Klimatizácia má svoje výhody, ale aj nevýhody, o ktorých by ste mali vedieť

Pri kúpe auta, pri prenajímaní kancelárie a čoraz častejšie aj pri kúpe bytu sa budúci majitelia zaujímajú a kladú predajcovi otázku, či kupovaný objekt má klimatizáciu.

Na čo je taká klimatizácia dobrá a čo zabezpečuje? Samozrejme vám zabezpečí ochladenie počas horúcich dní – môžete síce siahnuť po iných metódach, od vetrania a tienenia, až po špeciálnu výbavu ako napríklad chladiace matrace a vankúše. Klimatizácia ale bude vždy ultimátnym riešením.

O ventilácii sa hovorí, ak v miestnosti zabezpečíte len výmenu vzduchu. Teda otvoríte okno, či vetračku a vzduch v miestnosti sa zmení. Avšak, ak ide o úpravu kvalitatívnych parametrov vzduchu teda aj o úpravu teploty a vlhkosti vzduchu hovorí sa o klimatizácií.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Trh ponúka veľké množstvo typov zariadení, ktoré vám ponúkajú možnosť spríjemniť si pobyt v miestnosti. Urobte si prehľad, poraďte sa s odborníkmi, ktorý typ by bol pre vás najvhodnejší. Split systémy, mobilné split, či hadicové klimatizácie, okenné klimatizácie a iné. Výber je široký. Nehľaďte len na finančnú stránku, ale najmä na efektívnosť a funkčnosť, priestorové možnosti a pod.

Klimatizácia a jej výhody

Skôr ako sa rozhodnete pre spomínané zariadenie, zistite si o ňom čo najviac. Prečo je dobré mať tento mechanizmus doma?

Ak sa rozhodnete pre kvalitnejšiu klimatizácii využijete ju nielen v horúcich letných dňoch, ale aj v prechodnom období, kedy ešte nie je vhodné naplno kúriť. Dokáže teda priestor príjemne ochladiť, ale aj vyhriať.

Ak ste alergik a pri otvorení okna sa váš stav zhoršuje, oceníte ak filtre klimatizácie prečistia a ochladia prúd vzduchu a vy budete dýchať čistý vzduch bez prílivu alergénov z vonkajšieho prostredia.

O zdravej klíme sa hovorí vtedy, ak v miestnosti minimalizujete plesne a roztoče. Tvorba plesní ide ruka v ruke s vysokou vlhkosťou. Správna vlhkosť vzduchu by mala byť v rozmedzí 30 – 50%. Dobrým pomocníkom pre udržanie správnej vlhkosti v izbe je klimatizácia.  

V letných mesiacoch, keď teplota vonkajšieho prostredia v tieni dosahuje aj 35°C, sa človek nadmerne potí. Preto je potrebné dodržiavať pitný režim, inak dôjde k prehriatiu organizmu, či k dehydratácií. Klimatizácia zníži teplotu vzduchu, čím sa zníži aj potenie a úbytok vody v tele.

...

Teplo, okrem dehydratácie, môže spôsobiť aj kolaps organizmu, komplikácie s reguláciou telesnej teploty, ťažkosti s dýchaním a pod. Klimatizačné jednotky znížením teploty vo vzduchu zabránia a stlmia telesné výkyvy.  

Optimálna teplota v pracovni zvyšuje váš výkon v práci. Lepšie sa vám sústredí, koncentrácia je vyššia a vaša práca efektívnejšia.

Má klimatizácia aj svoje nevýhody?

Určite ste sa stretli s tvrdením: „ja nemám rád klímu, ochorel som z nej“. Áno, klimatizácia môže byť dôvodom rôznych ochorení a to:

  • respiračné problémy,
  • infekcia dýchacích ciest,
  • nádcha,
  • upchatie a bolesť v sínusoch,
  • podráždenie očných spojiviek,
  • opuch očí,
  • bolesť hrdla,
  • bolesť hlavy a pod.

Tie problémy spôsobí nesprávne používanie klimatizácie. Teplota v miestnosti v porovnaní s teplotou z vonkajšieho prostredia by mala byť maximálne o 6 – 7°C nižšia, aby telo nebolo vystavované veľkým tepelným šokom. Je veľký rozdiel, či sa klimatizácia používa v administratívnej kancelárii, kde zamestnanci väčšiu časť dňa sedia, alebo v hale, kde sa pracovníci aktívne hýbu.  

Ak sedíte pod, alebo v blízkosti klimatizácie, ste oveľa viac náchylný na problémy s dýchacími cestami, alebo môže dochádzať k vysušovaniu slizníc a následnej infekcií. Preto správne umiestnite klimatizácie je veľmi podstatné.    

Ak ste majiteľom klimatizácie je potrebné sa o ňu pravidelne starať, kontrolovať a udržiavať ju. Filtračné jednotky musia byť čisté a nezávadné. Ak sa už nedajú dostatočne vyčistiť je potrebné ich vymeniť. Ak údržbu zanedbáte vo vzduchu sa objavia baktérie, pele, prach a iné mikroorganizmy, čo pre alergikov, astmatikov je obrovská záťaž.

Bezchybné úvodné nadstavenie klimatizácie je nutné. Všetky parametre musia byť správne nadstavené, pretože sa navzájom ovplyvňujú. Pocit pohody, zdravia a spokojnosti vám zabezpečí pomer optimálnej teploty, rýchlosti prúdenia vzduchu a vlhkosť.  

Niektorí majitelia sa sťažujú na hlučnosť. Výber klimatických zariadení je veľký. Ak sa rozhodnete pre lacnejšie mobilné verzie, na ktoré nepotrebujete súhlas susedov a povolenia ako u vonkajších,  cenou zato je hlučnosť a menší výkon. 

Či už sa rozhodnete používať klimatizáciu, alebo nie, určite v horúcich letných dňoch nepodceňujte pitný režim a zdravú životosprávu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár