Ako vyrezať tekvicu na halloween?

Bez svetlonosa by halloween sotva bol tým pravým sviatkom všetkých strašidiel. Výrobu svetlonosa na halloween zvládne každý priemerne šikovný človek. Pokojne sa do toho môžu pustiť aj deti. Samozrejme za prítomnosti rodičov, keďže pri výrobe je potrebné pracovať s ostrým nožom a ohňom. Obe riziká by mali mať rodičia pod kontrolou.

Čo potrebujem na zhotovenie svetlonosa?

Nevyhnutným predpokladom vyhotovenia svetlonosa je tekvica. Bez nej to naozaj nepôjde. Zároveň platí pravidlo „čím väčšia tekvica, tým lepšie. Z väčšej tekvice jednoducho dostanete väčšieho svetlonosa. Väčší svetlonos naháňa väčší strach. A o to predsa ide. S takouto tekvicou sa navyše ľahšie pracuje.

svetlonos

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Nie je  tekvica ako tekvica. Ideálna tekvica je v strede mäkká a veľmi ľahko ju vydlabete. Pokiaľ máte možnosť voľby, zaobstarajte si zrelú tekvicu na pečenie. Svetlonosa však vyrobíte prakticky z každej tekvice.

Hlavným nástrojom výroby svetlonosa je nôž. Kvôli efektívnosti práce je vhodné si zaobstarať menší úzky nôž s ostrou špičkou. Ostrá špička je veľmi dôležitá, keďže nožom je potrebné tekvicu na viacerým miestach nabodávať. Práca s nožom s tupou špičkou je omnoho náročnejšia.

Samozrejmosťou by mala byť primeraná ostrosť noža. Do tekvice sa reže relatívne ľahko, takže by ste to mali zvládnuť aj nie práve najostrejším nožíkom.

Do sady nástrojov si pridajte aj polievkovú lyžicu. Pomocou nej budete tekvicu dlabať. Pokiaľ je vnútro tekvice dostatočne mäkké, je možné ho vydlabať aj holými rukami. Navyše je to omnoho rýchlejšie ako v prípade lyžice.

Fixky – ono to ide aj bez nich, sú však skvelou pomôckou. Fixky sa používajú na naznačenie budúcich zárezov.

Pracovný postup

Nakreslenie tváre

Ak vám záleží na umeleckom efekte, dajte si veľmi záležať na návrhu tváre svetlonosa. Zoberte do ruky zmývateľnú fixku a nakreslite na tekvicu jeho tvár. Fantázii sa tu žiadne medze nekladú. Pokiaľ ste tvorivý typ, určite si túto fázu práce s tekvicou do sýtosti užijete. Ak tvorivosťou neoplývate, nevadí. Pokojne sa obráťte na najbližšiu pomoc. Na internete nájdete množstvo zaujímavých inšpirácií. Obrázky môžete dokonca verne prekresliť na tekvicu. Nezabudnite na veľké oči, obočie a štrbavý úsmev. Pri výrobe je dobré si uvedomiť, že väčším počtom výrezov dosiahnete väčší svetelný efekt.

Vyrezanie tváre

Druhým krokom postupu práce nemusí byť vyrezanie tváre. K rovnakému výsledku sa dostanete aj v prípade, že budete pokračovať vydlabaním vnútra tekvice a k výrezu tváre sa dostanete až potom. Je to iba na vás a na tvrdosti vnútra tekvice. Pokiaľ je tekvica príliš tvrdá, je lepšie ju najskôr vydlabať, pretože jednotlivé výrezy sa do tekvice skôr zatláčajú.

...

Tvár svetlonosa vyrezávame pomocou tenkého noža s ostrou špičkou. Nôž musí byť tenký, aby ste mohli vyrezávať rôzne tvary. Manévrovateľnosť sa rapídne zhoršuje so zväčšujúcou hrúbkou noža. Ostrá špička sa používa na nabodnutie tekvice a takisto vám umožní vyrezávať detaily s väčšou voľnosťou.

Väčšie otvorí sa oplatí vyrezávať postupne. Napríklad kruhovité oko si prerežete po obvode a potom tento kruh rozrežte na množstvo menších častí. Takéto menšie kúsky sa ďaleko ľahšie vyberajú  respektíve zatláčajú dovnútra tekvice. Po vyrezaní tváre je dobré zvyšky po fixke odstrániť. Pokiaľ ste použili zmývateľnú fixku, tak s tým nebudete mať najmenší problém.

Vydlabanie vnútra tekvice

Do dlabania tekvice sa môžete pustiť buď polievkovou lyžicou, alebo rukou. Ak je tekvica dostatočne mäkká, ruka je ďaleko efektívnejší nástroj.

Na začiatok je potrebné vytvoriť v zadnej strane tekvice otvor. Vyrežte štvorcový či obdĺžnikový útvar. Nerozrežte ho a nezahadzujte ho. Odložte si ho v plnej veľkosti – budete ho potrebovať ako zadné dvierka svetlonosa.

Vnútro tekvice nemusíte okamžite vyhadzovať. Tekvicové vnútornosti možno využiť niekoľkými spôsobmi. Máte radi sušené tekvicové semienka? Spravte si ich doma sami.

Kozmetické úpravy tváre

Zdá sa vám, že váš výtvor nevyzerá dostatočne hrôzostrašne? Spravte mu nejaký makeup. Vezmite do ruky centrofixku  a dokreslite mu obočie či iné veci na tvári. Ani tu nemusíte svoju fantáziu nijako krotiť. Centrofixka sa postará o to, že tento makeup bez problémov odolá aj dažďu.

Sviečka do svetlonosa

Sviečka je srdcom každého svetlonosa. Bez nej by to nešlo. Sviečku je potrebné umiestniť dovnútra tekvice. Potom tekvicu zavriete pripravenými tekvicovými dvierkami a svetlonos je svetlonosom.

Odporúčajú sa sviečky v sklenenej či plastovej nádobe. V takejto podobe sú stabilnejšie  a ľahšie zostanú na svojom mieste. Klasická sviečka sa pod tlakom vetra veľmi ľahko prevalí. Nespôsobí síce požiar, svetlonos však v takomto prípade zhasne.

Do svetlonosa by ste teoreticky mohli umiestniť aj nejaké umelé svetlo. Vyrobiť jednoduché  LED osvetlenie vôbec nie je komplikované. Takýto LED svetlonos však nie je tým pravým halloweenoským strašidlom. Sviečka má oproti umelému svetlu jednu podstatnú výhodu. Vydáva nerovnomerné svetlo. Plameň sviečky nie je stály. Svetlonos je zvyčajne umiestnený vonku, kde fúka, čo sa nevyhnutne prejaví aj na pohybe plameňa. Výsledkom je jedinečná hra rôznych tieňov a jasov, ktoré sa postarajú o lepší dojem z halloweenovskej tekvice.

Nakoniec vás čaká ten najjednoduchší krok – vystavenie svetlonosa. Vyberte si dostatočne tmavé miesto a ukážte, čo ste vytvorili.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár