Ako nespraviť chybu pri kúpe nového matraca?

Keď sa po stavbe domu dostanete k problému kúpy nového matraca, tak už viete, že ste takmer na konci a o chvíľu sa budete sťahovať do vytúženého nového bývanie. Ako ste sa snažili pri stavbe domu vyhnúť zbytočným chybám, tak by ste mali postupovať aj pri kúpe nového matraca. Ono sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať, ale aj pri kúpe matraca sa dá spraviť množstvo chýb. Náprava takýchto chýb nie je až taká komplikovaná – musíte si však kúpiť ďalší matrac a to sú zbytočne vynaložené peniaze, ktoré ste mohli využiť na niečo iné. Ono to však nemusí skončiť takto šťastne. Stále sa môže stať, že si kúpite nevhodný matrac a nijako si to neuvedomíte. Vaše telo bude pomaly trpieť až do momentu, kedy to naplno pocítite. Cieľom tohto článku je priniesť základné informácie, aby sa každý človek vedel v predajni s matracmi správne rozhodnúť.

Zvážte svoje podmienky

Podmienkami máme na mysli najmä finančné možnosti, vek a zdravotný stav. Pri kúpe matraca sa neoplatí zbytočne šetriť. Kvalitný matrac síce môže byť drahý, ale treba si uvedomiť, že matrac vám bude slúžiť cca 10 rokov. Náklady na jeden deň používania je tak zanedbateľný. Nie každý človek však potrebuje ten najlepší matrac na trhu. A nie každý si ho môže dovoliť.

Ak máte 19 rokov a ste úplne zdravý, tak nemá význam, aby ste za matrac dali cez 2000 eur. Mladým a zdravým ľuďom dočasne poľahky postačí základný penový matrac. Ušetrené peniaze môžu mladí ľudia využiť skôr na svoj rozvoj – na cestovanie či štúdium.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na druhú stranu starší ľudia by nemali zbytočne tlačiť na nízku cenu. S rastúcim vekom sa zákonite zhoršuje zdravotný stav – aj keď to na prvý pohľad sa tak nemusí zdať. Aj zdravý 50-tnik má omnoho väčšiu šancu na problémy ako jeho deti. Starší ľudia by tak mali investovať do lepších matracov – ideálne do najlepšieho, aký im dovoľuje finančná situácia.

Voľba tvrdosti matraca

Tvrdosť matraca je často podceňovaná. V skutočnosti však hrá veľkú rolu. Tvrdosť rozhoduje ako o subjektívnej pohodlnosti matraca, tak aj o vplyve na celé telo. Každý matrac má nejakú tvrdosť. Aby to bolo jednoduché, tak výrobcovia sa dohodli na stupnici tvrdosti – ktorá má 5 stupňov. Číslom 1 je označovaný mäkký matrac. Číslom 5 je označovaný tvrdý matrac.

Neviete sa v tomto zorientovať? Nevadí. Máte dve možnosti ako na to. Vyberte sa do nejakej predajne s matracmi a ľahnite si na niekoľko matracov (predajňa musí vystavovať matrace a umožňovať ľuďom si ich vyskúšať). Vyberte si tvrdosť, ktorá vám najviac vyhovuje. Druhou možnosťou je využiť tabuľky tvrdosti. Tými by mal disponovať každý dobrý predajca matracov. V tabuľke tvrdosti nájdete odporúčanú tvrdosť matraca na základe vašej výšky a váhy.

...

Hygienickosť matraca

Schopnosť matraca odolávať mechanickému či biologickému znečisteniu nazývame hygienickosťou. Každý človek by mal mať záujem spať na čistom matraci.

Pri hygiene matraca sú dôležité najmä mikróby – teda baktérie, roztoče a plesne. Tieto organizmy predstavujú potenciálne zdravotné riziko. Najviac ohrozenou skupinou sú ľudia trpiaci alergiami, ľudia vo vyššom veku a ďalší citliví ľudia. Určite to však nie je prospešné ani pre zdravých ľudí. Rôzne druhy matracov majú rozdielne hygienické predpokladu. Ich hygienickosť sa líši.

Z pohľadu hygieny je najlepšou voľbou jednoznačne latexový matrac. Latexové matrace sa vyrábajú z latexu, čo je prírodná látka nachádzajúca v telách mnohých rastlín. Rastliny využívajú latex v rámci svojho imunitného systému. Latex si zachováva svoje prirodzené antimikrobiálne vlastnosti aj po priemyselnom spracovaní. Navyše latexové matrace sú vysoko vzdušné. Vzdušnosť matraca je dôležitá, pretože zabraňuje koncentrácii vlhkosti v matraci. Vysoká vlhkosť  v matraci praje rastu a rozmnožovaniu mikróbov, čo je samozrejme nežiadúce.

Dobrou voľbou z pohľadu hygieny sú pružinové matrace, keďže sú mimoriadne vzdušné.

Ortopedickosť matraca

Ak je matrac ortopedický, tak je schopný pomôcť chrbtici počas spánku zaujať lepšie polohu. Za ideálnych podmienok by bola chrbtica počas spánku vzpriamená. Za takýchto okolností je schopná sa najlepšie regenerovať. Pri spánku by sme sa mali snažiť vyhnúť prehnutiu chrbtice na jednu či druhú stranu.

Rôzne druhy matracov majú rôzne ortopedické vlastnosti. Najlepšou voľbou z pohľadu ortopedickosti sú taštičkové matrace. Taštičkové matrace sú formou pružinového matraca. Každý taštičkový matrac je vyrobený z množstvo malých pružín. Každá jedna pružina je zabalená v textilnom vrecúšku – taštičke. Každá jedna pružina je tak nezávislá. Ak stlačíte jednu pružiny, okolité pružiny deformované nebudú. Takýto systém dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela a zabezpečí tak lepšie polohu chrbtice.

Dobré ortopedické vlastnosti majú aj latexové matrace.

Kde kúpiť nový matrac?

Pri kúpe nového matraca máte na výber hneď niekoľko miest. Tradičnou voľbou sú klasické kamenné obchody, ktoré sa vyskytujú vo viacerých podobách. Od malých obchodíkov až po veľké predajne s množstvom vystavených matracov. Potom tu máme stále relatívnu novinku – internetové obchody. Matrace na internete boli v minulosti lacnejšie ako v kamenných obchodoch. Dnes to už nie je pravda. Hlavnou výhodou internetových obchodov je šírka výberu. Žiadna kamenná predajňa nedokáže ponúknuť toľko rôznych matracoch ako aj bežný internetový obchod.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár