Alternatívne formy zateplenia domov

Zatepľovanie nebolo vždy témou dňa. Viac-menej ide o relatívne nedávny problém. Stačí sa pozrieť o generáciu nazad. Žiadne zatepľovanie budov nikto neriešil. Stavalo sa úplne v iných podmienkach. Najmä energetických.

Dnes sa nad zatepľovaním uvažuje najmä z dôvodu ekonomiky. V minulosti k tomu ľudia neboli motivovaní. Náklady na vykurovanie obytných priestorov boli relatívne výrazne nižšie, ako tomu je dnes. Spôsobené to bolo dvoma výraznými faktormi. V prvom rade ceny energií boli niekde úplne inde ako dnes. V posledných rokoch ceny elektrickej energie, plynu a ďalších palív iba stúpajú.

celuloza

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ďalšia zmena sa udiala v našich nárokoch. Nie je tomu tak dávno, kedy si celá rodina vystačila s kuchyňou a jednou miestnosťou. Naplno sa kúrilo najmä v kuchyni, pretože niečo ako ústredné či centrálne vykurovanie neexistovalo. Ľudia spotrebovali aj absolútnych číslach omnoho menej energie.

Pri tejto tému musíme spomenúť aj ďalší fenomén. A to je globálne otepľovanie. V minulosti ľudia bez problémov kúrili aj menej kvalitným uhlím. Elektrárne pálili uhlie bez toho, aby rozmýšľali, aký to bude mať vplyv na globálnu atmosféru. Dnes je globálne otepľovanie realitou a všetci vieme, že najviac k nemu prispieva práve spotreba energií. Štáty sa snažia, aby sa výroba energií odklonila od tých zdrojov, ktoré najviac prispievajú k otepľovaniu. Tieto zdroje sú zhodou okolností tie najlacnejšie. Energia priateľskejšia k životnému prostrediu je jednoducho drahšia.

Tradičné materiály na zateplenie domu

Ťažko povedať, či výraz „tradičné materiály“ je tým najvhodnejším. Tradícia totiž evokuje nejakú históriu. Máme však na mysli materiály, ktoré sa vo veľkom využívajú práve teraz.

Asi najznámejším izolačným materiálom je polystyrén. Jeho najväčšou výhodou je nízka cena. Polystyrén má zároveň výborné izolačné vlastnosti. Jeho nevýhodou je vysoká horľavosť a nízka vzdušnosť. Horľavosť polystyrénu sa rieši pri jeho výrobe. Pridávajú sa chemické látky, ktoré túto horľavosť výrazne znižujú. Horľavosť polystyrénu používaného na zatepľovanie fasád je limitovaná zo zákona. Polystyrén je potenciálnym zdrojom veľmi nepríjemných chemických látok.

Sklená alebo minerálna vata je drahším, ale stále veľmi obľúbeným materiálom. Napriek bohatému používaniu niekoľko rokov stále nie je jasné, aký vplyv majú vlákna sklenej vaty na ľudský organizmus.  Tento materiál prestavuje potenciálne riziko. Poznáme množstvo prípadov z minulosti, keď sa určitý stavebný materiál používal celé desaťročia. Až potom vedci prišli na to, že môže spôsobiť problémy. Zoberte si napríklad taký azbest. Na Slovensku je z neho postavených obrovského množstvo striech.  Vlákna sklenej vaty sa podobajú vláknam azbestu. Ich negatívny účinok na ľudské zdravie však nie je dokázaný.

...

Medzi tradičné materiály môžeme zaradiť aj celulózu, teda recyklovaný a pomletý papier. Na Slovensku stále ide novinku. V celosvetovom meradle sa však tento materiál používa dlhé desaťročia.

Veľkou výhodou celulózy je jej nízka cena. Ide o ekologický materiál  – papier je recyklát. Určite však nejde o zdraviu neškodný produkt. Pomletý papier sa obohacuje rôznymi chemikáliami, ktoré sa majú postarať o to, aby nechutil hlodavcom, nedarilo sa v ňom plesniam a v prvom rade, aby nehorel ako papier.

Top alternatívne zatepľovacie materiály

V našich podmienkach si cestu do zatepľovacieho sveta úspešne razí ovčia vlna. Kedy šlo o veľmi dôležitý materiál – z ovčej vlny sa vyrábalo oblečenie, vďaka čomu ľudia boli schopní prežiť aj tie najtuhšie zimy. Dnes ale salaše z predaja vlny nežijú. Predať ovčiu vlnu nie je jednoduché. Pre väčšinu chovateľov ide o odpad, ktorého sa radi zbavia.

Takáto situácia otvorila cestu k alternatívnemu využitiu ovčej vlny. Materiál je to výborný a trvácny. Podobne ako papier má však problém z horľavosťou. To sa však pri stavbách dá vyriešiť.

Aplikácia ovčej vlny do budov je naoko jednoduchý proces. Pokojne ju tam môžete natlačiť aj ručne. Neodporúča sa to. Lepšie je zavolať si špecializovanú firmu, ktorá ovčiu vlnu náležite spracuje a potom aj aplikuje na potrebné miesto.

Slama

Ďalším alternatívnym materiálom na zateplenie domu je slama, prípadne seno. Najväčšou výhodou je nízka cena a dostatok materiálu. Mnohým ľuďom sa bude páčiť aj zdravotná neškodnosť. Taká slama zo začiatku dokonca veľmi príjemne vonia.

Aplikáciu slamenej izolácie je opäť dobré prenechať na odborníkov. Nemusí ísť o žiadne veľké firmy (tie s takýmto materiálom ani nepracujú). Na Slovensku však pôsobí viacero nadšencov, ktorý so slamou a ďalšími prírodnými materiálmi vedia pracovať.

Recyklované džínsy, závesy a ďalšie látky

Načo niečo vyhadzovať, keď si to môže nájsť ďalší život. Ideálne riešenie. Zbavíte sa odpadu a životné prostredie ostane ušetrené od čerpania nerastné bohatstva a priemyselnej výroby. Aj keď s tou priemyselnou výrobou to až tak neplatí.

Použité džínsy síce môžete napchať do steny, takéto riešenie by však nebolo veľmi efektívne. Závesy, džínsy či ďalšie nepotrebné šatstvo je potrebné spracovať – pomlieť a dať tomu nejakú formu. Na toto budete potrebovať nejaký špecializovaný stroj. Ide tak o spracovanie druhotnej suroviny, teda o priemysel.

Aj pri zatepľovaní sa dá uplatniť tvorivosť. Najjednoduchšie je si zaplatiť firmu, ktorá vám dom oblepí polystyrénom. Pokiaľ však chcete ísť inou cestou, možností je viac ako dosť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár