Pri plánovaní zariaďovania interiéru netreba zabúdať na matrace

Zariaďovanie interiéru je pre mnohých ľudí tou povestnou čerešničkou na torte pri budovaní nového bývania. Za najzložitejšie sa považuje postaviť. Samotné dotváranie jeho vnútrajška už má byť iba detail.

V skutočnosti tomu nie je úplne tak. A to ani po finančnej stránke. Moderne zariadiť v súčasnosti domácnosti nie je ani jednoduché, ani lacné. Domácnosť má toľko rozmerov, že vo svojej celosti vytvára veľmi zložitý systém, v ktorom nemusí byť až také jednoduché sa zorientovať.

Jedným z rozmerov každej domácnosti je aj spánok – vo fyzickej podobe teda spálňa, posteľ a matrac. Všetci veľmi dobre vieme, že spánok hrá v živote človeka veľmi výraznú rolu. To, že až tretinu nášho života strávime v posteli hovorí samo za seba.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Pri plánovaní a rozpočtovaní zariadenia domácnosti sa napriek tomuto všetkému na matrace príliš nemyslí. A pritom zariadiť dve či tri spálne, povedzme štyri postele kvalitnými matracmi vôbec nie je finančne nenáročné.

Ako by  mala vyzerať spálňa?

Keď hovoríme o spánku, tak tému nemôžeme zúžiť iba na matrace, ktoré sú bezpochyby dôležité, avšak, ale stále sú iba súčasťou väčšieho celku. Všetko začína spálňou – teda miestnosťou, ktorá by mala spĺňať jediný účel – a to kvalitný spánok. Prípadne sa v spálni môžete venovať aj intímnym aktivitám – určite by ste však v tejto miestnosti nemali pracovať, jesť či pozerať televíziu.

Práca v spálni spôsobí, že váš mozog bude toto miesto spájať so stresom. Podobne to funguje aj s jedlom, ibaže váš mozog bude pociťovať čosi iné. Veľmi zlým zvykom, ktorý sa dostáva do našich spální, je pozeranie televízie či hranie sa s tabletom či smartfónom. Všetky tieto obrazovky produkujú svetlo, ktoré stimulujú ľudský mozog. A to je presný opak, čo by sa malo s vaším mozgom diať pred spánkom.

Pri spálni záleží aj na takých detailoch ako intenzita osvetlenia, tienenie okien či farba stien.

Ďalšou úrovňou dobrého spánku je posteľ. Posteľ nie je až taká dôležitá do momentu, kedy si kúpite zlú. Posteľ by mala byť predovšetkým pevná, aby poskytovali adekvátnu oporu telu – ak sa budete počas noci prehadzovať, rozhodne by nemala vŕzgať. Posteľ by mala byť aj esteticky príťažlivá, aby sa zo spálne vytvorilo miesto vhodné na relax.

Z pohľadu hygieny je dôležité, aby bol posteľ zospodu dostatočne odvetraná. Z tohto pohľadu nie je práve najlepšie, keď má posteľ úložný priestor. Takéto riešenie síce zabezpečí lepšiu organizáciu vecí, ale zabraňuje rýchlemu odvetrávania spodku matraca.

Ako na výber matraca?

V súčasnosti máte v ponuke veľké množstvo rôznych typov matracov od mnohých výrobcov. Ako sa však v takto širokej ponuke zorientovať? Naozaj to nemusí byť jednoduché.

...

Dôležité je kupovať kvalitný matrac, ktorý čo možno najviac spĺňa individuálne nároky konkrétneho človeka. Nájsť takýto matrac by vám mal pomôcť vyškolený predajca v obchode s matracmi. Problém je však v tom, že nie vždy sú takýto predavači či predavačky vyškolený a navyše nemusia mať rovnaký záujem ako vy. Vy chcete najvhodnejší matrac za čo možno najnižšiu cenu. Predavač je zase motivovaný vám predaj najdrahší matrac. To, či sa vám bude hodiť nemusí byť tak prvoradé.

Ideálne by bolo nájsť predajcu, ktorému sa dá plne dôverovať. Áno, ak takýto predajcovia na Slovensku existujú. Problém je však v tom, že bežný človek, ktorý kupuje matrac raz za 10 rokov nemá veľkú šancu takéhoto predajcu odhaliť.

Preto sa odporúča prísť do predajne s matracmi aspoň so základnými znalosťami problematiky.

Tvrdosť matraca

Tvrdosť matraca je jedným z najdôležitejší parametrov. Na jednu stranu je možné určiť vhodnú tvrdosť objektívne (na základe výšky a váhy), na druhú stranu nemožno podceniť ani individuálne preferencie tvrdosti lôžka.

Väčšina dobrých predajcov vám s výberom pomôže – majú pripravené tabuľky, kde si na základe výšky a hmotnosti nájdete odporúčanú tvrdosť matraca (zvyčajne na stupnici od 1 do 5). Vždy je však dôležitejšie, aby ste sa na matraci cítili dobre. Ak sa vám dobre spí iba na mäkkom matraci, nemá význam si kupovať tvrdý matrac, aj keď vám ho odporúča nejaká tabuľba.

Výber typu matraca

V obchodoch máte na výber viacero druhov matracov. Najviac sa predávajú matrace vyrobené z polyuretánovej peny. Najväčšou výhodou tohto typu matraca je nízka cena. Horšie je to už s kvalitou takéhoto výrobku. Matrace z polyuretánovej peny nemajú dobré úžitkové vlastnosti. Nemajú ortopedické vlastnosti a navyše ich životnosť je obmedzená.

Pokiaľ chcete kvalitný matrac, poobzerajte sa po latexových alebo taštičkových matracoch. Oba typy matraca sú výbornou voľbou z pohľadu hygieny lôžka. Latexové matrace majú okrem vysokej vzdušnosti navyše aj prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, ktoré vás budú chrániť pred roztočmi, baktériami a plesňami.

Ako taštičkové, tak aj latexové matrace sa vyznačujú vysokými ortopedickými vlastnosťami. To znamená, že tieto matrace dokážu korigovať polohu vašej chrbtice. Lepšie poloha chrbtice umožní lepšie a rýchlejšiu regeneráciu. Ráno by ste sa mali zobúdzať sviežejší. Ortopedické matrace sa odporúčajú najmä starším ľuďom, ktorí majú problémy s chrbtom či chrbticou. Takýmto ľuďom by spánok na bežnom penovom matraci mohol v dlhodobom horizonte poškodiť zdravie.

Pri matracoch sa určite stretnete aj materiálom zvaným pamäťová pena. Ide o výborný, ale drahý materiál. Aj z tohto dôvodu ho zväčša nájdete iba ako povrchovú vrstvu pružinových matracov.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár