Ako na ekologickú domácnosť?

Starostlivosť o životné prostredie sa u nás často redukuje na triedenie odpadov a kupovanie zeleniny s biologického hospodárstva. Možností, ako prispieť k starostlivosti o našu planétu je však omnoho viac.

A teraz nemáme na mysli finančne náročné riešenia ako solárne panely či veterné turbíny. Navyše tieto „eko“ riešenia v skutočnosti až také ekologické nie sú – ak zoberiete do úvahy všetky faktory. Ekologický neznamená iba to, že je prospešný prírode. Ekologické veci sú prospešné aj človekovi, pretože aj my sme súčasťou tejto prírody – hoci to mnohokrát takto nevnímame.

eko domacnost

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Najlepšie pomôžete Zemi tými najjednoduchšími vecami, ktoré často nevyžadujú žiadne alebo minimálne peniaze. V nasledujúcom texte prinášame niekoľko tipov, ako posunúť ďalej v ekologicky prijateľnom spôsobe života. Nechajte sa inšpirovať.

1 – pestujte v interiéry rastliny

Čistota vzduchu v interiéry je asi najpodceňovanejšia časť životného prostredia. O znečistení ovzdušia v uliciach miest počujete na každom kroku. Valia sa vás čísla a riziká. O situácii v obývačkách, kuchyniach či spálňach sa na druhú stranu až tak nehovorí. Ide totiž o súkromné priestory a ich parametre sú zodpovednosťou ich majiteľov.

Boli by ste však prekvapení, že vnútorné priestory bývajú neraz znečistenejšie ako vonkajšie. Exteriér má oproti interiéru jednu veľkú výhodu – je neustále odvetraný. Interiér nie je.

Najväčším zdrojom znečistenia v domácnosti je kuchyňa. Najhoršie je to pri varení na plyne. Tento proces však ani zďaleka nie je čistý, ak varíte na elektrickej či indukčnej platni. Stále sa tu uvoľňuje množstvo látok do ovzdušia. V kuchyni by tak nemal chýbať kvalitný digestor – ideálne s vývodom do exteriéru.

Ďalším podstatným zdrojom znečistenia v domácnosti  sme my sami. Potíme sa, dýchame, používame rôzne kozmetické a iné prípravky – časom dochádza zmene zloženia interiérového vzduchu (napríklad stúpa obsah oxidu uhličitého). Najefektívnejším riešením je pravidelné vetranie.

Kvalite vzduchu veľmi pomôžete aj umiestnením zelených rastlín na viacero miest. Rastliny majú jedinečnú schopnosť odstraňovať zo vzduchu neželané látky. Znižujú prašnosť a zvyšujú vlhkosť vzduchu. Rastliny bežia na fotosyntéze. Na jej začiatku stojí oxidu uhličitý a svetlo – výsledkom je produkcia kyslíka a vodnej pary.

Skontrolujte koncentrácie radónu

Radón je plyn, ktorý sa bežne nachádza v prírode. Pre Zem tak nie je žiadnou hrozbou. Je však nebezpečný pre človeka, pretože je rádioaktívny. Radón sa do domov dostáva zo zeme. Problém to bol najmä pri starších domoch, ktoré mali málo alebo žiadnou vyriešenú izoláciu od zeme. Do novších domov sa radón môže dostať cez rôzne praskliny v základoch. Tento rádioaktívny plyn sa môže hromadiť v interiéry a pri dlhodobej expozícii viesť k rakovine.

...

Testy na meranie koncentrácie radón je možné kúpiť v bežných predajniach domácich potrieb – prípadne na internete.

Šetrenie s energiou

Výroba energií patrí  najväčším znečisťovateľom prostredia. K zníženiu jej spotreby môžete prispieť aj vy.

Dnes by malo byť už samozrejmosťou používanie energeticky úsporných svietidiel. V súčasnosti sú špičkou LED žiarovky, ktoré spotrebujú zlomok energie ako bežné žiarovky a navyše vydržia omnoho viac.

To isté platí aj o elektrických spotrebičoch. Technológie sa za posledné roky posunuli o míle vpred. Prístroje sú výrazne energeticky úspornejšie. Zamerať sa je potrebné na najväčší žrútov. Teda na chladničku, klimatizáciu a televízor či počítač.

Výraznú úsporu je možné dosiahnuť správnym nastavením teploty. Aj v spomínanej chladničke. Zistite si, či náhodou nemáte mrazničku nastavenú na príliš nízku teplotu. Ušetriť sa dá aj regulovaním teploty vykurovania. Znížením teploty miestnosti o jede stupeň dokážete ušetriť až 6 percent energie.

Spotrebu energií na vykurovanie možno obmedziť aj efektívnym využitím energie slnka. Nechajte počas dňa do izieb prúdiť maximum slnka. To dokáže zvýšiť teplotu aj o niekoľko stupňov a uľahčiť tak práci vykurovaciemu systému.

Používajte netoxické čistiace prostriedky

Silné čistiace prostriedky zaručene pozabíjajú všetky mikróby. Zároveň však predstavujú aj riziko pre človeka a kvalite životného prostredia v interiéry určite len nepridávajú.

Na internete (ale už aj v bežných obchodoch) je relatívne veľká ponuka ekologických čistiacich prostriedkov. Takýto čistiť či však dokážete vyrobiť sami zo surovín bežne dostupných v každej domácnosti. Medzi veľmi efektívne látky je považovaný prášok do pečiva či ocot.

Alebo ešte lepšie: nepoužívajte žiadne čistiace prostriedky. Zoberte do rúk špeciálne handry, ktoré majú schopnosť priťahovať špinu.

Kompostujte

Neexistuje elegantnejší spôsob, ako spracovať odpad, ako kompostovanie. Pri tomto procese sa odpad premení na užitočnú surovinu – hnojivo.

V ideálnom prípade by všetok biologicky rozložiteľný odpad z domácnosti skončil v kompostéry. Bioodpad by nemal končiť na bežných skládkach, pretože tu spôsobuje problémy – hnitie, ktoré produkuje skleníkové plyny.

Možno si poviete, že bývate v byte a kompostovať nemôžete. Áno, pokiaľ máte záhradu, tak kompostovanie je oveľa jednoduchšie. Ide to však aj v byte. Dnes nie je problém kúpiť malý kuchynský kompostér, pri ktorom si nepocítite ani náznak zápachu. Na konci z neho budete mať kvalitné hnojivo pre vaše rastliny.

Rozmýšľajte predtým, ako spláchnete záchod

V záchode by sa nemali splachovať kondómy ani žiadne vo vode nerozložiteľné látky. Všetky tieto veci spôsobia problémy. Síce niekomu inému, ale spôsobia. Dostanú sa do čistiarne odpadových vôd, kde narušia celý proces čistenia vody.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár