Aké sú možnosti moderných tapiet?

Nie je tomu tak dávno, keď sa tapety dostali do veľkej nemilosti. Kto mohol, ten ich strhol. Steny sa maľovali a na tapetovanie nikto ani len nepomyslel. Tapety však postupne zažívajú renesanciu. Spomienky na staré škaredé tapety postupne zapadajú prachom a na trhu sa objavujú tapety vyrobené z nových materiálov. Možnosti moderných tapiet sú ďaleko širšie ako to, čo poznala predchádzajúca generácia.

Z histórie tapiet

História tapiet je relatívne bohatá. Ako dekorácie stien sa začali používať niekde na začiatku 16. storočia. Snaha skrášliť si steny je však omnoho staršia.

Na dekoráciu stien sa dlhé roky používali tapisérie, teda tkané koberce zavesené na stenu. Takúto dekoráciu si ale nemohol dovoliť hocikto. Jednoducho to bolo príliš drahé.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

tapeta

Chudoba sa problém málo estetických stien nezaoberala. Náhradu za tapisérie hľadala bohatšia časť obyvateľstva. Riešením boli papierové tapety. Za relatívne málo peňazí sa dal skrášliť celý dom.

Tapety boli vyrábané z papiera. Toto sa nezmenilo až takmer do konca 20. storočia. Rôzne vzory sa na papier nanášali maľovaním. Neskôr došlo k technologickému zlepšeniu a na tapety sa rôzne vzory tlačili. Výrobcovia tapiet používali drevené formy, ktoré poľahky otláčali do papiera.

Najväčším výrobcom tapiet v polovici 19. storočia bola Veľká Británia. Odtiaľto sa tapety vyvážali do celej Európy. Neskôr boli založení významní výrobcovia v Spojených štátoch amerických.

Tapetovanie sa do Európy dostalo pôvodne z Číny. Stalo sa tak niekedy v 17. storočí. Dovtedy Európa nepoznala dostatočne kvalitný papier. Dostatočne jemný papier dokázali vyrobiť v tom období iba v Číne. Číňania tapety zdobili ručným maľovaním. Čínske tapety z tohto obdobia môžete stále nájsť v niektorých historických európskych budovách.

Materiály moderný tapiet

Súčasné tapety sa vyrábajú z viacerých materiálov. Stále si môžete kúpiť papierové tapety, ktoré vôbec nemusia byť zlým riešením. Je však nutné dávať pozor, kde ich chcete mať. Papier nie je vhodný do vlhkého prostredia. Vlhkosť ho deformuje a celá dekorácia by takto mohlo vyjsť navnivoč.

Papier nie je najlepší materiál ani z pohľadu životnosti. Moderné papierové tapety sú síce v tomto smere na oveľa lepšej úrovni ako tie, ktoré poznáme z minulosti, stále je však potrebné počítať s náchylnosťou k oderom či inému opotrebeniu.

Hádam najväčšou výhodou papierových tapiet je ich cena. Pokiaľ vám pri tapetovaní záleží najmä na nákladoch, papierové tapety vás vyjdú najlacnejšie. Toto však neznamená, že papierové tapety nie sú pekné či kvalitné. Pokiaľ investujete dostatok peňazí, budete spokojný aj papierovými tapetami. V ponuke sú mnohé veľmi kvalitné výrobky.

...

Vinylové tapety

Vinylové tapety sú jednoznačne najmodernejším typom tapiet. Ich najväčšou výhodou je vinylová povrchová vrstva. Pod ňou sa zvyčajne nachádza papier, alebo nejaká syntetická látka. Vinylové tapety sú tak mimoriadne odolné voči oderom. Tento druh tapiet bez problémov slúži aj tam, kde by papierové tapety boli už dávno zničené. Vinylové tapety sa navyše veľmi ľahko umývajú. Vďaka tejto vlastnosti sa ich nemusíte báť lepiť do detských izieb. Ak ich deti zašpinia, ľahko ich vyčistíte.

Vinylové tapety sa na rozdiel od tých papierových hodia aj do vlhkejších miestností. Zvýšená vlhkosť vzduchu neničí ich štruktúru a nedeformuje ich. Vinylové tapety sa z tohto dôvodu hodia aj do kúpeľne. Je to síce netradičné riešenie tejto časti domácnosti, čím ďalej viac ľudí však objavujú široké možnosti vinylových tapiet.

Vinylovými tapetami veľmi ľahko schováte aj drobné nerovnosti na stene. Pri takomto použití je potrebné dávať pozor najmä na spodnú stranu tapety. Na vinylovej vrstve tu veľa nezáleží.

Vliesové tapety

Tento druh tapiet sa vyrába z netkaných textílií. Výborné prepúšťa vzduch – takéto tapety dýchajú. Je ich možné využiť aj vo vlhkejších miestnostiach bez toho, aby to ovplyvnilo ich úžitkové vlastnosti. Vliesové tapety sú vhodné aj na maskovanie drobných nerovností stien.

Textilné tapety

Vyzerajú naozaj výborne. Táto krása však stojí čas a peniaze. Textilné tapety patria medzi tie najdrahšie a zároveň najnáročnejšie na údržbu.

Digitálna potlač tapiet

Veľké tapety štylizované do imitácia nástennej maľby nie sú žiadnou novinkou. Vo svojich domoch ich mali už anglické šľachtické rody v 18. storočí. Takéto tapety sa prácne maľovali ručne a ich cena bolo veľmi vysoká.

Podstatný rozdiel medzi 18. storočím a dneškom je v dostupnosti takýchto tapiet. V minulosti si to mohlo dovoliť niekoľko desiatok najbohatších rodín, dnes môžete mať takúto tapetu doma aj vy. A to v ďaleko vyššej kvalite.

Moderné technológie umožňujú na tapety vytlačiť prakticky čokoľvek. Máte obľúbeného maliara? Nechajte si vytlačiť nejaký jeho slávny obraz. Alebo si chcete na stenu nalepiť veľkú fotografiu z dovolenky pri mori? Žiadny problém.

V ponuke je množstvo vzorov či tém, ktoré zaručene dodajú nový život do vašej domácnosti.

Tapety s potlačou sú najčastejšie vinylové. Na tento materiál sa tlačí najjednoduchšie a takéto dielo aj najdlhšie vydrží.

Vďaka potlači tapiet je možné s interiérom spraviť doslova divy. Jednu stenu môžete premeniť na výhľad na more. Fantázii sa medze nekladú.

Rôzne zaujímavé motívy potlačených tapiet si môžete kúpiť v hneď niekoľkých internetových obchodoch. Základné vinylové tapety s potlačou vôbec nie sú drahé. Pokiaľ chcete použiť vlastný návrh, očakávajte vyššie náklady.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár