Drevo v interiéri

Drevo je pre človek veľmi špeciálny materiál. Má výnimočné postavenie v celej našej kultúre. Dokonca môžeme hovoriť o tom, že význam tohto materiálu presahuje kultúry. Je nám blízky človeku ako živočíšnemu druhu.

Zoberme si taký feng-shuei. Táto stará čínska praktika určite v minulosti neprišla do kontaktu sa naším európskym životom. Feng-shuei považuje drevo za jeden z piatich základných prvkom, z ktorých sa náš svet skladá. Bez dreva by jednoducho svet nemohol existovať. Ďalšími prvkami sú kov, voda, oheň a zem. Podľa tento čínskej tradície je drevo nositeľom pozitívnej energie. Použitie dreva v interiéri však nemôžeme preháňať. Tento prvok musí byť v rovnováhe s ostatnými piatimi.

drevo-v-interiery

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na drevo v interiéri sa pozitívne pozerajú aj ďalšie teórie či dokonca vedecké poznatky. Drevo je predovšetkým prírodný materiál, s ktorým je ľudstvo v kontakte od počiatku vlastnej evolúcie. Náš organizmus je tak na drevo zvyknutý a vieme veľmi spoľahlivo povedať, aký vplyv na nás má. O mnohých moderných materiáloch to však povedať nemôžeme. Jedna vec je, že pri syntetických materiáloch nie sú známe negatívne účinky. Druhá vec je, že tieto negatívne vplyvy môže veda objaviť až po čase.

Najčastejšie spôsoby využitia dreva v domácnosti

Drevený nábytok

Nábytok je asi najčastejšia aplikácia dreva ako materiálu. V našich končinách sa drevo na nábytok používalo odjakživa. Bolo ho dostatok a jeho spracovanie bolo v silách prakticky každého. V súčasnosti sa klasické drevo v nábytkárskom priemysle nahrádza drevotrieskou a ďalšími materiálmi. Hlavnou motiváciou je cena. Nábytok z drevotriesky je výrazne lacnejší ako nábytok vyrobený z masívneho dreva. Nábytok z masívneho dreva sa dnes môže radiť do luxusného nábytkárskeho segmentu.

Čím ďalej viac ľudí si však uvedomuje, že za pravé drevo jednoducho neexistuje adekvátna náhrada. Rôzne napodobeniny zostanú iba napodobeninami. Navyše nábytok vyrobený z drevotriesky je zlou voľbou z pohľadu životného prostredia. Takýto materiál totiž obsahuje látky, ktoré sa určitých okolností môžu byť toxické.

Klasické drevo je druhú stranu plne recyklovateľné – za predpokladu, že je ošetrené ekologickými prípravkami. Drevo je pri vhodnej starostlivosti veľmi trvácny materiál, ktorý môže slúžiť viacerým generáciám.

Drevo ako podlaha

Drevo má jednu vynikajúcu vlastnosť – na dotyk pôsobí teplo. Túto vlastnosť maximálne využijete, keď si za podlahu zvolíte drevo. Pokojne sa po nej môžete prechádzať naboso bez toho, aby trpeli vaše chodidlá. Nebudete to také pohodlné ako  po koberci, ale na druhú stranu čistenie drevenej podlahy je na míle jednoduchšie ako pri koberci.

...

S drevenými podlahami sa často spája aj hluk. Drevené podlahy bývajú hlučnejšie ako napríklad koberce, určite to však nie je neprekonateľný problém. Moderné podlahové systémy dokážu výrazne eliminovať krokový a ďalší hluk. Ak budete na tento problém myslieť od začiatku, určite budete s výslednou drevenou podlahou spokojný.

Podstatnou výhodou drevených podláh je ich možnosť opravy. Ak poškriabete laminátovú podlahu, môžete ju akurát tak vymeniť. Pri dreve máte širšie možnosti. Väčšinu poškodení je možné vybrúsiť a obnoviť pôvodnú textúru dreva natoľko, že bežné oko to v žiadnom prípade neodhalí.

Drevo v kúpeľni

Na drevo v kúpeľni sa určite aj vy pozeráte s nejakou dávkou nedôvery. Veď vlhkosť a drevo nejde dokopy.

V minulosti to bola možno pravda. Dnes je však možné drevo rozumne zakomponovať aj do takej miestnosti, akou je kúpeľňa.  O to nehovoríme iba o nábytku. Dnes nie je nemožné nájsť kúpeľňu s dreveným obkladom či drevenou dlážkou. Všetko toto je možné vďaka pokroku vo vývoji ochranných chemických prostriedkov a v neposlednom rade aj vetracej techniky.

Drevené obklady stien

Zaujímavý efekt v interiérovom dizajne je možné dosiahnuť obložením stien drevom. V podstate môže ísť o rovnaký materiál, ktorý nájdete na podlahe. Voľbou druhu dreva si zároveň vyberáte celkový charakter priestoru. Máte radi rustikálny štýl? Môžete si byť istí, že obložením stien neopracovaným drevom získate výrazne vidiecky nádych interiéru.

Drevené konštrukčné prvky

Nie je asi štandardné, že sme doteraz nespomenuli, že z dreva si možno postaviť celý dom. Naši predkovia takto fungovali celé generácia. Murované domy boli bežné až v 20. storočí. V súčasnosti drevené stavby zažívajú veľkú renesanciu.

Nie každý však chce alebo má možnosť bývať v drevenom dome. Do však neznamená, že nemôže využiť drevené konštrukčné prvky. Nie je nič jednoduchšie ako nezakryť drevené brvná a odhaliť ich do interiéru. Pôsobí to výborne a dáva to interiéru dodatočnú rozmanitosť.

Takýto prístup k drevu je možné takmer k dokonalosti priviesť, ak sa pustíte do rekonštrukcie starého domu. Nie každý však na to má energiu a peniaze. Rekonštrukcia starých domov je drahé. A snaha o zachovanie pôvodných stavebných prvkov je ešte drahšia.

Alternatívne drevo v interiéri

V poslednom čase je trendy v interiéri drevo recyklovať. Určite ste už videli stolík či posteľ vyrobenú z použitých paliet. Ľuďom sa to páči a v neposlednom rade je to ekonomicky veľmi výhodné riešenie. Paletovú posteľ môžete vždy vymeniť za bežnú posteľ. Investícia do takejto postele je minimálna.

Z podobného súdka sú renovácie starého nábytku. Zrenovovať starú skriňu či komodu však rozhodne nie je lacné. Stojí to obrovské množstvo času, trpezlivosti a v mnohých prípadoch aj peňazí.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár