12 tipov, ako spraviť domácnosť ekologickejšou

 

 

Ekológia je dnes jednou z top tém. Často sa o nej hovorí a vlády do ochrany životného prostredia investujú miliardy eur. Pre bežného človeka to však väčšinou znamená iba recyklovanie odpadu. Možností, ako pomôcť životnému prostrediu je však oveľa viac. A nepotrebujete na to žiadne veľké počiatočné investície. Nemáme na mysli inštaláciu solárneho systému či iné finančne náročne veci. V tomto článku prinášame dvanásť tipov, ako ozelenieť domácnosť bez toho, aby to vyprázdnilo našu peňaženku.ekodomacnost 2

1 – vymeňte staré žiarovky za LEDky

Toto nebude úplne zadarmo, náklady sa však rýchlo vrátia. Moderné led osvetlenie konzumuje zlomok energie klasických žiaroviek. Ich životnosť je niekoľkonásobne vyššia. Navyše LED osvetlenie neobsahuje žiadne nebezpečné látky, ako tomu bolo napríklad pri žiarivkách.

Návratnosť investície do LED osvetlenia si môžete poľahky vypočítať. Stačí si zrátať príkon existujúcich žiaroviek, z toho spotrebu a náklady a následne to odrátať od budúcej spotreby moderných žiaroviek.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

2 – vyrobte si kompostovisko

Pokiaľ nepatríte medzi zručných domácich majstrov, kompostér si môžete poľahky kúpiť. Nestojí to viac ako niekoľko desiatok eur. Kompostér vám spracuje všetok biologicky rozložiteľný odpad. V bežnej domácnosti takýto odpad tvorí aj polovičku všetkého odpadu. Správne udržiavané kompostovisko nesmrdí a jeho produktom je skvelé hnojivo.

Klasické kompostovisko sa ale nehodí do bytov. Tu je potrebné nájsť iné riešenie – dnes našťastie kúpite aj kompostéry priamo do kuchyne. Malé zariadenia, ktoré sú maximálne čisté.

3 – vymeňte starý elektrický spotrebič za nový energeticky účinnejší

Toto sa týka najmä chladničiek, ktoré sa za posledné roky zmenili na nepoznanie. Chladničky bývali najväčší žrút elektriny v domácnosti. Dnes to už tak nemusí byť. Moderné chladničky sú energeticky ďaleko účinnejšie ako ich predchodkyne.

Pred kúpou chladničky nemusíte študovať príkon či výkon elektrických zariadení. Každý takýto prístroj musí byť zo zákona označený energetickou triedou. Takto si poľahky vyberiete najvhodnejšie zariadenie.

4 – prestaňte používať jednorazové igelitky

Na svete sa každý deň odhodia miliardy jednorazových vreciek a igelitových tašiek. Pritom ich používanie nie je nevyhnutné. Nie je nič jednoduchšie, ako začať používať plátenné tašky. Tie je možné používať opakovane. Poslúžia minimálne rovnako dobre, ako igelitky. Za rok však za vami nezostanú desiatky kilogramov odpadu.

...

5 – nechajte auto doma

Ono sa na to v dnešnej uponáhľanej dobe často aj zabúda, ale stále sa dá prepravovať peši, prípadne na bicykli. Tento spôsob transportu je dokonca pri menších vzdialenostiach najrýchlejší. Nemusíte riešiť parkovanie či často zahustenú dopravu. Trojkilometrovú jazdu na bicykli či rovnako dlhú prechádzku zvládne každý.

Vedľajším benefitom je pohyb. Chôdza aj jazda na bicykli patria medzi najzdravšie pohyby.

6 – kupujte lokálnu zeleninu a ovocie

Miestna poľnohospodárstva produkcia sa nacestuje omnoho menej ako tá z iných regiónov či krajín. Kúpou miestnej produkcie šetríte životné prostredie.

Ideálne je nakupovať na miestnych trhoch. Nie vždy je však ľahké zistiť, odkiaľ tovar pochádza. Neraz sa stáva, že predajcovia nakúpia ovocie a zeleninu vo veľkosklade a na trhu ju predávajú ako miestne produkty. Tu pomôže iba nájsť si svojho miestneho farmára.

7 – dajte stopku letákom a všetkej nevyžiadanej pošte

Spotreba papiera na výrobu letákov je enormná. V dnešnej elektronickej dobe, keď pomaly zanikajú aj noviny, dopisy nahradili emaily, sa rozmáha rozosielanie a rozdávanie letákov do každej schránky.

Chráňte naše lesy a napíšte si na schránku, že si neželáte, aby vám do nej vhadzovali letáky. Doručovatelia letákov to musia zo zákona pod hrozbou pokuty rešpektovať.

8 – nekupujte nové veci

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť nejakú novú vec, pozrite si, či ju nemôžete kúpiť v nejakom bazári. Aj na internete ich nájdete hneď niekoľko. Niekto niečo nepotrebuje a vám sa to zíde. Ušetríte peniaze. Ušetríte životné prostredie a potešíte pôvodného vlastníka.

9 – vyrábajte si vlastné čističe

Čističe sa zvyčajne vyrábajú z látok bohatých na chlór – teda veľmi agresívnu látku, ktorá životnému prostrediu vôbec neprospieva. Na internete nájdete špecializované obchody, ktoré ponúkajú ekologické čistiace prostriedky. Tie si však dokážete vyrobiť aj sami. Na webe nájdete množstvo detailných návodov. Ekologické čistiace prostriedky zväčša využívajú látky, ktoré sú v domácnosti bežne dostupné – ako napríklad ocot.

10 – sušte bielizeň tradičným spôsobom

Sušenie bielizne v sušičke je možno pohodlnejšie, ale zároveň energeticky náročné. Ideálne je sušiť bielizeň tradičným spôsobom – zavesením na vonku. Takýmto spôsobom využívate energiu slnka, ktorá by inak zostala nevyužitá. Na využitie solárnej energie tak nepotrebujete žiadne drahé fotovoltaické články. Stačí zostať verní tradícii.

11 – zadržiavajte dažďovú vodu

Slovensko je jednou z mála krajín sveta, kde ľudia polievajú záhrady pitnou vodou. Vo väčšine rozvojových krajín sveta nemajú pitnú vodu ani z vodovodu. Pritom na polievanie je ideálna dažďová voda. Na to, aby ste ju využili, ju však potrebujete zadržať. A to nie je nijako komplikované. Stačí pod odkvap pristaviť nejaký sud a máte vyhrané.

12 – čítajte podobné články ako tento

Vzdelávania nikdy nie je dosť. Nespoliehajte sa iba na svoje nápady a tvorivosť. Najlepšie sú tie, ktoré si môžete od niekoho požičať. Na internete je množstvo článkov plných tipov, ako sa správať k matke Zemi šetrnejšie. Využite to.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 31. augusta 2020

    […] Nie, nejde o žiadny návrat do minulosti v podobe zemľanky či jaskyne. Budovanie domov čiastočne zakrytých povrchom/zeminou má niekoľko podstatných výhod. Zem je materiál, ktorého je dostatok všade naokolo. Ide o maximálne ekologický materiál. […]

Pridaj komentár