Široké možnosti moderných podláh

Rozmýšľate nad novou podlahou v kuchyni, obývačke, spálni či chodbe? Na prvý pohľad sa to môže zdať jednoduchá úloha. A to až do momentu, kedy zistíte, aké veľké možnosti  máte dnes k dispozícii.

V minulosti to mali ľudia omnoho jednoduchšie. Na výber mali dve či tri možnosti, pričom vždy existoval nejaký prevládajúci trend. Dnes niečo také neexistuje. Trendy fungujú v mnohých prúdoch. Je jasné, že vždy je niečo obľúbené – nikdy to však nedominuje tak, že by alternatívy neboli ľahko dostupné.

Poďme sa postupne pozrieť na viaceré možnosti podláh. Výber je naozaj široký.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Koberce

Začnime viac ako tradične. Koberce sú tu s nami viac, ako by ste si mysleli. V našich zemepisných šírkach sú koberce omnoho novšou záležitosťou ako napríklad v arabskom svete či Perzii.

Koberce majú niekoľko podstatných výhod a nevýhod. Jedno z najväčších výhod kobercov je to, že dokážu efektívne tlmiť hluk. Ak bývate v bytovom dome, tak susedia určite ocenia podlahu, na ktorej bude uložený koberec. Čím hrubší koberec, tým vyššia efektivita eliminácie zvuku. Koberce zvyknú používať aj muzikanti, keď chcú odhlučniť svoju skúšobňu. V tejto miestnosti potom nájdete koberce aj na stenách.

Koberce na druhú stranu nie sú žiadnou výhrou z pohľadu jednoduchosti údržby. Do kobercov sa veľmi ľahko dostáva špina, ktorú z nich len tak ľahko nedostanete. Túto špinu je potrebné odsať – to znamená, použiť vysávať. Pri vysávaní však dochádza k značnému zvíreniu prachu, čo nie je práve najlepšie z pohľadu zdravia.

Koberce sa dajú použiť vo všetkých druhoch miestností. Prirodzene do intenzívne využívanej miestnosti pôjde iný druh koberca ako do spálne, po ktorej sa prejdete iba párkrát za deň.

Laminátová podlaha

Laminátová plávajúca podlaha je dnes asi najobľúbenejším typom podlahy. Je tomu tak predovšetkým z dôvodu ceny. Ako ceny materiálu, tak aj celkovej ceny. Jeden meter štvorcový laminátovej podlahy kúpite už za pár eur. Dôležité je, že laminátovú podlahu nepredražuje ani jej inštalácia. Tú totiž zvládne takmer každý. Pod laminátovú podlahu sa dáva tenká vrstva materiálu, ktorého hlavnou úlohou je tlmiť kontakt medzi laminátom a betónovou podlahou. Samotné ukladanie laminátovej podlahy je veľmi jednoduché – domáci majster akurát ukladá jeden dielec za druhým.

Ak najväčšou výhodou laminátovej podlahy je jej cena a jednoduchosť montáže, tak najväčšou nevýhodou bude asi slabá odolnosť voči vode. Kvalitné laminátové podlahy nejaký ten kontakt s vodou prežijú, určite by ste ich však nemali umiestňovať do miestností, kde sa budú s vodou stýkať pravidelne.

...

Laminátové parkety sa vyrábajú vrstvením viacerých materiálov. Základom drevotrieska, na ktorú sa nanášajú materiály, ktorých úlohou je najmä imitovať prirodzené drevo.  Konečný efekt závisí predovšetkým od kvality výrobku. Odolnosť laminátovej podlahy voči poškodeniu je vždy relatívne malá (najmä oproti drevenej). Oprava poškodenej laminátovej podlahy je prakticky nemožná.

Kvalitná laminátová podlaha síce môže vyzerať ako drevená, vždy je však bude chýbať jedna podstatná vlastnosť. Laminátová podlaha je na dotyk chladná. Ak chcete chodiť doma v zime naboso, tak si miestnosti radšej laminát nedávajte, pretože by vám to nesplnilo predstavy.

Ak chcete mať doma podlahu, ktorá nechladí, tak rozhodne siahnite po podlahe z dreva. Pozor, má to však jeden háčik – takáto podlaha je omnoho drahšia ako bežná laminátová. Na druhú stranu však ide o dlhodobejšiu investíciu. Ak poškriabete drevenú dlážku, tak sa nič nedele. Škrabanec stačí vybrúsiť a znovu natrieť či napustiť niečím, čím na natretá/napustená zvyšná podlaha. Takto môžete drevenú podlahu opravovať prakticky donekonečna.

Vinylová podlaha

Ak chcete mať v kúpeľni či kuchyni plávajúcu podlahu, tak máte viacero možností. Do kúpeľne môžete dať aj drevo – to má však tendenciu vo vlhku hniť. Podobne funguje aj laminát, ktorý nie voči vode 100-percentne imúnny – a to ani napriek tomu, že existujú aj rôzne kúpeľňové alternatívy.

Do kúpeľni si však môžete dať nainštalovať vinylovú podlahu. Vinyl je materiál, ktorému sa bez problémov darí aj vo vlhkom prostredí. Nie každá vinylová podlaha je však vhodná do vlhkého prostredia. Aj vinylová podlaha musí byť špeciálne určená do kúpeľne. Veľkou nevýhodou dobrej vinylovej podlahy je jej cena – takýto druh podlahy vychádza mnohonásobne drahšie ako napríklad klasická dlažba či laminátová podlaha.

Dlažba

Dlažba je najbežnejšou formou podlahy najmä v kúpeľniach. Nájdeme ju často aj v kuchyniach či iných namáhaných priestoroch. Aj v samotnej dlažbe máte na výber obrovské množstvo variantov.

Vyberať si môžete s veľkého množstva rozmerových variantov. Dnes je moderná veľkorozmerová dlažba. Malé dlaždice však stále majú jednu podstatnú výhodu – sú lacnejšie ako veľké dlaždice. A navyše vám ich murári uložia za menej peňazí.

Ako dlažba sa mletý kameň, ktorý na rozdiel od bežnej dlažby má vynikajúcu pevnosť. Takýto materiál je ideálny do namáhaných priestorov. Poškodiť takúto dlažbu nie je také jednoduché. Problémom môže byť opäť cena – tá je pri moderných materiáloch vždy vyššia.

OSB dosky

Ako alternatívna forma podlahy sa používajú bežné osb dosky. Sú lacné, dostupné a ľahko sa montujú. Stačí ich položiť na podlahu a dobrúsiť či nalakovať a za pár hodín máte inovatívnu podlahu za pár eur.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár