Na čo myslieť pri kúpe záchodu?

Kúpa záchodovej misy sa na prvý pohľad môže zdať triviálnou záležitosťou, a nie témou na celý článok. Na druhú stranu každý musí uznať, že tento kus keramiky hrá v našom živote nemalú rolu.

Záchodová misa sa zaslúži primeranú pozornosť – veď vždy je lepšie o nej trochu rozmýšľať pred kúpou, ako až po jej inštalácii a vzniku nejakého problému. Nie je tomu tak dávno, kedy bol výber záchodov minimálny. Človek si nemohol veľmi vyberať a tak prakticky neexistoval problém s výberom. A tento článok by vtedy nemal žiadny zmysel.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dnes sú však v ponuke všemožné výrobky – od pár desiatok eur až po niekoľkotisícové kúsky. Aký význam má drahšia záchodová misa? Má takáto investícia aj iný ako estetický význam?

1 – najdôležitejšia je hygiena

Akokoľvek sa na wc pozrieme, hygiena je vždy na prvom mieste. Dnes je dôležité najmä to, aby táto hygiena nebola náročná. Trend je snažiť sa minimalizovať nutnosť čistenia. Používajú sa antibakteriálne materiály či materiály, ktoré sa ľahko čistia.

Samozrejmosťou už sú dizajny, ktoré neumožňujú špine skryť sa pred handrou. Aj z tohto dôvodu sú obľúbené zavesené záchodové misy. Pod takýmito misami nevzniká žiadny problém.

2 – umiestnenie záchodu

Ak hovoríme o miestnosti, kde je umiestnená záchodová misa, tak tu platí jedno pravidlo – do tejto miestnosti by nemal byť priamy vstup z miestností, ako je obývačka čí spálňa. Je to nevhodné. Ak už potrebujete mať vstup do wc zo spálne, miestnosti je potrebné opticky oddeliť.

3 – rozmery miestnosti

Samotná záchodová misa je široká cca 40 cm (v závislosti od konkrétneho výrobku). Na to, aby ste na nej sedeli spokojní, potrebujete mať v jej okolí dostatočný priestor – to znamená, že na každej strane záchodovej misy by mal byť priestor minimálne 15 až 20 cm.

4 – kúpeľňa a wc

Pri navrhovaní interiéru je potrebné sa zamyslieť aj nad tým, či dať záchod do kúpeľne, alebo naň vyčleniť osobitú miestnosť. Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná.  K veci je potrebné pristupovať individuálne.

V mnohopočetnej domácnosti môže byť jedna veľká kúpeľňa so záchodom viac ako problémová. Kúpeľňa by bola maximálne vyťažená aj bez prítomnosti wc. Záchodová misa tento problém akurát zhorší. Na druhú stranu nie všetky rodiny majú na bývanie dostatok priestoru. Týka sa to najmä panelákov. V určitých prípadoch sa jednoducho neoplatí obetovať voľný priestor samostatnej miestnosti na umiestnenie záchodovej misy.

...

Niekoho môže zase osloviť veľká kúpeľňa, kde je priestor na všetky hygienické problémy.

Pri umiestnení wc do kúpeľne je potrebné zabezpečiť, aby v miestnosti dobre fungovalo vetranie.

5 – estetika kúpeľne

Hoci najdôležitejšia je funkčná stránka wc, v dnešnej modernej dobe nesmieme zabúdať ani na estetickú stránku záchodovej misy a miestnosti, v ktorej je umiestnená. Kúpeľňa by totiž mala byť miestom, kde si doprajeme na seba čas, uvoľníme sa a jednoducho sa tam cítime dobre.

Možností je dnes viac ako dosť. Problém môže byť práve opačný – v ponuke také množstvo rôznych tovarov od výrobcov z celého sveta, že výber nemusí byť jednoduchý. Vždy sa do návrhu kúpeľne môžete pustiť na vlastnú päsť. Ak však nemáte čas, alebo nedôverujete svojim dizajnérskym schopnostiam, nechajte všetko na špecializovanú firmu. Počítačové vizualizácie kúpeľne sú už dnes absolútnou samozrejmosťou a ponúkajú ich takmer všetky firmy. Vďaka počítačovej grafike si môžete svoju budúcu kúpeľňu pozrieť ešte predtým, ako miniete čo i len euro. Tak sa veľmi ľahko vyhnete chybám, ktoré by ste spozorovali až po skončení stavebných prác.

6 – ekologická stránke wc

Klasická latrína bola z pohľadu ekológie takmer dokonalým riešením. Na svoju prevádzku nepotrebovala prakticky žiadnu vodu a odpad sa v nej prirodzene menil na neškodné látky.

Latríny sa však dnes využívajú maximálne ako letné záhradné toalety. To však neznamená, že by sme nemali myslieť na ekologickú stránku wc. Staré záchody boli bežne najväčšími spotrebičmi pitnej vody v domácnosti. Výrobcovia sa však snažia proces splachovania neustále zlepšovať. Prvým krokom je rozlíšenie malého a veľkého splachovania. Tak sa môžete dostať až na 3 litre spotrebovanej vody na jedno spláchnutie. Všetko závisí od toho, aký dômyselných je dizajn toalety.

7 – Technická stránke záchodu

To, že wc vyzerá pekne, je ekologické a má dobrú cenu ešte neznamená, že je vhodné. Zhodnotiť je potrebné aj jeho technickú stránku – a to najmä v spojitosti s možnosťami, ktoré nám ponúka priestor, kam chceme wc umiestniť. Uvažovať je potrebné na spôsobom prívodu vody, smerovaním odpadu, možnosťami ukotvenia či zavesenia misy. Dôkladná príprava vás ochráni pred problémami, na ktoré prídete až po inštalácii – kedy už zväčša býva neskoro.

8 – dávajte si pozor na konečnú cenu

To, že nájdete v predajni wc za 100 € ešte neznamená, že toto je konečná cena. Takisto sa nemôžete spoliehať na prvotný odhad inštalatéra či iných ľudí. K cene wc je potrebné pripočítať cenu všetkých potrebných doplnkov – prípojné hadice, napojenie na odpad (ak to nie je súčasťou), záchodová misa a podobne. Takisto nezabúdajte na murárske a inštalačné práce, ktoré môžu výrazne predražiť celé wc. Na to, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, nepotrebujete mať nijaké nadprirodzené schopnosti. Všetko, čo stačí, je byť opatrní a dať si dokopy ceny všetkých komponentov. A pre istotu počítať s vyššími cenami.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár