Čo všetko vplýva na kvalitu spánku?

Je zaujímavé, ako dokáže nedostatok spánku ovplyvniť človeka počas jeho bežného dňa. Či už sa jedná o podaný výkon v práci, nálady počas dňa, prípadne z hľadiska zdravia. Dlhodobý nedostatok spánku nesie pre človeka veľké riziko, preto je dôležité aby sme jeho úlohu nepodceňovali.

Spánok je dôležitý nielen pre deti, ale aj pre dospelých

Už od malička deťom zakazujeme ponocovať, pozerať televízor pred spaním alebo jesť sladkosti, prípadne iné dobrôtky. Avšak, akonáhle človek dospeje, zrazu tieto veci ignoruje a nevenuje spánku dostatok pozornosti. Tak ako aj deti, tak aj dospelí by si mali dávať pozor na aktivity, ktoré pred spaním vykonávajú. Aj keď sa to nezdá, to čo sa počas dňa deje, ovplyvňuje kvalitu spánku počas celej noci.

Spánková hygiena

Problém so zaspávaním môže vzniknúť zo zdravotných dôvodov alebo z dôvodu zlej spánkovej hygieny. V druhom prípade ide o komplex činností pred spaním, ktoré negatívne ovplyvňujú dĺžku a kvalitu spánku. Jednou z možností sú aj tabletky na spanie, avšak tie odporúčame len v najhoršom prípade.  Najskôr je potrebné odstrániť zlé návyky a až potom nasadiť liečbu medikamentami.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Čítanie pred spaním

Čítanie kníh patrí medzi relaxačné činnosti a mnohokrát pomôžu pri zaspávaní. Bohužiaľ, v dnešnej dobe sa klasické knižky vymieňajú za e-knihy, ktoré už také ideálne nie sú. Elektronická kniha (e-book) je v podstate digitálny ekvivalent tlačenej knihy. Spomínané knihy sa dajú čítať pomocou elektrických čítačiek, ktoré už pred spaním problémom môžu byť.

Jedná sa o to, že elektrické zariadenia produkujú modré svetlo, ktoré spôsobuje zníženú produkciu melatoninu, ktorý spôsobuje pocit ospalosti. Z tohto dôvodu by človek nemal približne 30 min pred spaním pozerať televízor, sledovať seriály na notebooku alebo len tak surfovať na internete.

...

Vzdať sa televízora alebo seriálov nejde zo dňa na deň, preto sa treba postupne od spomínaných činností odlúčiť. Dôležité je, aby sa nastavil časovač vypnutia, aby vás zariadenie počas noci nezobudilo.

SMS, Facebook,  Messenger, Hengouts …

V podstate akékoľvek aplikácie, ktoré slúžia na komunikáciu by sa mali pred spaním vypnúť. Problém je, že človek namiesto spánku venuje pozornosť prichádzajúcim správam, ktoré ho udržiavajú v pozore. V niektorých prípadoch sú ľudia dokonca ochotný nastaviť si budík, aby mohli v strede noci odpísať na správy. Taktiež hádky cez telefón, alebo zoči voči treba udržiavať mimo spálne. Ideálne je vyhnúť sa im úplne, avšak nie vždy to ide.

Ak je naozaj potrebné nechať mobilné zariadenie počas noci zapnuté, odporúčame zapnúť tichý režim alebo nastaviť len vibrácie. Niektoré telefóny môžete nastaviť tak, že aj keď sú počas noci vypnuté, ráno bude budík zvoniť aj tak.

Alkohol a jedlo pred spaním

Sú prípady, kedy sa ľudom po požití alkoholu zaspáva lepšie, avšak, na kvalitu spánku pôsobí alkohol negatívne. Počas noci telo odbúrava etanol, preto hrozí riziko prebudenia a ráno to nie je o nič lepšie. Telo sa nezrelaxuje, a môže vzniknúť problém so sústredením sa počas dňa.

Okolité prostredie

Priestor v ktorom spíme, by mal byť udržiavaný a človek by sa tam mal cítiť dobre. Nie je dobré ponocovať v obývačke namiesto spálne. Myseľ by mala byť nastavená tak, že akonáhle vojde človek do spálne, je to známka toho, že sa ide spať. Taktiež z hľadiska pohodlia by sme mali uprednostniť posteľ pred gaučom.

Dôležitá je aj okolitá teplota, ktorá by sa mala pohybovať medzi 15 až 21°C. Taktiež kvalita vzduchu zohráva určitú úlohu. Priestor treba pravidelne vetrať.

Pozor si tiež treba dávať na ťažké a slané jedlá a intenzívne cvičenie pred spaním.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár