Základné rady pri výbere postele do spálne

Pri výbere postele je veľmi dôležité, aby všetky jej súčasti spolu pasovali. Posteľ tvorí rošt, matrac a samotný rám postele. Ako zvoliť správnu kombináciu, aby sme si mohli dopriať kvalitný spánok?

Čelo postele

Najvýznamnejšia dizajnová časť, ktorú vnímame ako prvú je čelo postele. Okrem estetickej funkcie izoluje chlad alebo teplo od prichádzajúce od steny a taktiež chráni spiacu osobu od tvrdého nočného nárazu do steny.

Pri výbere dizajnu postele je dôležité, aby sme zobrali do úvahy miestnosť ako celok. Vždy posteľ ladíme už k nábytku, ktorý sa v miestnosti nachádza a snažíme sa tieto prvky zladiť. Pri zariaďovaní novej izby môžeme brať posteľ ako výrazný dizajnový prvok, ktorý keď skombinujeme so zelenými kvetmi, budeme sa v spálni cítiť veľmi príjemne. Zelená farba vplýva na človeka upokojujúco.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V súčasnosti sú moderné biele lesklé postele. Ak budeme mať celú izbu ladenú do biela, posteľ môže zaniknúť. Ku bielemu nábytku vyberáme napríklad šedé farby alebo rôzne odtiene dreva.

Musíme zvážiť veľkosť priestoru

Ak máme k dispozícií malý priestor, vyberáme posteľ tak, aby sme mali okolo nej priestor minimálne 80 cm na prechádzanie. Vo všeobecnosti platí, že štandardné rozmery jednolôžka sú 90×200 cm. V prípade postele pre dve osoby sú štandardné rozmery buď 160×200 cm alebo 180×200 cm.

Počítajme s tým, že tieto rozmery sú uvádzané ako plocha pre ležiaceho. Vždy musíme ku týmto rozmerom pripočítať aj vonkajšie rozmery samotnej postele. Existujú aj rôzne postele na mieru, ak máme k dispozícií veľký priestor, prečo si nedopriať väčšiu plochu na spanie.

Správny rozmer postele nájdeme, ak si ku výške spiacej osoby pripočítame plus 20 cm. Je to z toho dôvodu, aby mala spiaca osoba dostatok priestoru na vystretie nôh.

...

Aká má byť výška postele?

Celková výška postele má vplyv na vstávanie a pohodlné ľahnutie do postele. Z ortopedického hľadiska sa odporúča minimálna výška bočníc 50 cm nad zemou. V kombinácií s vhodným matracom alebo výškovým nastavením roštu môžeme dosiahnuť ideálnu výšku lôžka od 50 do 65 cm, podľa veku a výšky spiacej osoby.

Výška postele má tiež vplyv na správne vetranie matraca. Dostatočné prúdenie vzduchu dokáže kvalitne odvádzať nazbieraný pot, čo znamená, že sa zlepší aj hygienickosť matraca. Ak by sa matrac nevyvetral, mohli by v ňom vznikať rôzne plesne a zároveň by sa stal perfektným domovom pre veľké množstvo roztočov.

Roztoče sa síce nachádzajú v každej domácnosti, no pravidelnou údržbou  v podobe prania poťahu matraca a vysávania samotného matraca dokážeme ich množstvo znížiť. Tieto malé živočíchy sú veľkým nepriateľom napríklad pre alergické osoby alebo osoby, ktoré majú problémy s dýchacími cestami. Samotný živočích veľa problémov nenarobí, veľký problém je jeho trus.

Kvalita konštrukcie

Pri kúpe postele máme niekoľko možností. Buď si odložíme dostatok peňazí a doprajeme si kvalitnú posteľ alebo kúpime posteľ lacnejšiu, ktorá bude mať menšiu životnosť. Niektoré lacné postele sa prejavia takmer okamžite, čo spoznáme na vŕzganí alebo heganí sa do strán.

Navyše, dve nekvalitné postele nám vydržia menej za rovnakú alebo vyššiu cenu, ako jedna kvalitná posteľ kúpená hneď na začiatku. Dlhotrvajúce postele s vysokou nosnosťou sú napríklad masívne postele, ktoré ostanú aj v budúcnosti luxusným prvkom spálne. Drevo bolo a vždy bude používané ako dizajnový prvok v miestnosti.

Kvalitné môžu byť tiež aj kované postele. V tom prípade sa tiež rozhliadame na posteliach s lepšou konštrukciou. Lacné kovové postele nemajú dlhú životnosť a ich negatíva nám môžu výrazne ovplyvniť kvalitu spánku.  

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár