4 najlepšie podlahy do spálne

Ak čítate nejaký článok o spálni, tak s veľkou pravdepodobnosťou je jeho hlavnou témou matrac. Dá sa povedať, že spálňa sa točí okolo matracov. Hovorí sa, že je to práve matrac, na čom záleží najviac. Od kvality matraca závisí kvalita spánku.

Toto je do veľkej miery pravda. Väčšina článkov o matracov je však z pera výrobcov alebo predajcov matracov. V matracoch je jednoducho ďaleko viac peňazí ako v posteliach či iných súčastiach spálne.

Pritom podlaha spálne je pre tento intímny priestor mimoriadne dôležitá. Je to práve podlaha, s ktorou máte posledný kontakt predtým, ako uľahnete do postele. Zároveň je to prvá vec, s ktorou sa stretnete ráno po zobudení sa.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

koberec-v-spalni

Pri podlahe v spálni je potrebné dávať pozor nielen na farbu a jej estetickú stránku, ale aj na povrchové vlastnosti či životnosť.

1) Koberce

V moderných štátoch Európy a Severnej Ameriky je koberec asi najčastejším riešením podlahy v spálni. Koberec nie je žiadny moderný vynález – ľudstvo ho v rôznych podobách pozná už niekoľko tisíc rokov. Najväčší rozdiel oproti minulosti je cena – vďaka moderným technológiám sú ceny kobercov veľmi dostupné. Nie je to tak dávno, kedy boli koberce považované za symbol luxusu. Dnes si ich môže dovoliť úplne každý.

Asi najväčšou výhodou kobercov je ich povrchová štruktúra. Koberce sú mimoriadne príjemné na dotyk. Sú tak ideálnou voľbou z pohľadu pohodlia chôdze. Na kvalitnom koberci je chodenie naboso príjemným zážitkom. Povrchová štruktúra kobercov je však veľmi rôznorodá. Najlacnejšie koberce veru vaše chodidlá veľmi nepotešia. Naproti tomu tie najkvalitnejšie koberce ponúkajú takmer dokonalý komfort.

Jednou z výhod kobercov, na ktorú sa často zabúda, sú ich izolačné vlastnosti. Aj ten najtenší koberec má tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti. V určitých situáciách to môže predstavovať významnú výhodu.

Najväčšou nevýhodou kobercov je ich náročnosť na údržbu. Udržať koberec v čistom stave naozaj nie je jednoduché. Špina sa do koberca dostáva poľahky – opačným smerom to už ide oveľa ťažšie. Aj tie najlepšie udržiavané koberce sú bohatým zdrojom prachu a roztočov. Alergikom sa pri kobercoch žije naozaj ťažko.

K dispozícii je široká paleta zariadení a prostriedkov na čistenie kobercov. Žiadny koberec však nezostane čistý bez náležitého úsilia.

2) Drevené podlahy

Za druhú najlepšiu voľbu pre spálňu sa považujú drevené podlahy. Historicky je to veľmi používané riešenie. Drevené dlážky neposkytujú taký vysoký stupeň komfortu ako koberce, stále však majú niekoľko vlastností, pre ktoré ich milujeme.

...

Drevo je prírodný materiál, ktorý dokáže spálni z estetického pohľadu dodať niečo výnimočné. Drevo jednoducho pôsobí dobre na ľudskú psychiku a spálňa je presne miesto, kde chceme mať pokoj a relaxovať. Drevo spánku jednoznačne pomáha.

Ďalšou podstatnou vlastnosťou drevených podláh sú ich tepelné vlastnosti. Drevo je teplá na dotyk. Chôdza po drevenej podlahe tak nie je taká príjemná ako po koberci, rozhodne však pri takomto pohybe nebude trpieť.

Drevené podlahy sú na rozdiel od kobercov ďaleko menej náročné na údržbu. Prach aj roztoče zostanú na povrchu dlážky. Podlahu tak možno poľahky pozametať či zotrieť mopom. Veľkou výhodou je aj možnosť opravy. Škrabance či iné estetické chyby je možné vybrúsiť a priviesť do pôvodného stavu.

3) Vinylové podlahy

Vinyl je rovnako ako drevo teplý na dotyk. Pri chôdzi naboso určite nebude trpieť.

Asi najväčšou výhodou vinylových podláh je ich takmer nekonečná možnosť prispôsobenia povrchu. Vinylovými podlahami možno imitovať prakticky akýkoľvek prírodný či umelý povrch. A to verne – bez toho, aby bolo na prvý pohľad jasné, že ide o napodobeninu.

Vinylové podlahy majú najväčšiu výhodu oproti ďalším podlahám (okrem dlažby) v kúpeľni. Vinyl je odolný voči vode, takže jej môže byť vystavený aj po dlhšiu dobu. Túto výhodu v spálni veľmi nezužitkujete.

Hlavnou nevýhodou vinylových podláh je vplyv ich výroby na životné prostredie a uvoľňovanie prchavých látok priamo z podlahy. Tieto problémy sú vďaka moderným technológiám do veľkej miery dnes vyriešené. Vinylové podlahy však z pohľadu zdravia sú určite horšou voľbou ako podlahy drevené. Preto stojí za otázku, či chcete mať takýto materiál v miestnosti, kde trávite tretinu svojho života.

4) Laminátové podlahy

Veľmi obľúbeným druhom podlahy. Je to lacný materiál, ktorý si dokáže sám položiť aj nie práve najzručnejší domáci majster. Laminátové podlahy dokážu veľmi verne imitovať prírodné materiály. Najmä pri tých kvalitnejších výrobkoch by ste museli podlahu študovať zblízka, aby ste vedeli povedať, že ide o napodobeninu.

Tu však výhody laminátových podláh končia. Na rozdiel od dreva nie sú také odolné a časom sa povrchová ochranná vrstva opotrebuje a začne to byť vidieť. Laminátové podlahy sa nedajú opraviť. Môžete ich iba vymeniť – to je však jednoduché. Nie sú potrebné žiadne búracie práce.

Laminát sa do spálne nehodí aj z dôvodu, že je na dotyk chladný. Na rozdiel od dreva, kobercu či vinylu chôdza po tomto druhu podlahy rozhodne nebude najpríjemnejšia. Jediným spoľahlivým riešením je zabudovanie podlahového kúrenia, ktoré bude celú podlahu vykurovať. Prípadne môžete použiť menšie koberce, ktoré aspoň čiastočne umožnia pohyb naboso v spálni.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár