Tip na užitočný darček pre každého

 

Vianoce pomaly a isto klopú na dvere. Tento článok však nechce pôsobiť ako odporúčanie na vianočný darček. Hovorme o akýchkoľvek darčekoch. Určite sa už aj vám stalo, že ste stáli pred rozhodnutím, aký darček vybrať, ale nevedeli ste sa dopracovať k uspokojivému riešeniu. A teraz je úplne nepodstatné, či ide o narodeninový, meninový, svadobný či vianočný darček.

Čo tak darovať kvalitný matrac? Naozaj dobrý matrac dokáže výrazne zvýšiť kvalitu spánku. V konečnom dôsledku sa postará o spokojnejší život obdarovaného. A to predsa ide, nie? Spraviť človeka spokojnejším, šťastnejším.

Dôraz je však potrebné dávať na kvalitu matraca. Nie všetky matrace sú totiž dobrou voľbou.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vyvarujte sa bežným penovým matracom

Polyuretánová pena je najbežnejším materiálom používaným pri výrobe matracov. Z jedného veľmi pochopiteľného dôvodu – je lacná. Pokiaľ chcete vyrobiť lacný matrac, tak ako výrobca nemáte veľa možností – polyuretánová pena (zvaná aj PUR pena) je odskúšaným riešením.

Z pohľadu spotrebiteľa však okrem nízkej ceny PUR pena veľa výhod neprináša. Pri hodnotení matraca z pohľadu kvality spánku sa sleduje niekoľko dôležitých kritérií.

Jedno z najdôležitejších je schopnosť matraca pomáhať chrbtici počas spánku zaujať optimálnu polohu. Matrac, ktorý má takúto schopnosť, nazývaný ortopedickým. Za ideálneho stavu je chrbtica počas spánku v rovnej polohe – v takomto stave sa dokáže zregenerovať najlepšie. Hlavnou funkciou spánku je regenerácia tela – vrátane chrbtice.

Matrac, ktorý je nápomocný chrbtici, je dobrý matrac. Matrace vyrobené z polyuretánovej peny majú iba minimálne ortopedické vlastnosti. A navyše aj tieto minimálne vlastnosti rýchlo strácajú. Penové matrace totiž rýchlo menia svoje vlastnosti. Nový matrac je dokonale čistý. Je to čistá polyuretánová pena s nejakým poťahom. Časom však do matraca časom začnú postupne prenikať rôzne nečistoty ako prach, mastnota a podobne.

Ďalšou výraznou nevýhodou polyuretánových matracov je ich vzdušnosť. PUR pena nie je veľmi vzdušná. Na prvý pohľad by sa to mohlo zdať ako úplne nepodstatný fakt. Vzdušnosť matraca má však výrazný vplyv na jeho hygienický stav, a to je jednoznačne mimoriadne dôležité.

Vzdušnosť matraca totiž ovplyvňuje vlhkosť v jeho jadre. Vysoká vlhkosť matraca praje rozmnožovaniu mikróbov ako baktérie, roztoče či plesne. Väčšine ľudí tieto mikroorganizmy spôsobujú ako nepohodlie – pre významnú časť populácie však predstavujú aj zdravotné riziko.

Penové matrace vás nenadchnú ani pri životnosti. V tejto oblasti PUR matrace nevynikajú. Životnosť penového matraca závisí na parametroch použitého materiálu. PUR pena sa totiž vyrába v rôznych variantoch. Významná je hustota peny. Najlacnejšie PUR peny majú hustotu od 15 do 18 kg/m³. Na matracoch z takejto peny sa začnú objavovať preležaniny už po dvoch či troch rokoch používania. Ak chcete lepší matrac, snažte sa kúpiť PUR penu s hustotou aspoň 25 kg/m³.

...

Matrace z vylepšených PUR pien

Peny sa v posledných rokoch technologicky pohli výrazne vpred. Technológovia sa neustále snažia zlepšiť vlastnosti PUR pien.

Medzi najznámejšie pur peny patrí tzv. studená pena. Táto pena je oproti klasike hustejšia a zvyčajne aj vzdušnejšia. Vydrží dlhšie. Studená pena sa nie vždy musí nazývať studenou. Výrobcovia je radi priraďujú rôzne marketingové názvy.

Len málo ľudí vie, že aj luxusná pamäťová pena je vylepšenou formou PUR peny. Pamäťová pena bola prvý krát syntetizovaná z polyuretánu v 60-tych rokoch minulého storočia. Za jej vznikom stála americká vesmírna agentúra NASA.

Latexové matrace

Latexový matrac je oproti penovým (s výnimkou pamäťovej peny) výrazným krokom vpred. A to takmer po všetkých stránkach (hádam s výnimkou ceny).

Latexové matrace sú vyrobené z prírodného materiálu, ktorý je navyše obnoviteľný. Penové matrace sa vyrábajú z ropy, čo je neobnoviteľná surovina. Latex je biela tekutina, ktorá sa získava z kaučukovníkov. To sú stromy, ktoré žijú v tropickom pásme. Ak si u nás kúpite latexový matrac, tak latex bol získaný s najväčšou pravdepodobnosťou v Juhovýchodnej Ázii (napr. Malajzia).

Latexové matrace majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a navyše sú vzdušné. Z pohľady hygieny je latexový matrac ideálnou voľbou.

Tento typ matraca má aj výborné ortopedické vlastnosti. To znamená, že vašej chrbtici sa spánok na latexe rozhodne bude páčiť.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace sú v poslednej dobe asi najpopulárnejším druhom matraca. Tento typ matraca má všetky predpoklady na to, aby sa postaral o plnohodnotný spánok.

Pružinový matrac tohto typu je mimoriadne vzdušný – veď jeho jadro sa skladá z veľkej časti iba zo vzduchu. Oceľové pružinky veľa priestoru nezaberajú. Pružinový matrac je tak odolný voči nepríjemným mikróbom.

Ľudia po taštičkových matracoch však siahajú najmä pre ich ortopedické vlastnosti. Taštičkové matrace sa postarajú o polohu chrbtice vďaka svojej špecifickej konštrukcii. Jadro sa skladá z množstva samostatných pružiniek. Každá jedna pružina je nezávislá. Je obalená netkanou textíliou. Pružiny sa navzájom nedotýkajú. Zošité sú akurát textilné taštičky.

Taštičkové matrace vynikajú aj životnosťou. Kvalitné taštičkové jadro nevŕzga a nevydávajú žiadne ďalšie zvuky po celú svoju existenciu. Niektorí výrobcovia ponúkajú na svoje taštičkové jadrá aj 20-ročnú záruku. Pritom bežne sa odporúča matrac meniť maximálne každých 10 rokov. Kvalitný matrac sa totiž vždy vymieňa z hygienických, a nie z mechanických dôvodov.

Kvalitný latexový či taštičkový matrac bude skvelým darčekom. Oba typy matraca sa totiž postarajú o lepší spánok.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár