Na výške postele záleží

Na prvý pohľad sa to môže pri dizajnovaní spálne zdať ako treťotriedne kritérium. V skutočnosti je však výška postele veľmi dôležitá a jej význam sa rastúcim vekom iba zvyšuje. Podcenenie výberu výšky postele sa môže časom prejaviť zbytočnými zdravotnými problémami.

Asi najdôležitejšie je na výber výšky postele myslieť od samotného začiatku. Musíte začať kúpou správnej postele a vhodného matraca. Mali by ste to mať naplánované. Nie je nič horšie, ako byť donútený kompenzovať výšku postele hrúbkou matraca. Hrúbka matraca je totiž jednou z kľúčových charakteristík.

vysoka postel

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ideálna výška postele

Vhodná výška postele je relatívna, keďže závisí predovšetkým od výšky človeka. Nikto vám tak nepovie presnú výšku postele v centimetroch, ktorá by platila pre všetkých. Ak zoberieme priemerne vysokého človeka, tak optimálna výška postele je cca 50 až 60 centimetrov.

Najlepšie je si optimálnu výšku postele odskúšať na vlastnom tele. Je to jednoduché. sadnite sa na okrej postele a položte chodidlá na dlážku. Kolená by mali vytvárať pravý uhol. Posteľ je v ideálne výške vtedy, ak stehenná kosť je vo vodorovnej pozícii.

Takáto výška postele nie je určená samoúčelne. Hlavným dôvodom je maximálne uľahčiť  ulíhanie a vstávanie z postele. Ako už bolo spomenuté, dôležitosť takýchto úkonov rastie s vekom.

Najmä starší ľudia potrebujú maximálne pohodlný vstup a výstup z postele. Ak to pôjde bez námahy, majú oveľa väčšie šancu dopriať si príjemný spánok.

Vstávanie z postele, ktorá je príliš nízka sa prejaví na zbytočne preťažených kĺboch. Privysoko uložený matrac zase môže viesť k nepríjemným úrazom.

Japonské matrace

Na príklade japonských spálni veľmi dobre vidieť, že vedecké poznatky nie sú všemocné. Bez problémov ich prebije kultúra. A Japoncom sa darí udržiavať si tradície ako žiadnemu inému národu na svete. Japonské lôžka sa zväčša ani neskladajú z postele. Matrace mávajú často položené priamo na dlážku. Japonské matrace sa len málo podobajú na tie naše. Japonci spávajú na mechoch naplnených bavlnou.

Výška postele pre deti

Starším ľuďom je potrebné dopriať maximálne pohodlné lôžko, z ktorého sa dostanú s minimálnym namáhaním kĺbov. Pri deťoch sa však týmito kritériami veľmi riadiť nemusíme. Zdravé deti majú kĺby v perfektnom stave a nejaký ten pohyb navyše im nerobí problémy. V mnohých prípadoch  je to pre deti veľké plus.

...

Ak chce mať vaše dieťa v detskej izbe poschodovú posteľ, tak mu ju pokojne kúpte. Nástup a výstup z takejto postele rozhodne nie je jednoduchý, deti to však zvládnu s úsmevom na tvári. Pri navrhovaní spálne s poschodovou posteľou je však dôležité myslieť na bezpečnosť. Deti padajú a môžete si byť istí, že časom spadnú aj z poschodovej postele. Dôležité je, aby boli dobre vyriešené všetky dopadové plochy, aby v okolí neboli žiadne ostré hrany. Dnes sú možnosti zariadenia detských spální naozaj široké. Dostupný je bezpečnostný nábytok či rôzne pomôcky na zvýšenie bezpečnosti v detskej izbe.

Feng Shui

Či už expertom na feng shui veríte, alebo nie, vypočuť si ich názor niekedy stojí za to. Jedným z takýchto expertov je aj Sally Painter, ktorá zdôrazňuje, že výška lôžka vplýva na šťastie človeka. Ako každý Feng Shui priaznivec aj ona používa starodávne čínske slovo „chi“. Chi by sme mohli preložiť ako energia.

Príliš nízke lôžku by mohlo zablokovať pohyb energie chi v okolí postele a takto negatívne ovplyvniť kvalitu spánku a následne aj šťastie človeka. Sally Painter na druhú stranu varuje ľudí, aby to s výškou postele nepreháňali. Na privysokom lôžku by sa človeka mohol dostať do blízkosti priveľmi silnej energie, čo by zase negatívne vplývalo na kvalitu spánku.

Estetická stránka postele

V modernej spálni posteľ nie je iba funkčnou súčasťou miestnosti. Je to zároveň dizajnérsky prvok, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje vzhľad interiéru. Z tohto dôvodu sa väčšina ľudí pozerá na posteľ najmä z pohľadu estetiky. Dobrá posteľ je potom pekná posteľ. Takýto prístup je chybný a v mnohých prípadoch môže viesť k nepríjemným dôsledkom.

Týmto nechceme tvrdiť, že by sme estetickú stránku postele mali prehliadať. Dôležité je myslieť ako na estetiku, tak aj na funkčnosť.

Pre interiérový dizajn je dôležité vedieť, že nižšie položená posteľ opticky zväčšuje priestor. Tento efekt je najvýraznejší v spálňach s nízkym stropom. Ak máte doma vysoké stropy, tak desať centimetrov hore-dole veľký dopad na vzhľad izby mať nebude.

Vyššie položeným lôžkom zase miestnosť opticky zmenšíte. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako nezmysel. Veď kto by chcel menšiu spálňu. V niektorých situáciách je však žiadúce, aby spálňa pôsobila kompaktnejšie. Menšie spálne napríklad pôsobia útulnejšie.

Pri výbere výšky postele je potrebné postupovať plánovane. Určite sa nechcete dostať do situácie, že zrazu zistíte, že nočné stolíky a posteľ sa nejako výškovo nezhodli. Je snáď jasné, že nočný stolík budete chcieť k čalúnenej posteli a iný k posteli drevenej, no prihliadať treba aj na farby, tvary a štýl.

V tomto prípade je optimálne kupovať priamo posteľové zostavy, ktoré obsahujú aj nočné stolíky – prípadne ďalší spálňový nábytok.

Asi najlepšou voľbou je nechať si posteľ a nočné stolíky vyrobiť na mieru. Takto dostanete do svojej spálne presne to, čo potrebujete. Takéto riešenie je ideálne z pohľadu funkčnosti – určite však nejde o cenovo najlepšie riešenie. Výroba nábytku na mieru je vždy drahšia. Je iba na vás, či vám to za to stojí.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár