Využitie dažďovej vody v bežnom rodinnom dome

V dobe, kedy sa účty za vodu neustále znižujú, sa ľudia pomaly začínajú obracať na veci, ktoré boli v minulosti úplnou samozrejmosťou. Situácia sa mení aj na globálnom poli. Záujem o životné prostredie prudko rastie. Vlády sa snažia podporovať dlhodobo udržateľné riešenia. Základom dlhodobo udržateľných riešení je minimalizácia odpadov a recyklovanie či znovupoužitie materiálov.

Dažďom sa na priemerný pozemok rodinného domu na Slovensku dostanú ročne tisícky litrov relatívne čistej vody. Dažďová voda nie je znečistená baktériami alebo rôznymi ďalšími mikróbmi. Z tohto pohľadu je dažďová voda bezpečná. Dažďová voda je mierne znečistená látkami, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. K zmenám dochádza najmä na poli pH. Dažďová voda je zvyčajne kyslejšia, ako by bolo vhodné. Dážď viac-menej vyčistí vzduch. Toto je dôvod, prečo použitie dažďovej vody je obmedzené. Určite by ste ju nemali piť. Ako úžitková voda však spĺňa všetko potrebné.

Zavlažovanie záhrady

Toto je dôležité. Pokiaľ máte záhradu s trávnikom, tak spotreba vody na jeho zavlažovanie (pokiaľ chcete, aby trávnik bol dokonale zelený počas celého leta) tvorí najväčšiu časť spotreby vody. Zavlažovanie trávnika tak stojí pomerne veľa. Zavlažovať trávnik pitnou vodou sa môže zdať ako nezmysel. U nás máme pitnej vody toľko, že si ňou môžeme dovoliť zavlažovať aj trávnik. V mnohých krajinách sveta je dostupnosť pitnej vody viac ako problematická. Na zavlažovanie trávnika bude bez problémov postačovať úžitková voda. Na zavlažovanie trávnika bude bez akýchkoľvek problémov postačovať aj dažďová voda. Veď trávnik je za normálnych okolností zavlažovaný predovšetkým dažďovou vodou. Problém je akurát v tom, že zavlažovanie dažďom nedokážeme veľmi kontrolovať.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pomocou rôznych technických pomôcok však dokáže dažďovej vode pomôcť dostať sa na trávnik a záhradu v pravidelných intervaloch.

Ono je úplne jedno, ako máte vyriešene zavlažovanie záhrady. Nie je podstatné, či si to celé maximálne užívate a trávnik polievate krhlou. Či používate bežnú hadicou, s ktorou sa radi motáte po svojom pozemku. Možno máte vybudovaný dômyselný zavlažovací systém priamo pod trávovým kobercom. Na tom naozaj nezáleží. Vo všetkých týchto prípadoch môžete využiť dažďovú vodu a tak si výrazne znížiť svoje účty za vodu. Podľa skúseností ľudí sa týmto prechodom dá ušetriť 40 až 50 percent. To sú naozaj zaujímavé čísla.

K využívaniu dažďovej vody môžete pristúpiť rôznymi spôsobmi. Ide to aj bez veľkých počiatočných finančných nákladov. Na to, aby ste vedeli s dažďovou vodou pracovať, musíte ju zadržať. Na zadržanie dažďovej vody budete potrebovať nejakú nádobu či nádrž. Najjednoduchším a najlacnejším riešením je nejaký starý sud, ktorý postavíte pod odkvap. Toto vás nebude stáť viac ako 10 eur. Takéto riešenie má však veľmi ďaleko od nejakého zautomatizovaného systému. Mnohým ľuďom to však nevadí. Radi použijú krhlu na polievanie.

...

Systém zadržiavania dažďovej vody však môže mať diametrálne inú podobu. V predaji sú veľké plastové nádoby (niekoľko tisíc litrové), ktoré je možné zabudovať do zeme, takže nebudú kaziť estetický charakter záhrady. Takto môžete v zemi skladovať tisíce a tisíce litrov vody. Je jasné, že z takéhoto tanku vodu nestanete krhlou. Takýto systém je preto náročnejší na investíciu. Vodu z takéhoto tanku je potrebné čerpať čerpadlom. Túto vodu je možné čerpať pokojne aj do krhly či vedra. Prípadne do hadice. Nie je však žiadny problém vodu doviesť do komplexného zavlažovacieho systému. Takéto zavlažovanie vás tak nebude nútiť fyzicky pracovať. Na všetko vám bude stačiť jeden gombík. Prípadne všetko možno zautomatizovať a zavlažovanie sa bude spínať vo vopred určených časoch.

Využitie dažďovej priamo v dome

Ak si dovolíme tvrdiť, že zavlažovanie trávnika pitnou vodou nie je úplne normálne – keďže milióny ľudí po celom svete nemajú prístup k pitnej vode, tak to isté platí aj pri využívaní pitnej vody na splachovanie záchoda, pranie a podobne. Na tento účel bohato postačuje úžitková voda, kam, ako už bolo spomenuté, patrí aj dažďová voda.

Dostať dažďovú vodu do nádržky záchodu nie je také jednoduché, ako dostať dažďovú vodu na trávnik. Tu bude potrebné náročnejšie technické riešenie. Teda za predpokladu, že nechcete vodu do záchoda nalievať ručne z vedra, budete musieť investovať. V dome musíte vytvoriť systém rozvodov dažďovej vody. Táto voda sa niekedy nazýva aj šedá.

Počiatočné investičné náklady na budovanie týchto rozvodov a celého systému mnohých ľudí od tohto odrádza. Je pravda, že v mnohých situáciách sa neoplatí do takéhoto systému investovať. Určite sa neoplatí rozbúrať polovicu domu len kvôli tomu, aby ste bežný vodovodný systém doplnili rozvodmi šedej vody. Pokiaľ však staviate nový dom, kde máte všetky možnosti otvorené, určite je vhodné vybudovať aj rozvody na tento typ vody. V takomto prípade náklady nie sú také výrazné a v priebehu rokov sa vám táto investícia zaručene vráti.

Záver

Možností, ako zužitkovať vodu zdarma (dažďovú) je omnoho viac, ako sme stihli v tomto článku spomenúť. Stále však väčšina ľudí toto ignoruje. Považujú to za zbytočné problémy navyše a ochrana životného prostredia ich nezaujíma. Mnohé rodinné domy to majú navyše vyriešené tak, že dažďovú vodu majú zvedenú do kanalizácie, čo samozrejme nie je dovolené.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár