Výhody a nevýhody vinylových podláh

Ponuka podláh je dnes výborná – vyberať si môžete z drevených, laminátových, kamenných či práve z vinylových podláh. Vinylové podlahy v súčasnosti nepatria medzi najčastejšiu voľbu pri zariaďovaní interiéru.

Vinylové podlahy majú svoje výhody aj nevýhody. Tie sa prejavia v závislosti na podmienkach použitia a v mnohých situáciách môže byť vinylová podlaha tým najlepším riešením.

Z histórie vinylu

Vinyl je v našich podmienkach známy aj pod skratkou PVC. Tá označuje chemickú zlúčeninu polyvinylchlorid. Vinyl či PVC nie sú žiadnym moderným vynálezom. Tento materiál je svetu známy minimálne od roku 1872, kedy sa ho podarilo syntetizovať nemeckému chemikovi menom Eugen Baumann.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

vinyl

Trvalo však ďalších takmer 50 rokov, dokým sa PVC dostalo do bežného života ľudí. Pri nových materiáloch nie je dôležité ich poznanie, ako cena ich výroby. Až v období prvej svetovej vojny sa podarilo výrobu vinylu natoľko zlacniť, že sa z neho oplatilo čosi vyrábať. Dnes je PVC druhým najpoužívanejším plastom na svete.

Výhody vinylových podláh

Široké možnosti potlače

Ak sa rozhodnete pre vinylové  podlahy, tak pri dekorácii vás nebude obmedzovať prakticky nič. PVC je v tomto smere vynikajúci materiál. V spojitosti s modernými technológiami ponúka nekonečné možnosti potlače. Vďaka nej je možné verne imitovať prírodné povrchy. Vinylové dlaždice tak na prvý pohľad budú nerozoznateľné od dlaždíc keramických.

Pri vinylových podlahách sa nemusíte obmedzovať iba na ponúkané vzory. Ak chcete, a máte dostatok peňazí, tak si môžete dať na vinyl vytlačiť vlastné vzory.

Ľahká údržba

Pokiaľ nie je upratovanie vašou silnou stránkou, vinylové podlahy vám v tomto smere vychádzajú v ústrety. Vinyl je materiál, ktorý sa ľahko udržiava v čistote a funkčnom stave. Špinu zametiete tradičným spôsobom. Na rozdiel od laminátových podláh sa vinyl nebojí ani vody.  Vinylovú dlážku tak pokojne môžete čistiť mokrým mopom. Na rôzne škvrny sa odporúča použiť špeciálny čistič na PVC. Ak pri čistení nepoužijete vhodný čistiaci prostriedok, riskujete, že povrchovú úpravu dlážky poškodíte.

Voda nie je žiadny problém

Ako už bolo spomenuté, vinyl si dokáže poradiť nielen s vlhkosťou, ale aj s vodou. Priamy kontakt s vodou nemení vlastnosti tohto materiálu. Toto stojí v protiklade s drevenými a laminátovými podlahami, ktoré sú na vlhkosti viac či menej citlivé.

...

PVC je plast, ktorému voda nevadí. Z tohto dôvodu môžete vinylové podlahy použiť bez problémov aj kuchyni či kúpeľni. Je to práve kúpeľňa, kde vinylová dlážka poskytuje asi najväčšie výhody. Na rozdiel od dlažby si ju bez problémov položíte aj sami, keďže montáž plávajúce podlahy je nesmierne jednoduchá. Takúto podlahu môžete poľahky vymeniť bez toho, aby ste museli do čohokoľvek sekať. Zmenili ste po troch rokoch názor na farbu dlážky v kúpeľni? Žiadny problém. Stačí objednať novú podlahu a do hodiny máte výmenu hotovú. A nebudete na to potrebovať ani žiadne špeciálne nástroje.

Príjemný na dotyk

Vinylová podlaha má oproti dlažbe jednu podstatnú výhodu – neakumuluje teplo. Toto pocítite najmä v zime. Ani vtedy nebude vinylová podlaha chladná. Opäť sa tu ukazuje výhodné použitie v kúpeľni, kde nebudete trpieť chladnou podlahou.

Vinylovú podlahu nie je problém vybaviť protišmykovou úpravou. Po kúpeľni sa tak budete môcť pohybovať bez toho, aby ste sa museli báť úrazu.

Vinyl je odolný

Vinylové podlahy sú odolné voči mechanickému opotrebovaniu. Pri správnej inštalácii vám vinylová podlaha bude slúžiť mnoho rokov. Vinylové podlahy sa z tohto dôvodu inštalujú aj do intenzívne využívaných priestorov, ako sú výrobné haly a podobne.

Vinylová podlaha môže byť lacná

Pokiaľ chcete, tak vinylová podlaha môže byť lacná. Tomu však bude zodpovedať aj kvalita. Špičkové vinylové podlahy sa pohybujú na cenovej úrovni veľmi podobnej dreveným podlahám.

Ľahká inštalácia

Vinylové podlahy sa v minulosti na podklad lepili. Dnes vo veľkej väčšine prípadov ide o plávajúce podlahy, ktorých montáž je mimoriadne jednoduchá. Zvládne ju každý trochu šikovnejší domáci majster. Pod vinylovú podlahu sa umiestňuje vyrovnávajúca podložka, ktorá je však na rozdiel od laminátovej podlahy omnoho tenšia. Podložka zároveň slúži aj ako parozábrana, chrániaca podlahu pred vlhkosťou.

Nevýhody vinylových podláh

S vinylovými podlahami však neprichádzajú iba pozitíva. Pri kúpe tohto druhu dlážky je potrebné myslieť aj na tieto negatíva.

Prchavé organické látky

Z PVC materiálov sa časom zvyknú uvoľňovať organické plyny, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie. Otázka uvoľňujúcich sa plynov bola dôležitá najmä v minulosti. Dnes výrobcovia vinylových do veľkej miery tento problém eliminovali. Moderné výrobné technológiu vytvárajú materiál, ktorý je oveľa šetrnejší k ľudskému zdravie.

Prchavé organické látky sú problematické aj z pohľadu životného prostredia samotného. Tu opäť platí to, čo sme tvrdili v predchádzajúcom odstavci – zlepšené výrobné procesy sú omnoho šetrnejšie aj k životnému prostrediu.

Náročnosť na podklad

Jednou z podstatných nevýhod vinylových podláh je ich náročnosť na rovnosť podkladu. Kým laminátové podlahy si vďaka špeciálnym podložkám dokážu poradiť aj s výraznými nerovnosťami, vinylové podlahy majú problém aj s minimálnymi nerovnosťami. Tie môžu viesť k poškodeniu podlahy.

Pod vinylové podlahy sa dávajú tenké vyrovnávajúce podložky, ktoré dokážu vyrovnať nerovnosť maximálne 2 mm na jednom metri.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár