Niekoľko tipov na zdravší a bezpečnejší domov

Keď sa hovorí o znečistení, tak väčšinou sa spomína vonkajšie znečistenie. Ak média zverejňujú merania znečistenia, tak vždy sa to týka vonkajšieho prostredia. Teda prostredia, ktoré má štát do určitej miery pod kontrolou, kde existujú zákonné limity na znečisťujúce látky.

Dnes nikto nepochybuje o tom, že kvalita prostredia, v ktorom žijeme má výrazný vplyv na naše zdravie. Ono to neznamená, že nám znečistené prostredie všetkým skráti život. V priemere sa to však stane. Ak si chcete predĺžiť život, tak starostlivosťou o okolité prostredie sa vydáte tým správnym smerom.

Osobitným kategóriou je vplyv znečistenia na deti. Detské organizmy sú totiž najcitlivejšie na rôzne škodlivé látky. Ako u dospelých zlé prostredie sa nemusí prejaviť len výrazným zhoršením zdravotným stavom, ale vo všeobecnosti aj zhoršením kvality života.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dôrazom na problém vonkajšieho prostredia sa odsúva na okraj pozornosti znečistenia vnútorného prostredia, teda znečistenia interiéru. A práve znečistenie interiéru je v mnohokrát výrazne vyššie ako vonkajšie znečistenie. Dôvodov je viacero. Naše domácnosti sú plné chemických látok, ktorých koncentrácia nie je z prirodzených dôvodov monitorovaná. Aj keby by mala byť.  Dnes je možné si do domácnosti zakúpiť monitorovacie prístroje. Nainštalovať do domácnosti kompletný monitorovací systém hlavných znečisťujúcich látok je však stále veľmi komplikované. To však rozhodne neznamená, že by sme sa na tento problém mali vykašľať.

V tomto článku prinášame niekoľko tipov, ako zlepšiť kvalitu vnútorného priestoru domov a bytov, a to bez toho, aby vás to výrazne finančne zasiahlo. V texte nájdete jednoduché rady, ako výrazne zlepšiť prostredie interiéru.

Postarajte sa o prach

Toto nie je žiadny objav. O prach sa staráme všetci. Problém prachu však nie je iba v tom, že nevyzerá dobre na skrinke či stole. V prachu nájdete naozaj všeličo. Základom každého prachu je odumretá ľudská pokožka. Tvorí až 70 percent objemu prachu. Ona samotná nepredstavuje pre človeka veľký problém. Je základnou výživou pre roztoče a ďalšie mikróby nachádzajúce sa v ľudských obydliach. Ďalšie časti prachu sú rôzne organické a anorganické zložky. Prach môže viazať aj rôzne toxické a inak človeku nebezpečné chemické látky. Ako napríklad olovo či pesticídy.

Kontrola prachu pozostáva s častého vysávania, umývania, utierania a podobne. Okrem toho si môžete pomôcť rôznymi úpravami domácnosti. Koberce sú známym priateľom prachu a nečistôt. Hladká podlaha je vždy lepším riešením. Dnes existuje množstvo technických pomôcok, ktoré si dokážu výrobne s prachom poradiť. Aj základné vysávače sú dnes vybavené oveľa lepšími filtrami, ako to bolo s ich predchodcami.

...

Nefajčite v interiéry

To, že fajčiť v domácnosti nie je dobrý nápad, je veľmi dobre známe. Cigaretový dym neobsahuje iba nikotín, ale aj množstvo ďalších chemických látok, ktoré dokážu dlhodobo znečistiť vnútorné priestory.

Dajte si znečistenie zmerať

Množstvo prachu v domácnosti viete pohodlne zhodnotiť aj voľným okom po niekoľkých sekundách. Horšie je to už pri iných látkach. Zoberme si napríklad také olovo a radón. Olovo je kov, ktorý má na človeka toxický vplyv. Dnešné výrobky olovo neobsahujú. V minulosti však používanie olova nebolo tak regulované. V domácnosti predstavujú problém najmä staré farby. Tie sa zvyknú časom olupovať a tieto častice sa dostávajú do prachu a odtiaľ môžu putovať do ľudského tela.

Radón je rádioaktívny plyn, ktorý sa do domácnosti dostáva zo zeme. Problém tak môžu mať najmä staršie stavby, ktoré zospodu nie sú ideálne izolované. Dlhodobé vystavenie sa vplyvu radónu môže viesť až rakovine.

Pozor na varenie

Asi najväčším zdrojom znečistenia domácnosti je varenie. Znečisťujúce látky sa do vzduchu interiéru dostávajú dvoma cestami – pokiaľ varíte na plyne, tak množstvo znečisťujúcich látok vzniká spaľovaním zemného plynu. V takomto prípade je potrebné mať dobrý odsávací systém, ktorému sa podarí dostať maximálne množstvo exhalátov do exteriéru. Nikdy to však nebude 100 percent, a to ani zďaleka. Problém je, že nie vždy je takéto riešenie možné, respektíve jednoduché. Množstvo domácností nemá digestor s vývodom do exteriéru. Takéto digestory preháňajú vzduch akurát filtrom, ktorý dokáže niektoré látky zneškodniť. Efektivita je však otázna. A nehovoriac  o tom, že efektivita takýchto filtrov sa časom prudko znižuje a domácnosti by mali tieto filtre pravidelne meniť.

Znečistenie vzniká aj priamo z varenia. Varenie je v vo svojej podstate chemická reakcia, pri ktorej vzniká naozaj všeličo. Rôzne nebezpečné chemické látky môžu vznikať nielen z varených surovín, ale aj z kuchynských nástrojov. Tu je potrebné si dávať pozor na to, aby ste v kuchyni varili iba naozaj bezpečných panviciach a riadoch. Šetriť na tomto poli sa naozaj neoplatí.

Najlepšie riešenie kuchyne je umiestniť ju do exteriéru. V teplých letných mesiacoch je to relatívne jednoduché. Celoročnú prevádzku letnej kuchyne si však môžu dovoliť iba obyvatelia tropických oblastí sveta.

Elektromagnetický smog

Moderná domácnosti je doslova pretkaná najrôznejšími elektronickými zariadeniami. Každé elektronické zariadenie vytvára okolo seba elektromagnetické pole. Vplyv takéhoto poľa nie je na ľudské zdravie ešte dobre zdokumentovaný. Preto je potrebné sa mať na pozore. Nemusí to byť vôbec zložité.  Postarajte sa najmä o svoju spálňu. V tejto miestnosti by ste nemali mať televízor a počítač, tablet či smartfón radšej nechať v obývačke či kuchyne.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár