10 tipov, ako ušetriť v domácnosti na energiách

Elektrina a plyn. Dva druhy energie, bez ktorých si moderný život sotva vieme predstaviť. Extrémne dôležitá je najmä elektrina – plyn sa dá vždy nahradiť práve touto energiou.

setrenie energiami

Ceny elektriny a plynu v posledných rokoch plynulo rastú. Sem tam sa zastavia, aby následne opätovne stúpali. Účty za energie dokážu odčerpať nemalý podiel rodinného rozpočtu. Jedným spôsobom, ako platiť za energie menej, je dúfať, že na svetových energetických burzách sa cena pohne smerom dole a naši slovenskí regulátori na to dokážu zareagovať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Omnoho jednoduchšie je pustiť sa do šetrenia energie. Nenadarmo sa hovorí, že najlacnejšia energia je tá ušetrená.

Tu nejde o žiadne prázdne frázy. Šetrením sa skutočne dajú významne znížiť účty. A pritom vo väčšine prípadov k šetreniu nepotrebuje žiadne špeciálne vedomosti či veľké investície. Najdôležitejšie vec pri šetrení energiami je pozornosť. Jednoducho je potrebné sa o šetrenie energiami zaujímať. Od tohto momentu to väčšinou ide samé.

Pozrite si niekoľko tipov, ako ušetriť na energiách.  Ide o jednoduché tipy, na ktoré nie sú potrebné žiadne veľké investície. Zatepľovanie domu či výmena kúrenia je téma na iný článok.

 1 – Znížte teplotu vykurovaných miestností

Vedeli ste, že znížením teploty v miestnosti o jeden stupeň ušetríte až 3-5 percent nákladov na vykurovanie? Tu nejde o obmedzovanie pohodlia bývania. Dôležité je sledovať teplotu v byte či dome. Začnite kúpením spoľahlivého teplomera a nastavte termostat.

Moderné termostaty sa dajú nastaviť presne podľa potreby. Dôležité je, aby sa v domácnosti zbytočne nekúrilo, keď v nej nikto nie je. Programovateľné termostaty toto zvládnu bez väčších problémov. Vašou úlohou je akurát zistiť, kedy je zvýšená teplota potrebná a naprogramovať termostat.

V spálni postačí teplotu nastaviť na  16-17 °C, kuchyňa môže byť o čosi teplejšia: 18 °C. Obývacia  a detská izba zvládne aj 20 °C.  Najteplejšou miestnosťou  v domácnosti je zvyčajne kúpeľňa – 22 °C.

2 – Investujte do úsporného LED osvetlenia

Vďaka LED žiarovkám môžete znížiť spotrebuje energie na osvetľovanie až na desatinu. LED žiarovky produkujú svetlo na úplne inom princípe ako klasické žiarovky a spotrebúvajú na to zlomok energie.  LED žiarovky sa predávajú vo všemožných podobách a dokážu tak nahradiť prakticky každý druh klasického osvetlenia. Pri LED žiarovkách si môžete vybrať nielen intenzitu osvetlenia, ale aj farbu. LED žiarovky tak nemusia mať iba chladné biele svetlo – pokojne nimi môžete simulovať svetlo klasických žiaroviek.

3 – Sledujete, aké spotrebiče kupujete

Kupovať chladničku, televízor či inú spotrebnú elektroniku iba na základe ich pekného dizajnu je cesta do energetického pekla. Najmä pri prístrojoch náročnejších na spotrebu energie (kam patria napríklad chladničky) je dôležité sledovať ich energetické nároky.

...

Európska legislatíva sa snaží výber energeticky účinného prístroja  uľahčiť zaraďovaním výrobkov do energetických tried. Takto si môžete vybrať novú chladničku na základe jedného písmena. Toto je síce pekné a naozaj to uľahčuje posudzovanie prístroja, stále to však negarantuje optimálne šetrenie energiami.

Energetická účinnosť je jedna vec a správne dimenzovanie druhá. O dimenzovanie prístroja sa žiadne legislatíva nepostará. Je to iba na vás, aby ste správne odhadli veľkosť chladničky, ktorú potrebuje do domácnosti. Musíte to buď odhadnúť, alebo vypočítať na základe počtu členov domácnosti.

Trochu matematiky tu nezaškodí. Náklady na prevádzku chladničky (alebo akéhokoľvek iného prístroja) si ľahko vypočítate aj sami. Kalkulačku dnes už má v podobe smartfónu pri sebe hádam každý. Relatívne náklady na prevádzku prístroja si vypočítate z príkonu a jednotkovej ceny elektrickej energie. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj priemernú spotrebu energie za jeden deň. Na základe takéto výpočtu ľahko zistíte, za aký dlhý čas sa vám investícia do energeticky efektívnejšieho prístroja vráti.

4 – Nastavenie teploty v chladničke je dôležité

V chladničiek v strednom regáli stačí 5 °C. Teplota v mrazničke nemusí klesnúť pod 18 °C. Dobré chladničky by mali mať vlastné teplomery. Ak vaša ho nemá, alebo jej teplomeru nedôverujete, je dobré si kúpiť samostatný teplomer.

5 – Skontrolujte tesnenie chladničky

Ak tá najlepšia chladnička na svete je energetickou katastrofou v momente, ak má porušené tesnenie dverí. Existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako to skontrolovať.  Vložte do chladničky zapnutú baterku, zatvorte ju a zhasnite v miestnosti svetlo. Ak je tesnenie v poriadku, z chladničky by nemalo unikať žiadne svetlo.

6 – Umiestnite chladničku na správe miesto

Chladnička by v ideálnom prípade mala byť v čo možno najchladnejšom priestore. Tak má jednoducho menej roboty. Na začiatok sa stačí postarať o to, aby ste ju neumiestnili k radiátoru či sporáku. V ideálnom prípade by mala stáť niekde v chladnejšej chodbe.

7 – Nenechávajte elektroniku v pohotovostnom režime

Na oko sa to môže zdať ako banalita. Prístroje však v pohotovostnom režime spotrebúvajú energiu. Nie je to veľa, ale ak ich máte doma viacero, tak sa to časom môže nazbierať.  Vždy je lepšie prístroj úplne vypnúť od zdroja energie. Toto isté platí aj o rôznych nabíjačkách. Tie spotrebúvajú energiu aj bez toho, že by niečo nabíjali. Opäť to nie je veľa energie, avšak vytiahnuť ich zo zásuvky je také jednoduché.

8 – Pravidelne odvzdušňujte radiátory

Vzduch v nich sa môže postarať o zvýšenie spotreby energie až o 25 percent.

9 – Skontrolujte tesnenie okien a dverí

Výmena tesnenia dokáže ušetriť nemalé peniaze.

10 – Nerozmrazujte potraviny v mikrovlnke

Energeticky je to veľmi nehospodárne a finančne viac ako drahé. Najjednoduchšie a najlacnejšie je vybrať zmrazené potraviny z mrazničky s dostatočným časovým predstihom a nechať ich rozmraziť prirodzene.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 20. septembra 2015

    […] je pri kotloch na biomasu. Tie sa bežne využívajú aj dnes. Spaľovanie dreva ako obnoviteľného zdroja energie má na Slovensku dlhú […]

Pridaj komentár