Tipy na výber dobrého stavebného pozemku

Výber stavebného pozemku ľudia zvyknú z rôznych dôvodov podceniť. Nie že by mu nevenovali pozornosť, stále by však mohli spraviť viac. Situácia s pozemkami je na Slovensku vo všeobecnosti zložitá. Ponuka nie je až taká veľká, aby sa dalo slobodne vyberať. Jedným z dôvodov takejto situácie je to, že ľudia nie sú veľmi ochotní sa sťahovať. Radi by našli pozemok pri mieste svojho existujúceho bydliska či v blízkosti práce.

V nasledujúcom texte prinášame niekoľko tipov či rád, ako sa ubezpečiť, že vybraný pozemok je naozaj tým pravý. Nejde totiž o rozhodnutie, ktoré by sme robili často. Veľká väčšina z nás stavia dom maximálne raz do života. Pri takýchto veciach sa jednoducho nedá učiť na vlastných chybách. Nie je na to dostatok času.

pozemok 2

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Navštívte pozemok osobne a zoznámte sa aj s jeho okolím

Osobná návšteva vyhliadnutého pozemku by mala byť samozrejmosť. Bez toho je to jednoducho príliš veľké riziko. Nikdy sa nemožno spoliehať na informácie a fotografie poskytnuté predávajúcim. Aj realitná kancelária aj priamy vlastník majú snahu niečo predať a existuje tu tendencia pozitíva zvýrazniť a o negatívach radšej mlčať. Vo väčšine prípadov to nie je nič zlé  – je to prirodzená snaha niečo prikrášliť. Potom sú tu však aj realitné kancelárie, ktoré s poskytovanými informáciami vyložene manipulujú. Inými slovami – snažia sa vás oklamať. Ak nedostatok pozemku objavíte po podpísaní zmluvy, väčšinou máte smolu.

Osobná návšteva pozemku by sa nemal obmedziť na niekoľkominútové obzretie miesta. Zľava, sprava a koniec. Toto nestačí. Na obhliadku pozemku je potrebné je potrebné si vyčleniť oveľa viac času. Dobré je lokalitu navštíviť viackrát. Najlepšie v rôzne dni a v rôzny čas. Ideálne aj za rozdielneho počasia či iných podmienok. Poprechádzajte sa po celej lokalite. Neobmedzujte sa iba na pozemok. Spoznajte okolie. Porozprávajte sa so susedmi. Väčšina z nich vám s radosťou povie, že si o pozemku myslí. Možno spomenú niečo, čo sa predajca snaží zakryť. A v neposlednom rade s pozemkom si (či chcete, alebo nie) kupujete aj susedov. Susedským sporom je lepšie sa vyhýbať. Začnite spoznávaním ľudí.

Zoberte na obhliadku pozemku so sebou nezainteresovanú osobu

Nezainteresovanou osobou nemyslíme manžela či manželku či kohokoľvek, kto by mal v budúcej stavbe bývať. Jednoducho niekoho, komu je celý pozemok ukradnutý.

...

Problém je v tom, že väčšina ľudí túžiacich po bývaní v rodinnom dome sa nevie dočkať svojho nového bývania, a tak má trochu skreslenú realitu. Jednoducho sa nevedia pozrieť na veci objektívne.  Túžba po skorom bývaní dokáže znemožniť schopnosť rozhodovať sa racionálne. Mozog má jedinečnú schopnosť racionalizovať emocionálne rozhodnutia. Do pozemku sa zamilujete a váš mozog si už nejako vytvorí argumenty, prečo je to výhodná kúpa.

Nezávislá osoba vám v takejto situácii dokáže otvoriť oči. Poukáže na veci, ktoré potláčate. Všimne si nedostatky, ku ktorým sa vaša pozornosť nedopracovala.

Spravte si výlet na stavebný úrad

Niet nad dostatok informácií. Alebo inak – informovaných sa darí. Na stavebnom úrade sa dozviete množstvo zaujímavých a dôležitých informácií. Základom by mal byť územný plán. Z tohto dokumentu sa dozviete, aké sú limity stavby na predmetnom pozemku, čo sa plánuje stavať v okolí a podobne. Na tomto úrade by vám mali vedieť povedať, aj čo tam bolo postavené predtým. Takto sa vyhnete riziku, že po kúpe na pozemku nájdete nejakú neželanú stavbu.

Berte do úvahy svoj životný štýl pri výbere pozemku

Jedna vec je estetický dojem z pozemku a druhá jeho funkčnosť. Ľudia sa zvyknú rozhodovať narýchlo bez toho, aby si uvedomili, akým spôsobom budú pozemok a budúci dom využívať.

Najväčším zdrojom problémom sú deti. Presnejšie budúce deti. Mladí pár nadšení z možnosti bývať a mať vlastnú záhradu, kde si môžu grilovať každý večer, zvykne zabudnúť, že gril časom nahradia deti a ich štýl života sa výrazne mení.

Pri deťoch je potrebné myslieť na dostupnosť školských a neškolských aktivít. Ako ďaleko je škôlka? Ako ďaleko je základná a stredná škola? Bude potrebné deti do školy voziť alebo existuje dobré autobusové či vlakové spojenie?

Niektoré dediny majú takmer kompletné občianske a spoločenské vybavenie. Okrem kostola a krčmy v nich nájdete aj kaviareň, cukráreň či bar. Ideálne je dať všetko na papier. Spíšte si hlavné záujmy na jednu stranu a ich dostupnosť na druhú.

Snažte sa vyberať vždy z viacerých možností

Rozhodovať sa medzi viacerými pozemkami je vždy lepšie, ako rozhovať sa či kúpiť, alebo nekúpiť jeden pozemok.  Opäť môžeme len odporúčať, aby ste si všetky informácie dali na papier. Nie je to nič zložité. Na papier si napíšte zoznam pozemkov – ku každému z nich si vytvorte dve tabuľky či stĺpce. Jednu časť venujte plus a druhej mínusom. Ideálne by bolo, keby všetky tieto informácie boli na jednom kuse papiera. Takto je to najprehľadnejšie. Ak budeme mať všetko toto pokope, rozhodovanie na základe rozumu bude ďaleko ľahšie.

Nikam sa neponáhľajte

Veľké riziko chyby hrozí, ak sa ponáhľate. Povedzme, že realitná kancelária vytvorila dojem, že na nehnuteľnosť má viacero kupcov, ktorí sú už pripravený podpísať kúpnu zmluvu. Vy nechcete prísť o pozemok, tak to podpíšete prirýchlo a problémy pozemku odhalíte až potom. Trpezlivosť aj dobré pozemky prináša.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár