestor fyzicky oddelený. Povedzme, že chcete mať oddelenú obývačku od kuchyne. To však neznamená, že dve miestnosti musíte oddeliť aj opticky. Prečo nepoužiť sklenenú stenu? Takto zabijete dve muchy jedno ranou – oddelíte miestnosti a zároveň zachováte žiadaný vizuálny dojem.

Tip č. 9 – pohrajte sa so zrkadlami

Zrkadlá sú asi najefektívnejším nástrojom optického zväčšovania priestoru. Dokážu takmer dokonale oklamať ľudský mozog. Použitie zrkadiel sa však nemusí obmedzovať na veľkoplošné tabule na skriniach a podobne. Buďte odvážni a zapojte svoju fantáziu. Zo zrkadiel dokážete vytvoriť zaujímavé umelecké diela, ktoré zároveň pomôžu opticky zväčšiť interiér.

Tip č. 10 – maximalizujte možností poličiek

Poličky sú štandardnou súčasťou moderných domácností. Pokiaľ naberiete odvahu umiestniť poličky aj do neštandardných pozícii, ušetríte množstvo priestoru. Skúste poličky umiestniť do horných rokov miestností. Tento priestor je v bežných domácnostiach využívaný minimálne. Optimalizujte priestor týmto jednoduchým trikom.

Tip č. 11 – použite závesy na oddelenie priestoru

Často je potrebné priestor rozdeliť z dôvodu súkromia. Neraz je táto potreba iba dočasná. Elegantným riešením je využitie izbového závesu. Namiesto stavanie steny nainštalujete garnižu uprostred miestnosti. Takto získate flexibilnú miestnosť plnú priestoru na želanie.

Tip č. 12 – zamerajte sa na nízke sedenie

Umiestnením špeciálnych sedačiek s nízkou polohou sedu opticky zväčšíte vertikálny priestor. V obchodoch dnes nájdete široký výber sedacích vakov za priaznivé ceny. Toto riešenie nemusí byť vhodné do každej miestnosti, oplatí sa však vyskúšať.

Tip č. 13 – zamerajte sa na bielu farbu

Ďalšou cestou k optickému zväčšeniu miestnosti je manipulácia s farbami. Najlepšou farbou z pohľadu vnímania veľkosti priestoru, je jednoznačne biela. Chcete vytvoriť dojem veľkej miestnosti? Natrite ju na bielo. Pokojne zájdite ďalej. Umiestnite do tejto miestnosti biely nábytok, biele zariadenia a tak ďalej.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár