Osvetlenie v spálni

Pri kúpe bytu, či stavbe domu nás zaujíma na akú svetovú stranu je spálňa orientovaná. Je to dôležitá informácia pre milovníkov ranných slnečných lúčov. Naopak, ak si radi pospíte o čosi dlhšie, slnečné lúče vám až tak nechýbajú a často využívate závesy, aby ste zabránili ich prenikaniu. Závesy, rolety, či žalúzie využívajú aj ľudia, ktorým vadí svetlo z pouličnej lampy, alebo svit mesiaca.

Neoceniteľným zdrojom svetla sú bezpochyby vhodne umiestené okná rôznych veľkostí. Prirodzený zdroj svetla je vám k dispozícii najmä v čase keď ste v práci a najmä v zimných mesiacoch musíte siahnuť po umelom osvetlení veľmi často.

Spálňa je miestom, kde odpočívate, kde relaxujete, čerpáte silu do ďalších dní. Hoci do nej nepúšťate hocikoho, je dobré si ju útulne zariadiť, aby ste sa v nej cítili spokojne, šťastne a príjemne. Vybrať vhodné zariadenie je poriadna fuška. Nepodceňujte ho. Zdraví a kvalitný spánok vám zaručí dobre zvolené lôžko. Príjemnú atmosféru vám doladí vhodne vybratý nábytok, ale aj osvetlenie, na ktorom si dajte určite záležať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Stropné svietidlo

Hlavným dôvodom, prečo volíte do miestnosti stropné svietidlo je, že chcete osvetliť celú miestnosť naraz. Zamerajte sa na funkčnosť, ale aj na dizajn. Pri výbere dbajte na veľkosť manželskej postele, na veľkosť spálne, ale aj na celkový vzhľad interiéru.

Na trhu je široká ponuka lustrov od minimalistických, cez po rustikálny vintage štýl až po moderné, či retro dizajny. Čo sa týka materiálov, na výber máte klasické materiály ako sú sklo, kryštál, v kombinácií s kovom, drevom, či textilom. Stavte na svoje pocity, či preferencie.

Ak sa rozhodnete pre visiaci luster, určite to neprežeňte s dĺžkou, aby ste do neho nenarážali pri natriasaní prikrývky, či ustielaní postele. Svietidlo by malo byť okolo dvoch metrov nad zemou.

Hlavné svetlo by malo byť difúzne rozptýlené po celej miestnosti. Pozor však na jeho farbu. Ak toto svetlo budete používať len pri upratovaní, ustielaní postele, či pri príprave lôžka na spanie na farbe svetla moc nezáleží. Ak však toto osvetlenie používate pred spaním dlhší čas a chcete pohodlne zaspať používajte žiarovky s teplým svetlom, aby došlo k zníženiu spánkového hormónu zvaného melatonín vo vašom tele.

Menšie svietidlá – nástenné a nočné lampy

Menšie svietidlá v spálni sú veľkou výhodou. Oceníte to, ak ste milovníkom kníh, radi čítate a zaspávate s knihou v ruke, alebo máte vo vašej blízkosti malé dieťa, ku ktorému je potrebné v noci stávať a nechcete ho prebrať. Túžbou každej mamičky je, aby dieťatko po nakojení, či prebalení ďalej pokojne spinkalo a zbytočne sa neprebralo.

Pri výbere menšieho svietidla máte dve možnosti výberu. Buď sa rozhodnete pre nočnú lampu, ktorú umiestnite na nočný stolík, ale pre nástennú lampu, ktorá bude zavesená na stena vedľa, resp. nad posteľou. Obidve tieto alternatívy majú svoje výhody i nevýhody.

Nočnú lampu umiestnite na nočný stolík veľmi rýchlo, bez potreby akejkoľvek zručnosti. Postačí vám elektrická zástrčka a lampa je pripravená na použitie. No nie každá spálňa má možnosť umiestnenia nočných stolíkov po stranách postele. Zvážte jej výber, ak máte malé deti. Takýto typ lampy môžu kedykoľvek stiahnuť na seba, čím môže dôjsť jej poškodeniu. Pri horšom scenári môže nastať poranenie dieťaťa.

Nástenné svietidlo je druhou alternatívou. Opäť je na vás a vašich preferenciách, či sa rozhodnete tieto lampy umiestniť po obidvoch stranách manželskej postele, alebo vám postačí jedna v strede. Na inštaláciu je potrebná mužská ruka, pretože bude potrebné  ich pripevniť na stenu. 

...

Nech sa už rozhodnete pre ktorýkoľvek typ vedzte, že tieto svetlá sú praktické a zabezpečia vám pohodlnú manipuláciu so svetlom priamo z postele. Ako pri veľkom dominantnom lustri je potrebné dbať na výber žiarovky, aj tu je na mieste zvoli bielu farbu svetla. Veľkým plusom je, ak lampa má vhodné tienidlo, či flexibilné rameno, pre prípad, ak jeden z partnerov spí, nebol rušení a nedošlo k nervóznym a napätým situáciám.

Stojacie lampy

Príjemnú atmosféru vám v spálni dokážu dotvoriť stojace lampy, ktoré pri správnom nadstavení vytvárajú príjemné odrazové svetlo. Hodia sa do väčších priestranných miestností. Tieto originálne doplnky dizajnéri najčastejšiu umiestňujú do rohov, alebo k čelu postele. Sú teda funkčným a zároveň dekoratívnym prvkom.

Ich veľkým benefitom je flexibilita. Veľmi ľahko ich premiestnite, kam potrebujete. Svietia presne tam, kde je to nevyhnutné. Môžete k nim umiestniť napr. kreslo na čítanie a máte vytvorené príjemné zátišie na relax s knihou v ruke. Ich výhodou je jednoduchá montáž, bezproblémové nadstavenie. Kábel dokážete do nej veľmi ľahko schovať a nechať len toľko, aby dočiahol ku zásuvku. Vlastníci svietidiel si pochvaľujú ich nenáročnú údržbu.

Podobne ako aj pri stropných svietidlách aj tu nájdete širokú ponuku, čo sa týka materiálov (sklo, kov, drevo, textil a ich rôzne kombinácie), farieb i štýlov, ktoré by zapadli do priestoru spálne a dotvorili ho.  

Osvetlenie skrine

Ak je súčasťou spálne veľká šatníková, či už vstavaná, alebo samostatne stojaca skriňa, určite oceníte, ak bude mať svoje vlastné osvetlenie.

Možnosti sú rôzne, napr.

  • zapustené bodové svetlá, ktoré lemujú jej okraj;
  • otočné bodové svetlá, ktoré si nadstavíte podľa svojej potreby;
  • LED osvetlenie, ktoré sa rozžiari pri každom otvorení skrine; a iné

 Nech si už vyberiete akékoľvek osvetlenie, určite neexperimentujte s farbou. Osvetlenie vám má pomôcť pri výbere oblečenia. Ak zvolíte farebné svetlo, odtieň šiat bude skreslený.

Podsvietenie postele, či nábytku

Možno si myslíte, že malé žiariace svetielka, rôzne svetelné reťaze sú dominantou vianočných stromčekov a dekorácií. Opak je však pravdou. Fantázii sa medze nekladú. Nejeden dizajnér umiestni ligotajúci reťaz nad posteľ, či do jednu zo stien spálne.

Ak ste priaznivcom niečoho jemnejšieho, možno vás oslovia podsvietenia v podobe LED pásikov. Umiestniť ich môžete pod fotografie, či obraz, alebo vám môžu lemovať poličku, či posteľ. Ich inštalácia je veľmi jednoduchá, pretože ide o samonalepovacie pásiky. Plnia nielen funkciu osvetlenia, ale sú prostriedkom aj na navodenie príjemnej relaxačnej, či intímnej atmosféry. Bežný užívateľ ocení možnosť menenia farby podľa aktuálnej nálady a situácie, alebo aj diaľkové ovládanie, ktoré je symbolom komfortu a pohodlia. Siahnuť ale budete musieť v tomto prípade do vlastnej fantázie – podobné vychytávky totiž dnes nenájdete ani v luxusných smart posteliach.

Výber žiarovky

Nech si už vyberiete ktorékoľvek svietidlo je potrebné vedieť, že bude k nemu potrebovať žiarovku. Svietidlo sa málokedy predáva spolu so žiarovkou. Nie každá žiarovka sa hodí do každej lampy a nie každá je vhodná do spálne. Žiarovky majú rôzne parametre, či vlastnosti, napr. výkon, farba a rozptyl svetla, závit, energetická náročnosť a iné. Do spálne sa hodí mäkké, teplé svetlo, ktoré nenaruší jej atmosféru, ani váš spánok. Pozor však na malé lampy, ktoré využívate na čítanie. Tie by mali mať o čosi ostrejšie svetlo, aby nedochádzalo k poškodeniu zraku, ale k jeho šetreniu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár