Tipy ako ušetriť na elektrickej energii

Ceny energií stále stúpajú a existuje len veľmi malá pravdepodobnosť, že sa tento trend v blízkej dobe zastaví. Elektrická energia sa pritom využíva čím ďalej viac. Do domácnosti nám pribúdajú všemožné elektrické zariadenia. Náš život je vďaka nim na jednej strane jednoduchší, na druhej drahší.

S cenou elektrickej energie toho veľa nespravíte. Vždy sa môžete uskromniť a elektrickú energiu nepoužívať. Toto však pre väčšinu ľudí nie je cesta, ktorou by sa chceli uberať. Potom tu existuje relatívne slušný priestor na ušetrenie – stačí použiť rozum a dôvtip. Niekedy to však nejde ani s týmito základnými civilizačnými nástrojmi. A to je dôvod, prečo v tomto článku prinášame množstvo tipov, ako znížiť spotrebu elektrickej energie a obmedziť tak peniaze, ktoré každý mesiac posielate do elektrární.

Vymeňte všetky svetelné zdroje za LED svietidlá

V dnešnej dobe by sme mohli používanie klasických či halogénových žiaroviek považovať za hriech. Finančný aj environmentálny hriech. Investícia do LED svietidiel síce nie je najmenšia, z dlhodobého hľadiska sú to ale veľmi efektívne vynaložené peniaze.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vyberte vhodný druh osvetlenia

Samotná spotreba svetelného zdroja nie je vždy najdôležitejšia. Dôležité je vybrať vhodné osvetlenie. Napríklad treba dávať pozor na vhodný výkon. Nemá význam svietiť zbytočne veľa. Na špeciálnych miestach, napríklad v exteriéry, je vhodné použiť svietidlá so senzorom pohybu. Takto sa nemusíte spoliehať na ľudský faktor. Svetlo bude svietiť iba vtedy, keď je užitočné. Podobným spôsobom fungujú časové spínače svetiel. Prípadne svetlá so senzormi reagujúcimi na svetlo.

Používajte mikrovlnku a ohrev jedla

Jedlo odložené v chladničke sa z energetického pohľadu neoplatí ohrievať nad sporákom. Najmenej energie spotrebujete, ak jedlo vložíte do mikrovlnky a zvolíte optimálny čas ohrievania.

Venujte osobitú pozornosť energetickej účinnosti prístrojov

Za posledné roky sa v oblasti energetickej účinnosti prístrojov udiali obrovské zmeny. Ak ste kupovali chladničku pred desiatimi rokmi, oprášenie vašich vedomostí nebude stačiť. V ponuke sú diametrálne odlišné zariadenia. Energetická účinnosť bola výrazne posunutá. Zákon vyžaduje, aby každý energeticky náročný prístroj bol označený energetickou triedou. Toto by vám malo uľahčiť výber.

Samotná energetická účinnosť však nie je všetko. Tá nám hovorí iba o efektívnosti premeny energie. Pozornosť je potrebné venovať aj dimenzovaniu prístrojov. V prípade chladničky to znamená, že by ste si nemali kupovať zbytočne veľkú chladničku. Mnoho ľudí si totiž povie, že táto chladnička je energeticky veľmi úsporná – preto si kúpiť väčšiu chladničku. V konečnom dôsledku však takéto zmýšľanie povedie k zvýšeniu spotreby elektriny.

...

Používajte energeticky efektívny kuchynský riad

Na toto sa často zabúda. Veď hrniec ako hrniec. Panvica ako panvica. Problém je však v tom, že energeticky nie sú úplne rovnaké. Moderné technológie nám prinášajú kuchynský riad, ktorý uvarí obed či večeru pri menšej spotrebe energie. Ako účinné sa ukazujú napríklad hrnce a panvice s medeným dnom.

Namiesto klimatizácie používajte ventilátory

Klimatizácia je známym žrútom elektriny. Schladená miestnosť uprostred leta však príde vhod. Nie vždy je to však hodné minutých peňazí. Omnoho menšiu spotrebu elektrickej energie dosiahnete, ak bude používať ventilátory.

Dostupné je obrovské množstvo ventilátorov. Vďaka internetovým obchodom je výber naozaj dobrý. Nikam nemusíte cestovať, ventilátor podľa vlastného gusta si objednáte z pohodlia domova.

Do veľkých miestností je najlepšie umiestniť stropný ventilátor. Ide síce o drahšiu záležitosť, z dlhodobého pohľadu je to však efektívnejšia investícia ako klimatizácia. Pokiaľ potrebujete cieliť prúd vzduchu, potom sa ponúkajú stojace ventilátory. Tie môžu bežať s otáčaním hlavy, alebo bez nej. Dostupné sú aj stolové ventilátory, ktoré vám pomôžu napríklad v kancelárii. Kúpiť si môžete aj mobilné zariadenia, ktoré bežia na baterky. Prípadne môžete siahnuť po klasike – mechanickom „ovievači“.

Zvýšte teplotu klimatizácie

Zvýšením teploty klimatizácie prídete o nejaký ten komfort. V mnohých prípadoch sa však takáto obeta vyplatí.  Vždy treba mať na vedomí fakt, že rozdiel jeden stupeň znamená až 6-percentný rozdiel v nákladoch na energie.

Používajte inteligentný termostat

Jedna vec je mať doma dobrý termostat a druhú vedieť s ním pracovať. Ani najlepší termostat na svete nepomôže, ak ho nebudete vedieť ovládať. Vo väčšine prípadov sa na to ľudia vykašlú. Naučia sa akurát nastavovať teplotu. Moderné termostaty však dokážu s klimatizáciou spolupracovať veľmi efektívne. Teplotu si nastavíte podľa denného režimu, či dokonca presne podľa jednotlivých miestností.

Venujte pozornosť streche

Strecha je najteplejšie miesto budov. V podkrovných či povalových priestoroch sa hromadí veľké množstvo tepla, ktoré ohrieva interiér. Ten musí byť chladený za drahé peniaze klimatizáciou. Cieľom by malo byť zbaviť sa tohto tepla ešte predtým, ako spôsobí problémy. V ideálnom prípade budete mať kvalitnú strechu, ktorá si s teplom vie poradiť. Na strechu je možné umiestniť reflexnú fóliu, ktorá odrazí neželené teplo. Pomôže aj ventilácia vzduchu z povaly.

Pri stavba domu by malo byť základom dokonalé odizolovanie strechy. Dnes je dostupných pomerne veľa technológií, ktoré vedia priniesť výsledky. Pri rekonštrukcii starších domov je to zložitejšie – vždy to však ide.

Ideálnym riešením prehrievania strechy je jej zozelenie. Hovoríme tomu zelená strecha. Takýto povrch budovy minimalizuje jej ohrev. Prípadne môžete na strechu umiestniť solárne panely. Z energie slnka sa tak bude vyrábať namiesto tepla elektrická energia. Oddýchne si klimatizácia aj vaša peňaženka.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár