10 spôsobov, ako znížiť množstvo prachu v domácnosti

Prach je náš večný spoločník. Je všade a nikdy sa ho úplne nezbavíme. Nemá význam byť zbytočne optimistický. Prach tu s nami zostane s veľkou pravdepodobnosťou navždy.

Prach za normálnych okolností pre ľudské telo nepredstavuje výraznejšie nebezpečenstvo. Žijeme s ním od nepamäti, a tak sme naň evolučne pripravení. Telo má množstvo mechanizmov, ktoré limitujú množstvo prachu, ktoré sa dostane do tela.

prach v domacnosti

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Prach však môže byť nebezpečný v dvoch situáciách – pri ľuďoch s narušenou imunitou a v situáciách s extrémnou koncentráciou.

Zdravé telo na malé množstvá prachu vôbec nereaguje. Imunitný systém si s tým vie poradiť. Pokiaľ však máte nejakým spôsobom narušený imunitný systém (napríklad ste alergik), prach predstavuje hrozbu. Narušený imunitný systém vyhodnotí aj malé množstvo prachu ako veľkú hrozbu a jeho odpoveď na ňu je  neprimeraná.

Zvýšené koncentrácie prachu môžu mať negatívny vplyv aj na zdravého človeka. Netreba zabúdať ani na to, že v domácnostiach sa prach z veľkej časti skladá z odumretej ľudskej pokožky – teda z organického materiálu, ktorý vedia mnohé mikróby využiť ako potravu. Prach v domácnosti tak tvorí základ výživy roztočov či plesní.

Držanie prachu na uzde vyžaduje dôsledné a pravidelné upratovanie. V tomto texte sa nebudete venovať bežným technikám upratovania. Pozrieme sa na niekoľko zaujímavých tipov, ako si situácia s prachom uľahčiť.

1 – investujte do kvalitných rohoží

Najlepšou cestou boja proti prachu je, ako inak, prevencia. Vždy je lepšie zabrániť prachu vniknúť do domácnosti, ako ho neskôr prácne odstraňovať.

Rohož pred vstupné dvere je jednoduchá a hlavne lacná cesta, ako sa zbaviť prachu. Veľká časť prachu je tvorená práve špinou, ktorá sa do domácnosti dostáva spolu s topánkami. Väčšinou ide o usušené blato, ktoré sa za správnych okolností veľmi ľahko víri v interiéri.

Samozrejmosťou by malo byť pravidelné čistenie rohoží. Čím čistejšia rohož, tým vyššia schopnosť zadržať prach pred prahom domu či bytu.

2 – zlepšite starostlivosť o domáce zvieratká

Ako už bolo spomenuté, veľká časť prachu v domácnostiach je tvorená odumretými časťami pokožky. Ďalšou významnou zložkou sú vlasy, chlpy a ich časti. Ľudia si často neuvedomujú, že zdrojom týchto nečistôt nie sú iba oni sami, ale aj ich domáci miláčikovia. Okrem majiteľa je tak potrebné pravidelne sprchovať aj domáce zvieratká.

Zlepšená starostlivosť o psa či mačku dokáže v tomto smere výrazne pomôcť. Čisté domáce zvieratko vedie k menej zaprášenej domácnosti.

...

3 – neotvárajte okná

Akokoľvek sa to na prvý pohľad môže zdať zvláštne, zatvorené okná naozaj znižujú prašnosť. Prach totiž do domácnosti prichádza väčšinou z vonku. Vietor cez okná preženie peľové zrnká, spóry plesní a rôzne ďalšie častice.

Je zrejmé, že bývať v domácnosti bez vetrania nie je dobrý nápad. Takto problém s prachom určite nevyriešite.

Moderné domy však fungujú v tomto smere lepšie – využívajú automatické vetranie – vetranie sa nedeje cez okná, ale cez samostatný vetrací systém, kde vzduch prechádza cez filter. Takto do domácnosti dostanete čistý vzduch bez žiadnych nečistôt.

4 – zbavte sa kobercov

Koberce sú síce pekný interiérový prvok, z pohľadu prachu ide asi o najhoršie možné riešenie. V koberci sa usádza veľké množstvo prachu, ktoré sa dostáva späť do vzduchu vždy, keď naň vstúpite. O koberce sa samozrejme dá starať  a množstvo prachu znižovať. Pravidelná údržba kobercov je však extrémne náročná. Teraz nemáme na mysli vysávanie, pretože takýto spôsob starostlivosti o koberec vedie k veľkému víreniu prachu v miestnosti.

5 – pravidelne čistite vankúše

Na vankúše sa často zabúda. Obliečky či plachty sa perú pravidelne, zakiaľ vo vankúšoch sa hromadí prach. Vankúše môžete oprať sami doma, alebo ich doniesť do najbližšej čistiarne. Pre ktorýkoľvek spôsob čistenia vankúšov sa rozhodnete, odmenení budete čistejšou spálňou.

6 – vlhký mop – efektívna zbraň proti prachu

Proti prachu sa najefektívnejšie bojuje pomocou vlhkosti a vody. Nič nedokáže tak eliminovať prach na dlážke ako dobre navlhčený mop. Pri takomto čistení nemusíte používať žiadne špeciálne prostriedky. Voda je v tomto smere dokonalý čistiť. Navyše voda nemôže byť ekologickejšia. Môžete jej použiť, koľko len chcete bez toho, aby ste akokoľvek negatívne ovplyvnili životné prostredie.

7 – Vysávajte nielen koberce

Vysávačmi sa zvyčajne čistia iba koberce. V princípe však žiadne takéto obmedzenie neexistuje. Vysávať môže záclony, závesy či pohovky. Prípadne aj ďalšie zariadenia v domácnosti. Nemusíte na to používať iba klasický veľký vysávač. Predávajú sa aj špeciálne menšie vysávače, ktorými sa dostanete prakticky všade.

8 – čistite žalúzie

Žalúzie sú neustále vystavované veľkému množstvu prachu. Jediný spôsob, ako s tým čosi robiť, je žalúzie pravidelne čistiť. Nie je to však práve najjednoduchšia činnosť. Z tohto dôvodu mnoho ľudí dáva pred žalúziami prednosť roletám či inému druhu tieniacej techniku, ktorej čistenie je jednoduchšie.

9 – inštalujte čistiť vzduchu

Prečo nevyužiť technologické novinky? Hlavne keď sú cenovo relatívne dostupné? Čistič vzduchu je elegantné riešenie, ako výrazne znížiť prašnosť v domácnosti. Čističe vzduchu fungujú na veľmi jednoduchom princípe – malý ventilátor preháňa vzduch filtrom, ktorý zachytáva nečistoty. Účinnosť čističov vzduchu do veľkej miery závisí od druhu a kvality použitého filtra.

10 – pravidelne meňte filtre

Ak máte doma čistiť vzduchu, nezabúdajte na to, že filter je účinný iba vtedy, keď je čistý. To isté platí aj pri vysávaní, digestore a ďalších zariadeniach v domácnosti, ktoré využívajú vzduchové filtre.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár