Význam prirodzeného svetla v domácnosti

Myslíte si, že prirodzené svetlo dokážete vo svojom dome či byte nahradiť? Alebo ste toho názoru, že toto nie je téma, ktorá by vás mala zaujímať? Prečítajte si tento krátky článok a spravte si vlastný názor.

Biorytmus človeka ja závislý od prirodzeného svetla

Počuli ste už termín cirkadiánny rytmus? Možno ste sa týmto výrazom ešte nestretli, môžete si však byť istý, že ste pod jeho vplyvom. Cirkadiánny rytmus je druh biorytmu, ktorý sa má periódu dlhú približne od 20 do 28 hodín. Keby sme to mali zjednodušiť, tak tento rytmus môžeme nazvať aj denným.

prirodzene svetlo

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ako to súvisí s denným svetlom? Deň a noc sa na našej Zemi striedajú ďaleko dlhšie ako tu existuje nejaký Homo Sapiens. Človek sa tomuto prostrediu musel prispôsobiť. Naša biológia je z toho dôvodu závislá na vonkajších okolnostiach. Biológia sa s bežnou realitou takmer vždy zhodovali. Posledných 150 rokov je malou výnimkou.

Ľudský život bol po milióny rokov ovplyvňovaný pravidelným striedaním svetla a tmy, dňa a noci. Organizmus sa prirodzene vyvinul tak, že počas noci odpočíva a cez deň si zabezpečuje obživu a ďalšie funkcie. Hlavným záchytným bodom pre mozog sa stalo denné svetlo. Svitanie zalarmovalo mozog k vyššiemu výkonu a prebudeniu. Západ slnka na druhú stranu mozog utlmovalo.

Ľudský mozog je na prirodzenom svetle doslova chemicky závislé. Spánkový režim je do veľkej miery ovplyvňovaný produkciou špeciálneho hormónu nazývaného melatonín.

Melatonín sa tvorí najmä v časti mozgu nazývanej epifýza. Jeho produkcia je priamoúmerná množstvu svetla. Svetlo produkciu tohto hormónu znižuje. Vedci zistili, že počas noci sa v mozgu nachádza až 10-krát menšie množstvo melatonínu.

U človeka dokázateľne ovplyvňuje náš denný biorytmus. Je dokázané, že výkyvy tvorby melatonínu spôsobené svetlom dokážu spánok predĺžiť/skrátiť  až o dve hodiny.

Výraznejšie vplyvy melatonínu možno pozorovať u zvierat. Tento hormón u zvierat určuje ich sezónne správanie. V zime je svetla menej, a tak produkcia hormónu je nižšia. Organizmus zvieraťa na základe toho vie, že je zima.

Nie je to dokázané, ale existuje silný predpoklad, že množstvo melatonínu v krvi ovplyvňuje aj sezónne správanie človeka (napríklad jarná únava).

Bez slnečného svetla je tvorba vitamínu D zložitá

Veda pod vitamínom D rozumie skupinu steroidových hormonálnych prekurzorov. Nič vám to nehovorí? Nevadí. Vitamín D je pre správne fungovanie organizmu mimoriadne dôležitý.

...

Vitamín D si telo za bežných okolností produkuje v dostatočnom množstve samo. To znamená, že nejde o vitamín, ale skôr o hormón. Vitamín D sa tvorí v koži z provitamínu za pôsobenia ultrafialového žiarenia.

Čo sa stane, ak človek nie je vystavený dostatočnému množstvu slnečného žiarenia? Nemusíte sa báť. Nehrozí smrť ani žiadne iné problémy. Avšak za predpokladu, že vitamín D dokážete dodatočne prijímať v potrave. Teda vždy tu existuje riziko, že potrebné množstvo vitamínu v strave nezískate.

Telo si dokáže potrebné množstvo vitamínu D vyrobiť v relatívne rýchlom čase. Nepotrebujete sa opaľovať celé hodiny. Teoreticky by malo stačiť byť na jarnom slnku dvakrát po 20 minút týždenne.

Počas jari, leta a jesene sa o tvorbu vitamínu D obávať nemusíte. Problematické sú mesiace november, december, január a február. Počas tohto obdobia nie je dostatok slnečného žiarenia a vitamín D je potrebné prijímať aj potravou.

Najlepší liek proti depresii a zlej nálade

Pokiaľ chodíte na dovolenky do slnečných oblastí okolo rovníka, tak ste si určite všimli, že ľudia sa tam usmievajú oveľa viac ako u nás. Najväčší rozdiel zažijete v januári či februári. Teda v mesiacoch, kedy je väčšina ľudí na Slovensku zachmúrených.

To, že nálada závisí od množstva slnka nie je nejakým falošným pozorovaním z cestovania svetom. Je to vedecký overený fakt, ktorý odborníci vedia zdôvodniť aj zložitými chemickými rovnicami.

To, že južania sú temperamentní a severania chladní je dielom svetla. Zabudnite tak na rôzne tabletky a iné životné povzbudzovače. Pokiaľ si chcete zlepšiť náladu, vyjdite na slnko.

Ak chcete trvale zlepšiť náladu rodiny, venujte primeranú pozornosť presvetleniu domácnosti.

Prirodzené svetlo zlepšuje výkonnosť

Ciest, ako zlepšiť svoje pracovné výkony je určite viacero. Pri zlepšovaní pracovných podmienok by ste mali brať do úvahy aj vplyv prirodzeného sveta. Slnko má dokázateľne dobrý vplyv na pracovnú výkonnosť.

Slnkom proti mikróbom

Prirodzené svetlo robí vašu domácnosť čistejšou. Proti baktériám či plesniam môžete bojovať chemicky, alebo sa do týchto mikróbov pustíte oveľa rozumnejšie. Využite ich prirodzeného nepriateľa. Slnečné žiarenie dokáže efektívne kontrolovať rozmnožovanie širokého spektra mikroorganizmov.

Prirodzené svetlo šetrí energie

Náklady na umelé osvetlenie síce sú v súčasnosti omnoho nižšie, ako to bolo iba niekoľko rokov nazad, stále to však stojí nejaké peniaze. Slnko nám na druhú stranu posiala do domovov obrovské množstvo energie, a to úplne zdarma.

Pri vhodnej orientácii okien môžete v zime získavať od slnka významné množstvo energie. S týmto efektom počítajú najmä pasívne domy.

Prirodzené svetlo skrášli váš domov

Pomocou prirodzeného svetla možno dosiahnuť zaujímavé výsledky. Nemusíte byť skúsený architekt, aby ste slnečné svetlo využili na zväčšenie priestoru a jeho estetické doladenie.

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár