Ako pripraviť dom na zimné mrazy?

Príjemné či menej príjemné teplé počasie je už za nami. Namiesto slniečka sa postupne zoznamujeme s teplotami pod nulou. Mrazy sú súčasťou zimy – väčšina z nás im nemá rada a neprospieva to ani stavbám.

O čo jednoduchšie to majú ľudia žijúci v trópoch, kde je teplota počas roka viac menej konštantná. 25 stupňov je vnímaných ako zima a pri 35 už sú horúčavy. Čo na to má povedať človek zo Strednej Európy, ktorý sa v lete musí vyrovnať s teplotami aj okolo 38 stupňov, a v zime si musí poradiť aj teplotami pod mínus 20 stupňov. Rozdiel 60 stupňov nedá zabrať iba ľuďom, ale aj stavebným materiálom.

dom v snehu0

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pokiaľ chcete, aby Váš dom vydržal takýchto krutých zím viacero, je dobré mu so zimou pomôcť. Stavbu je dobré na extrémne nízke teploty primerane pripraviť. V tomto článku sa snažíme priniesť niekoľko zaujímavých tipov.

Mráz v hadiciach a rúrkach

1 – záhradné hadice je potrebné odpojiť a odstrániť z nich vodu. V takomto stave ich môžete bezpečne skladovať.

2 – vodu je potrebné vyviesť aj z vodovodných rúr, ktoré neplánujete v zimných mesiacoch používať

3 – pozatvárajte všetky dvere, ktoré bývajú v letných mesiacoch otvorené – napríklad garážové

4 – vodovodné rúrky (s teplou, ale aj studenou vodou), ktoré sú vystavené nízkym teplotám a zároveň ich budete v zime používať, je potrebné primerane odizolovať. Vôbec to nie je zložité. Dostupné sú penové obaly na rúrky rôznych priemerov. Ich inštaláciu zvládne každý aj menej šikovný domáci majster.

5 – zmrazené rúrky sa snažte rozmraziť. Môžete použiť nástroje podľa vlastného vkusu. Mnohým ľuďom sa osvedčil bežný sušič na vlasy. Pri rozmrazovaní rúr je potrebné, aby vodovodná batéria bola otvorená. To umožní vode voľný pohyb.

Ako udržať teplo v dome?

1 – pred začiatkom vykurovacej sezóny je potrebné skontrolovať výhrevné telesá – kotle, krby. Nevyhnutné je aj preverenie a vyčistenie komínov. Ak toto zanedbáte, tak sa vystavujte nielen bezpečnostnému riziku, ale aj zníženej efektivite týchto zariadení, čo sa v konečnom dôsledku prejaví vo vašej peňaženke.

2 – závesy, rolety či žalúzie (vonkajšie alebo vnútorné) by mali byť zastreté. Takto sa vám podarí obmedziť únik tepla do exteriéru. Platí tu však jedna podstatná výnimka. Za určitých okolností môže energia prúdiť smerom do interiéru. Ak máte okná vhodne orientované a obloha je čistá, slnečné lúče počas dňa dokážu zvýšiť teplotu v domácnosti. Orientáciu okien je preto dobré plánovať už v samotnom projekte. V dlhodobom horizonte takto ušetríte nemalé množstvo peňazí.

...

3 – opravte chyby v izolácii domu. Toto platí za predpokladu, že dom bol v minulosti zateplený. Časom však kvalita zateplenia klesá. Niektoré miesta sú pritom náchylnejšie na degradáciu ako iné. Problematické bývajú najmä gumené izolácie dverí či okien. Tie je potrebné v prípade potreby vymeniť za nové.

Ochrana exteriéru domu

1 – vyčistite ríny. Ak nemáte dokonale vyspádovaný odpadový systém strechy, tak pozostatky vody sa v zime premenia na ľad a môžu rínu poškodil. Nie je nič jednoduchšie ako túto vodu z ríny odstrániť.

2 – myslite aj na rastliny. Tie najcitlivejšie vezmite do interiéru – ak sú v kvetináčoch. Mulčovanie pomôže odolnejším rastlinám. Citlivé vyššie rastliny sa odporúča zakryť.

3 – odstráňte vodu z jazierok, fontán či kúpeľov pre vtáky.

Ako sa pripraviť na snehové kalamity?

Väčšina obyvateľov Slovenska sa vážnejších následkov snehových kalamít obávať nemusí. Vo veľkých mestách bude zásobovanie funguje aj pri veľkých prívaloch snehu. Iná situácia však nastáva vo vzdialenejších dedinách, ku ktorým sa pomoc nemusí dostať okamžite.

V každom prípade, na Slovensku sa nemusíte pripravovať na týždne odrezania od civilizácie. Čo sa však pri zhode okolností môže stať, je to, že sa na jeden či dva dni ocitnete bez prístupu k obchodom, bez elektriny či dokonca bez vody.

Výhodou zimy je fakt, že vodu budete mať všade naokolo. Zásobovať sa vodou tak nemusíte. Potrebujete však mať prostriedky, ako premeniť sneh na vodu. Základom je tak palivo. Veľká časť domov na dedinách vykuruje drevom. Paliva má bežný dom pripraveného aj na celú zimu. Mnohí by tak dokázali prežiť aj celú zimu bez dodávky plynu či elektrickej energie.

Určite pomôže, ak máte niekde v dome pripravené potraviny na kalamitné situácie. Nemusí ísť o nič veľké či komplikované. Stačia základné potraviny, ktoré vydržia dlho a zároveň poľahky zasýtia. Výborne sa skladuje napríklad ryža, ktorá pri vhodnej metóde skladovania prežije aj niekoľko rokov vo výbornom stave.

Najväčšie problémy nepripraveným ľuďom tak spôsobuje moderná elektronika, ktorá sa bez dodávky elektrickej energie dlho nezaobíde. Predstava odpojenia od sociálnych sietí a internetu mnohých ľudí až desí. Aj na takúto situáciu sa však dá pripraviť. Dnes sú bežné úložiská energie (power banks), ktoré dokážu nabiť aj niekoľko mobilov či smartfónov. Najlepším riešením je však mať doma v dome vlastnú elektráreň. Malú elektrocentrálu bežiacu na benzín si môže dovoliť každý. Takto získa každá domácnosť určitú nezávislosť na dodávkach elektrickej energie od elektrární.

V každej domácnosti by mali byť baterky – ideálne tzv. čelovky, s ktorými sa dá bez problémov pracovať. Veľmi pomôže aj motorová píla – tá je však vo väčšine vidieckych domov.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 19. januára 2022

    […] sa to stane, je veľmi malá, ale existuje. Slovensko síce má zásoby plynu, aby vedelo fungovať v kritických situáciách, takéto zásoby sú však […]

Pridaj komentár