Naučte sa ako sa má v zime správne vetrať

Jedna z najčastejšie podceňovaných činností v modernej domácnosti je vetranie. Na prvý pohľad triviálna vec, ktorá v rebríčku našich bytových či domových hodnôt stojí niekde v dolnej časti.

Vetranie domácnosti je však mimoriadne dôležité. A to najmä v súčasnosti, keď väčšina z nás žije v radikálne iných bytoch či domoch, ako žili čo i len naši rodičia.

Ako sa vetralo v minulosti

Potreba vetrania v minulosti bola úplne rovnaká ako dnes. Zmenil sa akurát spôsob vetrania. V minulosti, v časoch lacných energií, sa domy a byty stavali len s veľmi malým zreteľom na ich tepelnú izoláciu. Okná, dvere či strop často veľmi netesnili. Niekde by ste našli aj diery či malé otvory. Nehovoriac o niečom ako tepelný most. Tento výraz pred pár desiatkami rokov ani neexistoval.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

vetranie

Netesniace dvere či okná sa tak sami od seba starali o výmenu vzduchu. Teplý vzduch unikal von a studený sa dostával do domácnosti. O vetranie sa do veľkej miery staral deravý dom či byt – ak to takto môžeme nazvať. Aj vtedy ľudia vedeli, že vetrať je potrebné. Ak však zabudli, nič tragického sa nestalo.

Moderné domy vyzerajú úplne inak. Okná, dvere či strop sa často dokonale nepriepustné.  Fasáda je oblepená polystyrénom a na strope je podobná izolácia. Vo svete, kde sú energie mimoriadne drahé, sa ľudia snažia všetko teplo udržať vo vnútri. S modernými technológiami sa im to aj darí. Výmena teplého a studeného vzduchu je často blízka nule. Vetranie v takýchto podmienkach nie je možnosť, ale nutnosť. A to aj zo zdravotného hľadiska.

K čomu vedie nezvládnuté vetranie?

Väčšina ľudí vám na otázku „prečo vetráme“ odpovie, že je dobré dýchať čerstvý vzduch. Áno, čerstvý vzduch má svoj význam. Je to však príliš všeobecný termín. Čo je to ten čerstvý vzduch? Je to iba o jeho vôni?

Domácnosť v súčasnosti je potrebné vnímať ako uzavretý systém. Tento systém však nie je stabilný. To znamená, že bez kontaktu s okolím by skolaboval. Pozrime sa na to trochu bližšie. V bežnej domácnosti žijú 4 ľudia. Títo ľudia tu pracujú, varia, športujú, pozerajú tv a tak ďalej. Pri všetkých týchto činnostiach vznikajú rôzne látky. Dýchaním produkujeme oxid uhličitý a vodnú paru. Varením produkujeme oxid uhličitý, vodnú paru a množstvo ďalších plynov, prachu a aerosólov (veľmi jemné pevné častice). A toto platí aj v prípade, že doma varíte na elektrickom sporáku a máte nad ním inštalovaný digestor s vývodom vzduchu mimo kuchyňu. Samozrejme, že elektrický sporák je lepší z hľadiska kvality ovzdušia ako sporák plynový. Platí aj to, že digestor je lepší ako žiadny digestor a digestor s vývodom mimo kuchyňu je ďaleko lepší ako digestor s filtrom bez takéhoto vývodu. Nikde sa však nezamedzíte, že varenie v kuchyni nebudete znečisťovať ovzdušie v domácnosti.

...

Vzduch v byte a dome sa bude znečisťovať postupne. Teoreticky v dokonale uzavretom byte by ste si časom vydýchali všetok vzduch. V bežnom obydlí sa to však nestane. Určite sa však kvalita vzduchu zhorší natoľko, že sa stane zdraviu nebezpečná.

Kvalitu vzduchu z pohľadu zdravia človeka hodnotíme hlavne na základe rôznych nežiadúcich plynov a aerosólov.

Najvýznamnejším plynov z pohľadu vetrania je však vodná para. Tá na ľudské zdravie priamo vplyv nemá. Ľudské telo sa bez väčších problémov dokáže vyrovnať so suchým či vlhkým vzduchom. Veď v tropických oblastiach sveta žijú s veľmi vlhkým vzduchom a tešia sa rovnakému zdraviu ako ľudia kdekoľvek inde na sa svete.

Čo dokáže vysoká vlhkosť?

Vysoká vlhkosť v domácnosti je nebezpečná najmä z pohľadu potenciálneho premnoženia mikróbov. Vo vlhkom prostredí sa mimoriadne darí najmä plesniam. Spóry (mikroskopické semienka) plesní sa v hojnom počte nachádzajú vo vzduchu aj za bežných okolností. Takto však nepredstavujú prakticky žiadne riziko. Pokiaľ udržujete vo svojej domácnosti vlhkosť pod uzdou, nič sa nestane. Pokiaľ je však vlhkosť vysoká, v určitých miestach dôjde uchyteniu sa týchto spór a k ich explozívnemu rastu. Tieto miesta sú najmä rohy miestností či priestory za nábytkom či pri oknách. Ak ste našli farebné povlaky, viete, že je zle. Takéto plesne sa dajú chemicky vcelku jednoducho odstrániť. To však nevyrieši problém. Jediným riešením je nedopriať plesniam vlhkosť.

Plesne nie sú iba estetickým problémom. Vyrastajúce plesne vypúšťajú do vzduchu spóry, ktoré v mnohých prípadoch môžu byť toxické. Toto môže viesť k problémom s dýchacím ústrojenstvom.

Tipy na vetranie v zime

V zime je potrebné vetrať pravidelne a intenzívne. Oba tieto rozmery sú rovnako dôležité. Pravidelne znamená, že niekoľkokrát denne. Minimálne dvakrát.

V lete môžete vetrať pomocou vetračky. V zime to však nerobte. Vetrať je potrebné intenzívne.  4 až 6 minút. Ideálne prievanom – otvoríte viacero okien a dvere.  Cieľ je jednoduchý – dosiahnuť výmenu vzduchu bez toho, aby došlo k ochladeniu stien.

Pokiaľ sa vám podarí rýchlo vymeniť starý za nový vzduch, nemusíte sa obávať zimy v domácnosti či zvýšených nákladov na vykurovanie. Možno práve naopak. V prvom rade nekúrite iba vykurovaním. Vo vykúrenom byte či dome sú vyhriate aj steny. Tie dokáže veľmi rýchlo ohriať nový vzduch.

Starý vzduch je plný vodnej pary. Ohriať vzduch plný vodnej pary je ďaleko zložitejšie ako ohriať suchý vzduch. To znamená, že nový suchý vzduch ohrejete podstatne rýchlejšie, ako by ste čakali na základe nárokov starého vzduchu.

V zime sa odporúča vetrať 2 či trikrát denne. Ide však o všeobecné odporúčanie, ktoré nerešpektuje konkrétne podmienky. Ak to chcete robiť naozaj dobre, kúpte si vlhkomer. Stojí iba pár desiatok eur.  Ak máte doma vlhkomer, vetrajte vtedy, keď je to potrebné. Držte sa pravidla, že vlhkosť v domácnosti by nemala prekročiť hranicu 50 percent.

Rôzne miestnosti je potrebné vetrať s rôznou frekvenciou. Na vlhkosť sú najcitlivejšie kúpeľne. Tu sa produkuje veľké množstvo pary, ktoré môže byť distribuované naprieč domácnosťou. Druhou najdôležitejšou miestnosťou je kuchyňa. Na tretie miesto by sme mohli zaradiť spálňu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár