Darujte blízkym pod stromček kvalitnejší spánok

Pred Vianocami si viacero ľudí kladie otázku, aký darček kúpiť svojím blízkym bez toho, aby to bola nejaká zbytočnosť. Darček, ktorý poteší a zároveň bude užitočný. Ste na tom rovnako? Máme pre vás jeden tip: kvalitný ortopedický matrac.

Prečo je dôležitý kvalitný spánok?

Na prvý pohľad sa to tak zdať nemusí, ale kvalitný spánok je základom spokojného a zdravého života. Pokiaľ sa ráno budíte plný energie, môžete si byť takmer istí, že táto energia sa s vami ponesie po celý deň.

matrac na Vianoce

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na poli spánku spravilo ľudstvo za posledné storočie či dva neuveriteľné pokroky. Naši predkovia mali omnoho horší spánok ako my. Hovorí sa síce, že v minulosti sa spalo viac ako dnes, čo je možno aj pravda, hlavný rozdiel je však v kvalite. Dnes spíme ďaleko lepšie. A pri spánku je kvalita mimoriadne dôležitá. Predstavte si takú priemernú mnohopočetnú rodinu v 18. storočí niekde na slovenskej dedine. Žili v malej drevenici. V jednej miestnosti varili, jedli a aj spali. Ako matrac sa používal strožliak, čo bolo plátenné vrece naplnené slamou. Takýto spánok bol často prerušovaný, čo viedlo k jeho nízkej kvalite a zároveň potrebe si pospať dlhšie.

Dnes potrebujeme čas využívať efektívnejšie. Moderný spôsob života je rýchly a stresujúci. Nikdy by sme však nemali práci či zábave obetovať základné minimum spánku. Ak nespíme dostatočne dlho, zhoršuje sa naša pamäť a z dlhodobého pohľadu aj zdravie. Každý človek má geneticky danú potrebnú dĺžku spánku, ktorú je schopný dosiahnuť za ideálnych podmienok. Pokiaľ chcete spať čo možno najkratšie, mali by ste sa k týmto ideálnym podmienkam približovať.

Ako vyzerá ideálny spánok?

Ideálny spánok je regenerujúci. Takýto spánok by mal byť minimálne prerušovaný. Človek sa počas spánku prirodzene prehadzuje. Ľudský spánok má dve základné fázy – hlboký spánok a REM spánok (plytký spánok). Človek sa prehadzuje v štádiu plytkého spánku. Hlboký spánok je dôležitý z pohľadu hlbokej regenerácie organizmu. Dôležité je, aby človek v tomto čase nebol zobudený.

Pokiaľ máte 16 rokov, tak ku kvalitnému spánku dopracujete prakticky kdekoľvek. Mladé telo je zdravé a poradí si prakticky so všetkým. So stúpajúcim vekom sa však odolnosť znižuje. Najväčšie problémy prichádzajú s chrbtom a chrbticou. Počas ideálneho spánku je potrebné zabezpečiť, aby chrbtica bola v jej prirodzenej polohe – rovnej. Pokiaľ ju udržíte v takejto polohe, tak váš chrbát bude v lepšom stave. To sa zase prejaví v neprerušovanom spánku.

Zbytočné prehadzovanie sa v posteli spôsobuje nedokrvenie častí tela. Pokiaľ vaša pokožka tlačí príliš silno na matrac, prúdenie krvi v podkožných kapilárach je zhoršené. Ľudský mozog tento problém vyrieši tak, že prikáže telu zmeniť polohu. Dobrý matrac tento tlak tela/kože na matrac znižuje a v konečnom dôsledku znižuje prehadzovanie sa v posteli.

...

Taštičkový matrac – ideálny darček pod stromček

Práve kvalitné matrace kombinujúce pružiny uložené v taštičkách a mnoho iných vrstiev z materiálov ako kokos, ekolatex, či pamäťová pena dnes patria k tomu najlepšiemu, čo môžete položiť na posteľ. Pritom základná technológia tohto typu matraca je stará viac ako sto rokov.

Už v 19. storočí bol patentovaný matrac, ktorý je v princípe totožný s taštičkovým matracom. Taštičkový matrac je druh pružinového matraca. Pružiny sú však samostatne umiestnené v taštičkách – obaloch ušitých z netkanej textílie.

Nezávislé pružiny taštičkového matraca skrývajú najdôležitejšiu vlastnosť – ortopedickosť. Aby bol matrac označený za ortopedický, musí mať schopnosť udržiavať chrbticu vo vodorovnej polohe. Inými slovami – takýto matrac musí kopírovať nerovnosti tela. Ťažšie časti tela musia klesnúť do matraca bez toho, aby to ovplyvnilo ľahké časti tela.

Možno si poviete, že toto dokáže každý matrac. Do určitej miery máte pravdu. Veľkú väčšinu matracov však nemôžete označiť za ortopedické, keďže ich schopnosť kopírovať nerovnosti tela a udržiavať chrbticu v rovnej polohe je veľmi malá.

Zoberme si taký matrac vyrobený z polyuretánovej peny. Z tohto materiálu sa vyrába väčšina matracov. Ide o matrace základnej cenovej kategórii. Pokiaľ si ľahnete na matrac z PUR peny, tak uvidíte, že zaťaženie matraca v jednej časti deformuje okolité časti.  Takto tu funguje aj pri klasickom pružinovom (Bonell) matraci.

Na vzdušnosti taštičkového matraca záleží

Ďalšou veľmi dôležitou vlastnosťou taštičkového matraca je jeho vzdušnosť. Jadro takéhoto matraca je tvorené z veľkej časti zo vzduchu. Oceľové pružiny zaberajú minimum priestoru.

Vzdušnosť matraca je dôležitá z pohľadu regulácie rozmnožovania mikroorganizmov. Ak chcete svojim blízkym dopriať spánok s minimom baktérií, roztočov a plesní, pri taštičkovom matraci nemôžete spraviť chybu.

Roztoče, plesne a baktérie potrebujú pre svoj život vlhkosť. Tá sa do matraca dostane z ľudského potu. Vzdušný matrac dokáže túto vlhkosť rýchlo odviezť a nedopraje mikróbom čas na dobrý život. Matrace vyrobené z PUR peny toto nedokážu.

Ako stojí taštičkový matrac?

Pri výbere vianočného darčeka určite nezáleží len na jeho užitočnosti. Vždy berieme do úvahy aj cenu. Pri cene taštičkového matraca je potrebné brať do úvahy aj kvalitu.

Kvalita matraca určuje nielen jeho životnosť, ale aj všetky úžitkové vlastnosti. Pri výbere taštičkového matraca sa vždy oplatí investovať do overenej kvality. Jedným zo spoľahlivých a rokmi overených výrobcov taštičkových matracov je Vegas.

Taštičkové matrace začínajú na úrovni okolo 250 eur. To sa môže zdať pomerne veľa. Pri taštičkových matracoch je potrebné myslieť na to, že majú dlhú životnosť. Ak budete matrac používať 7 rokov, tak za jednu noc na kvalitnom matraci zaplatíte iba jeden cent. To je veľmi dobrá cena za naozaj kvalitný spánok vašich blízkych.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár