Oplatí sa poistenie domu, domácnosti?

Poistenie majetku nie je žiadnou imaginárnou témou, ktorá by zaujímala iba ziskuchtivých ľudí, ktorí pracujú v poisťovníctve. S poisťovacími agentmi či sprostredkovateľmi sa stretávame vcelku a často a väčšina ľudí s nimi nemá práve najlepšie skúsenosti.

Poistenie majetku však má svoje nenahraditeľné miesto v živote človeka. Keď to zoberieme z najširšieho uhla, tak môžeme povedať, že človek sa snaží voči poškodeniu majetku chrániť od svojho počiatku. Mení sa akurát forma poistenia. V minulosti sa ľudia voči rôznym prírodným katastrofám či nehodám chránilo najmä prostredníctvom úzkych rodinných vzťahov. Ak v minulosti niekomu zhorel dom, tak zväčša skončil v dome svojich príbuzných.

Dnes sú však vzťahy medzi ľuďmi diametrálne odlišné. V tomto článku sa nebudeme zaoberať hodnotením vzťahov v užších či širších rodinách. Je však jasné, že dnes žijeme vo financionalizovanej dobe. Vzťahy sú tak vyjadrené najmä peniazmi. Stavba domu je takmer výhradne finančnou záležitosťou. Buď na to máte, alebo nemáte. Potom aj ochrana majetku, môžeme povedať aj peňazí, je zase iba finančnou operáciou. Svoje peniaze sa pokúsite ochrániť opätovne iba peniazmi.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Poisťovne sú podnikateľské subjekty, ktoré reagujú na potrebu ľudí zmierniť riziko spojené s nepredvídateľnými udalosťami. Teoreticky by sa spoločnú finančnú ochranu dokázali dohodnúť aj skupiny ľudí, napríklad susedia či ľudia žijúci v jednej obci. Ono to však vyžaduje zase peniaze a aj čas. Efektívne to dokáže riadiť iba firma, ktorej cieľom je zarobiť peniaze. A to je fér.

Každá nehnuteľnosť je vystavená rôznym rizikám. Na každý dom môže spadnúť meteorit. Šanca, že sa však takéto stane je však veľmi blízka nule. Šanca, že sa do vašej strechy oprie vietor, a vaša strecha to nevydrží, je síce malá, ale dostatočná na to, aby ste správy o počasí sledovaním aspoň s minimálnou pozornosťou. Ako nedokážeme kontrolovať veterné smršte, tak nemáme pod kontrolou ani vodný živel. Slovensko je vodohospodársky významne upravené – ani to však nestačí na všetky prípady. Vodohospodárske stavby sú normované na nejaké výnimočné situácia. Vždy však môže nastať výnimočnejšie situácia. Ak má stavba zvládnuť storočnú vodu, stále môže prísť tisícročná voda.

Riziko spojené s vetrom a vodou si viete do určitej miery odhadnú aj vy. Ak žijete v na nížine v blízkosti rieky, tak šanca, že raz nájdete vodu aj v obývačke, je reálna. Ak bývate v kopcoch ďaleko od vody, tak vám niečo takéto prakticky nehrozí. Ak žijete vo veterných oblastiach Slovenska, tak riziko silného vetra je oveľa vyššia ako v nejakej uzavretej doline.

...

Vietor a voda však nie sú jedinými rizikami. V kopcoch môžete byť obeťou zosuvu pôdy, ktorý môže nastať po intenzívnejších dažďoch.

Stavbám nehrozí riziko iba z vonkajšieho prostredia. Stále platí, že väčšina problémov má pôvod človeka. Dom vám síce môže začať horieť po údere blesku, zväčša sú však za požiarom elektrické rozvody, prípadne nehoda vykurovacieho systému. Veľmi často sú príčinou rôzne neodborné a amatérske inštalácie.

Nehody v domácnosti nemusia mať za následok iba totálne zničenie celej stavby. Aj menšie nehody s veľmi lokalizovanými následkami dokážu ľuďom strpčiť život. Pokazená práčka okamžite povedie k problému, že nebudete mať kde prať špinavé veci. Druhý dôsledok je finančný – kúpa novej práčky nemusí byť vždy jednoduchá. A to najmä vtedy, keď o načasovaní takejto kúpy rozhodne stará práčka a nie vaše dlhodobé plánovanie.

Aj proti takýmto situáciám je možné sa poistiť. Takéto poistenie sa volá Poistenie domácnosti. Pri rôznych nehodách vám poisťovňa pomôže s finančným riešením problému. Znamená to, že sa nemusíte obávať náhlej potreby investovania vysokých peňažných objemov do vybavenia domácnosti. Namiesto toho budete platiť mesačne zopár eur. Pár eur mesačne nie je veľký problém a pohodlne si to naplánujete. Poľahky sa tak vyhnete nečakaných finančným nákladom. Vďaka poisteniu si dokážete lepšie plánovať svoju budúcnosť.

Pri poisťovaní stavieb je situácia veľmi podobná. Akurát sa hrá o väčšie objemy peňazí.

Poistenie nehnuteľnosti môže zahrňovať dom, byt, garáž, bazén, altánok či súčasti stavby ako okná, dvere či podlaha. Viac-menej ide vždy o dohodu medzi vami a poisťovňou. Na slovenskom trhu pôsobí hneď niekoľko poisťovní, ktoré ponúkajú rôzne poistenia. Základ je rovnaký – každá poisťovňa vám ponúkne poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti. Líšiť sa však môžu, a väčšinou aj líšia podmienky takéhoto poistenia.

Poistenie by ste tak nemali hodnotiť iba na základe ceny. Dôležitá je aj kvalita a rozsah. Z tohto dôvodu sa iba odporúča prečítať si (dôsledne) podmienky poistenia. Takto sa vám nestane, že po poistnej udalosti zistíte, že poistka vám takúto škodu nebude pokrývať. Je vcelku bežné, že poisťovne využívajú práve takéto situácie.

Ak už chcete chrániť svoj majetok, tak to robte efektívne. Nemusíte si poisťovať všetko – poisťovať by ste mali tie veci, ktoré pre váš život predstavujú najväčšie riziko. Ak nemáte problém kedykoľvek kúpiť novú práčku, tak nemá veľký význam sa proti jej poruche poisťovať. Len veľmi málo ľudí si však môže dovoliť kupovať náhradný dom okamžite po jeho vyhorení či zaplavení. Poistenie nehnuteľnosti, v ktorej bývate by v dnešnej dobe malo byť považované za absolútnu samozrejmosť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár