Ako ušetriť pri kúpe nového matraca?

Ako pri väčšine nákupov, aj pri kúpe nového matraca sa snažíme minúť, čo možno najmenej peňazí. Pri matracoch to na prvý pohľad môže zdať byť rovnako jednoduché, ako pri akomkoľvek inom výrobku.

Nie je tomu však úplne tak. Svet matracov je predsa len komplikovanejší ako svet televízorov, telefónov či áut.

Pri zvažovaní investície do nového matraca totiž nemôžeme do úvahy brať iba cenu výrobku. Na tú je vždy potrebné sa pozrieť skrz kvalitu výrobku a jeho vhodnosti vašej špecifickej situácii.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Rovnaké matrace s rôznymi cenami

Poďme sa pozrieť na najjednoduchšiu situáciu. Povedzme, že ste si už vybrali konkrétny matrac a hľadáte už iba najnižšiu cenu. Typ matraca ste si vybrali na základe vášho zdravotného stavu, veku, váhy a ďalších špecifických podmienok.

matrac pre deti

Ceny konkrétneho matraca sa môžu v rôznych obchodoch výrazne líšiť. V zásade platí pravidlo, že matrac je drahší v bežných kamenných predajniach. Tento typ predajne vám však ponúkne možnosť si matrac pozrieť priamo na vlastné oči – či dokonca si ohmatať či priamo si ho vyskúšať.

Nakupovať matrace na internete nemusí byť po srsti každému – veď kupujete matrac iba na základe fotografie (prípadne fotografií) a krátkeho popisu. Čo však nemožno spochybniť je fakt, že takýmto spôsobom sa naozaj dá ušetriť.

Výrazné cenové rozdiely možno nájsť aj medzi jednotlivými internetovými obchodmi. Našťastie nemusíte navštíviť všetky a písať si ceny matracov na papier. Využiť môžete porovnávače cien. Ide o špecializované vyhľadávače, ktoré vám nájdu obchod, kde majú požadovaný výrobok za najnižšiu cenu.

Neoplatí sa obetovať kvalitu

Pri kúpe nového matraca by sme mali myslieť najmä na jeho kvalitu. To však ani zďaleka neznamená, že by sme mali investovať do toho najdrahšie matraca na trhu.

V prvom rade je potrebné zhodnotiť vlastné špecifické potreby. Nie každý totiž potrebuje mať doma v spálni špičkový matrac.

Matrac by vždy mal zodpovedať zdravotnému stavu človeka. Čo to znamená? Ak máte 18 rokov a ste v plnom zdraví, kupovať špičkový taštičkový matrac za tisíc eur nemá veľký význam. Zdravému a mladému človeku bohato postačí omnoho lacnejší penový matrac.

V takejto situácii je potrebné venovať pozornosť najmä parametrom ako napríklad tvrdosť. Na prahu dospelosti by už každý mal vedieť, na akom matraci sa mu dobre spí. Mladým ľuďom sa odporúčajú vždy tvrdšie matrace. Ak by sa vám nepozornosťou podarilo kúpiť príliš mäkký  matrac, mohlo by to viesť k problémom so spánkom. Mohli by sa vyskytnúť napríklad bolesti chrbta.

...

V predajniach našťastie nemusíte ohmatávať každý matrac, aby ste zistili jeho tvrdosť. Výrobcovia matracov sa snažia situáciu uľahčiť – matrace označujú číslicami jedna až päť. Pričom číslo 1 označuje maximálne mäkký matrac a číslo 5 označuje maximálne tvrdý matrac. Väčšina ponúkaných matracov sa nachádza medzi týmito krajnými hodnotami. V ponuke sú aj obojstranné matrace, pri ktorých je možné meniť tvrdosť. Každá strana matraca má rozdielnu tvrdosť. Na to, aby ste zmenili tvrdosť matraca, potrebujete ho akurát otočiť.

Penové matrace

Najlacnejšou alternatívou sú takmer vždy penové matrace. Problémom býva, že práve pri tomto type matracov sa nájdu tie najmenej kvalitné. Pri kúpe nového penového matraca je potrebné byť preto dostatočne opatrný. Ak budete pozorní, tak sa zaručene týmto nekvalitným produktom vyhnete. A môže sa vám podariť nájsť veľmi dobrý matrac za málo peňazí.

Pri penových matracoch je potrebné sledovať hustotu použitého materiálu. Je dôležité, aby hustota bola podľa možnosti najvyššia. Existujú tu prirodzené možnosti materiálov. Výrobcovia sa však neraz snažia šetriť a používajú ľahký materiál. Ten však nemá dobré úžitkové vlastnosti.

Najlacnejšie matrace vyrobené z polyuretánovej peny majú hustotu okolo 15 až 18 kilogramov na meter kubický. Tie najkvalitnejšie dosahujú aj dvojnásobok.

Latexové matrace

Latexové matrace vo všeobecnosti nepatria medzi lacné záležitosti. Latexové matrace patria k tomu najlepšiemu, čo si v súčasnosti môžete do svojej spálne umiestniť.

Latexový matrac má výborné ortopedické vlastnosti, je vzdušný a má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Tieto matrace sa odporúčajú všetkým alergikom a citlivým ľuďom.

Kúpiť kvalitný latexový matrac za málo peňazí sa veľmi nedá. Výrobcom sa môže podariť znížiť cenu výrobku iba na úkor kvality – výsledkom bude nižšia hustota latexovej peny. Pokiaľ nemáte špecifické zdravotné problémy a nechcete minúť veľa peňazí, radšej sa tomuto typu matraca vyhnite.

Taštičkové matrace

Taštičkové matrace nie sú na trhu žiadnou revolučnou novinkou – hoci by sa to tak na prvý pohľad mohlo zdať. Prvý taštičkový matrac bol totiž prvý krát skonštruovaný už v roku 1900.

V predajniach nájdete taštičkové matrace vo veľmi širokej cenovej ponuke. Cena taštičkového matraca závisí najmä od výrobcov jednotlivých komponentov, kvality komponentov a v neposlednom rade na hustote pružín.

Čím vyššia hustota pružín matraca, tým vyššia cena. Základné taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie sa môžu pochváliť mnohonásobne vyššou hustotou – aj cez 1200 pružín na meter štvorcový.

Treba počítať s tým, že pružinové jadro od nemeckej firmy bude vždy drahšie ako podobné jadro od neznámej čínskej alternatívy. To isté platí aj o kontaktných penách, ktoré sú vždy súčasťou taštičkového matraca.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár