8 vecí, na ktoré myslieť pri plánovaní kuchyne

plánovanie kuchyne

Názor na to, ako by mala vyzerať pekná kuchynská linka, vám dnes dám hocikto. Horšie je to je už s užitočnými radami, ktoré vám naozaj pomôžu. Tých sa nájde v tlači či na internete už pomenej.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na začiatok jedna dôležitá rada: zverte svoje starosti odborníkom. Ušetríte čas a peniaze.

Dnes už väčšina kuchýň začína plánovaním v počítači. Najčastejšie sa stretnete s výrazom 3D plánovanie. Vďaka výpočtovej technike  si svoju budúcu kuchyňu môžete pozrieť nanečisto v počítači.

1) Do kuchynského štúdia je potrebné prísť pripravený

Kuchynské štúdio a odborníci v ňom sediaci sa dokážu postarať o všeličo. Za roky svojej práce získali neoceniteľné skúsenosti, ktoré vám ušetria mnoho času a v konečnom dôsledku aj peňazí. Ani zďaleka to však neznamená, že nemusíte pohnúť ani prstom. Ak chcete mať doma kuchyňu podľa vlastných predstáv, spravte zodpovedne domácu úlohu.

2) Aké sú rozmery priestoru, kde sa bude kuchynská linka nachádzať?

Vaše predstavy o vysnívanej kuchynskej linke sú jedna, realita však často býva pomerne obmedzujúca. Dnes sa dajú s kuchynskými linkami spraviť veľmi zaujímavé veci, avšak za hranicu možností steny sa jednoducho nedá ísť.

Pred návštevou kuchynského štúdia je potrebné presne zmerať zvolený priestor. Zamerajte všetko, čo sa dá – elektrické zásuvky, radiátory, okná, dvere, výšku od podlahy k stropu atď. Projektantovi kuchyne veľmi pomôže aj to, ak mu budete vedieť povedať, z akého materiálu je stena postavená.

V prípade rozvodov plynu, elektriky a vody máte dve možnosti: buď na existujúce rozvody navrhnete kuchynskú linku, alebo na základe návrhu kuchynskej linky si zavoláte majstrov, ktorí rozvody inštalujú.

3) Integrácia kuchyne do celého obytného priestoru

Toto je často prehliadaný krok. Aj tá najkrajšia a najmodernejšia kuchyňa môže vyznieť rozpačito, ak sa vám ju nepodarí zladiť s okolím. Dnes je veľmi populárne kombinovať kuchyňu s obývačkou. Ak  meníte v kuchyni linku a obývačka zostane v pôvodnom stave, tak vás výsledok môže nepríjemne prekvapiť.  V ideálnom prípade je dobré plánovať kuchyňu a obývačku spoločne. Iba takto si zaručíte štýlový súzvuk týchto kedysi prísne oddelených miestností.

4) Efektívne využitie priestoru

Veľká väčšina našich domácnosti sa musí vyrovnať s nedostatkom priestoru. Zároveň však chceme mať aj pohodlne veľkú kuchyňu, kde sa zmestí všetko a gazdinka sa v nej bude s ľahkosťou baletky.

Vhodným využitím vnútorného priestoru kuchynských liniek je možné ušetriť až 30 percent priestoru. V ponuke je množstvo systémov, spôsobov otváranie a pod., ktoré vám s manažmentom priestoru hravo pomôžu. V rôznych trikoch o efektívnom využití priestoru vám najlepšie poradia v kuchynskom štúdiu.

...

Pri plánovaní kuchyne je dobré sa zamerať na jej zonáciu. Nejde o vôbec zložitú vec. Každá kuchyňa by mala mať vytvorené tri zóny: na ukladanie potravín a kuchynských pomôcok, na prípravu potravín a umývanie a na samotné varenie. V spojení s týmito zónami sa neraz spomína magický trojuholník. Presun z jednej do druhej zóny by mal byť maximálne jednoduchý a rýchly. Konkrétne rozloženie zón je na gazdinej. V kuchynskom štúdiu vám poradia s niekoľkými používanými pravidlami, ako je napríklad minimálna vzdialenosť medzi protiľahlými stranami kuchyne (120 cm).

5) Aké spotrebiče?

Aj kuchynské spotrebiče podliehajú móde. Raz je „in“ toto, inokedy tamto. V súčasnosti sú preferované jednoduché a čisté línie zabudovaných spotrebičov. Dizajnéri odporúčajú nakupovať všetky kuchynské prístroje v ideálnom prípade naraz. Väčšina značiek má kompletné produktové línie. Každý spotrebič plní inú funkciu, spolu však vytvárajú dizajnovo harmonický celok.

6) Moderná kuchyňa vyžaduje aj elektroniku

Pri plánovaní kuchyne nezabúdajte ani na to, že už aj v tomto priestore domácnosti prebieha technologická revolúcia. Chladničky na nás zatiaľ ešte nehovoria, oproti zariadeniam z minulosti sú však ďaleko inteligentnejšie. Hovorí sa o koncepte inteligentnej domácnosti. V skratke ide o komunikáciu medzi jednotlivými zariadeniami a ľuďmi. Kuchynské zariadenia si tak môžete kontrolovať či zapínať/vypínať prostredníctvom mobilnej aplikácie. V kuchyniach trávime pomerne veľa času. Mnoho ľudí sa tak v tejto miestnosti nezaobíde bez prítomnosti rôznych k internetu pripojených zábavných zariadení.

7) Povrchová úprava kuchynských liniek

Z pohľadu výslednej ceny kuchynskej linky je povrchová úprava pomerne dôležitá. Drahšie kuchynské linky vynikajú práve v tomto smere. Luxusné kuchynské linky sú lakované v niekoľkých vrstvách. Najlacnejšie sú fóliové povrchové úpravy.

Do finančných nákladov je však potrebné zahrnúť aj náklady na budúcu údržbu kuchynskej linky. Moderné kuchynské linky bývajú zakončené aj sklom, drevom, keramikou, kameňom či drevom. Výber je na vás. O vlastnostiach jednotlivých materiálov sa poraďte s odborníkmi v kuchynskom štúdiu.

8) Estetická stránka kuchyne

Ak sa niečo pri kuchyniach naozaj mení, tak je to názor verejnosti na to, čo je pekné. Každému sa páči niečo iné, niekoho snom je mať v kuchyni barový pult a stoličky, iný by si to do nej nedal ani za svet, ale existuje aj niečo ako spoločenská zhoda o kráse interiéru. V tomto sú pracovníci kuchynských štúdii veľmi dobre zbehnutí. Sledovanie najmodernejších trendov je súčasťou ich práce.

To však vôbec neznamená, že by ste farebné kombinácie kuchyne mali kompletne nechať na kuchynské štúdio. Študujte najnovšie trendy. Hľadajte inšpirácie, kde sa len dá. Príďte do kuchynského štúdia pripravený. Tam vám odborník pomôže nájsť ideálne farebné kombinácie a pomôže vám vyvarovať sa bežných chýb.

Dnes sú v móde jemné neutrálne farby. Nemusíte sa však báť aj odvážnejších farebných tónov. Farebnejšie kuchyňa dokáže spraviť s domácnosťou zaujímavé veci.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 20. septembra 2015

    […] O dimenzovanie prístroja sa žiadne legislatíva nepostará. Je to iba na vás, aby ste správne odhadli veľkosť chladničky, ktorú potrebuje do domácnosti. Musíte to buď odhadnúť, alebo vypočítať na základe počtu […]

Pridaj komentár