5 alternatívnych povrchov do kúpeľne

Moderná kúpeľňa  neplní iba svoju funkčnú úlohu. Nie je to iba miestnosť, kde chodíme na záchod,  sprchujeme sa či umývame si zuby. Na všetky tieto činnosti toho naozaj veľa nepotrebujete.

Moderná kúpeľňa je však predovšetkým miestom relaxu a regenerácie. Platí aj v prípade, že nemáte dostatok miesta na vaňu či vírivku. Aj v tej najmenšej kúpeľni si človek dokáže vytvoriť miesto, kde sa cíti dobre a dokáže si užiť chvíle samoty a zregenerovať sa.

Kúpeľňa je miesto, kde väčšina z nás začína nový deň. Táto miestnosť nás štartuje do pracovného dňa. Či už chceme, alebo nie, ovplyvňuje našu náladu.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

alternativna-kupelna

V súčasnosti sa v kúpeľni kladie čoraz väčší dôraz na jej estetickú stránku. Možností, ako si zariadiť túto miestnosť, je vďaka širokej ponuke rôznych zariadení, viac ako dobrá.

Možno aj vy uvažujete, že by ste svojej kúpeľni vdýchli duch modernosti. Tá stará kúpeľňa vás už nebaví – necítite sa v nej dobre. Zároveň však chcete mať doma niečo výnimočné. Nechcete, aby vaša kúpeľňa vyzerala ako každá iná.

V tomto článku sa vám snažíme priniesť niekoľko inšpirácií. Moderná kúpeľňa nemusí byť iba o dlaždiciach rôznej farby, tvarov či povrchových úprav. V modernej kúpeľni pokojne nemusíte mať žiadne klasické dlaždice či obkladačky.

1 – drevo namiesto dlaždíc

Hádam nikto nespochybňuje to, že drevo je úžasný materiál. Je príjemný takmer ku všetkým zmyslom. Jednou z podstatných výhod drevenej dlažby je jej neschopnosť akumulovať teplo. V praxi to znamená, že na drevenej podlahe sa pokojne poprechádzate naboso aj pri nižších teplotách.

Na druhú strana drvivá väčšina ľudí bude pri myšlienke drevenej podlahy v kúpeľni iba točiť hlavou. „Čo je to za hlúposť pchať drevo do vlhkej kúpeľne?“ Drevu sa skutočne nedarí vo vlhkom prostredí. Toto však platí iba za predpokladu, že drevo nie je dostatočne ošetrené.

Medzery medzi jednotlivými doskami podlahy je možné efektívne uzatvoriť špeciálnym tmelom. Ak nespravíte chybu, tak si môžete byť istí, že cez tieto škáry sa nedostane ani kvapka vody.

Drevo je potrebné pred uložením do kúpeľne riadne ošetriť. Predpokladá to niekoľko vrstiev impregnačných náterov. V súčasnosti sú dostupné také nátery, ktoré pomôžu drevo hravo zvládnuť aj vyššiu vlhkosť.

Aj v ďalšom rade – moderná kúpeľňa nemusí  vlhkým a zatuchnutým miestom. Moderné vetračné systémy dokážu kúpeľňu udržiavať v suchom stave. Nejaká tá kvapka vody sa na dlážku v kúpeľni dostane vždy – to by však ošetrené drevo malo bez akýchkoľvek problémov zvládnuť.

...

2 – koberec do kúpeľne

Akokoľvek zvláštne to znie, do kúpeľne si pokojne môžete dať nainštalovať aj koberec. Pochopiteľne nepôjde o obyčajný koberec. Vzhľadom na vlhkosť, ktorá je aj v modernej kúpeľne bežnou záležitosťou, sem nemôžete dať klasický koberec siahajúci od steny k stene.

V kúpeľniach sa používajú menšie koberce, ktorú sú svojím charakterom skôr dlaždice. Takýto koberec poľahky z kúpeľne odnesiete a vyčistíte. Samozrejmosťou je antimikrobiálna  úprava – vďaka nej sa kobercu darí lepšie vyrovnať so zvýšenou vlhkosťou.

Veľkou výhodou kobercov do kúpeľne je ich široká ponuka. Na výber máte desiatky rôznych povrchov a štruktúr. Stačí si len vybrať.

3 – bežný betón

Pri snahe o štýlovú kúpeľňu nemusíte siahať hlboko do vrecka. Ak máte v kúpeľni betónovú podlahu, nemusíte investovať do dlaždíc. Stačí upraviť betónový povrch. V prvom rade je potrebné zabezpečiť, aby takáto dlážka bola bezpečná. Nemôže tak byť úplne hladká. Zdrsniť betónový povrch však vôbec nie je zložité. Ďalším rozmerom je skrášlenie betónového povrchu. Na betón môžete kresliť – napríklad kyselinou. Prípadne bude stačiť, ak celú betónovú dlážku natriete špeciálnou farbou.

4 – vinyl

Polyvinylchlorid, známy aj ako PVC, je materiál, ktorý vídame v kúpeľniach čím ďalej viac. Stále to však má ďaleko od toho, aby to bolo bežné.

Veľkou výhodou vinylu je fakt, že tento materiál je maximálne odolný voči vode vlhku. Do kúpeľne sa predávajú aj špeciálne upravená laminátová podlaha. Tá však nikdy nebude voči vode a vlhku tak odolná ako práve vinyl.

Nevýhodou vinylovej podlahy je jej vyššia cena. Z tohto dôvodu dáva väčšina ľudí prednosť klasickým kúpeľňovým podlahám. PVC vyrábané v minulosti sa neskôr ukázalo ako zdraviu škodlivé. Tento materiál časom uvoľňoval rôzne nebezpečné chemické látky. Moderné vinylové dlaždice však už takýmto problémom netrpia. Sú zdraviu neškodné a nemajú negatívny vplyv ani na životné prostredie.

Vinylom nemusíte obohatiť iba kúpeľňovú dlážku. Tento materiál pokojne použite aj na stenách. V predaji sú špeciálne vinylové tapety. Nemusíte sa uspokojiť s jednoduchými farbami či vzormi tapiet. Moderné technológie umožňujú na vinylové tapety vytlačiť prakticky čokoľvek. Chcete sa v kúpeľni cítiť ako vo svojej obľúbenej plážovej destinácií? Odfoťte si svoje obľúbené kúty na dovolenke a nádherné obrazy si preneste do kúpeľne. Vôbec to nie je zložité. A dokonca ani drahé. Ak chcete mať netradičnú kúpeľňu, neváhajte a choďte do toho.

5 – nerezová oceľ

Ak máte chuť a dostatok peňazí, tak si do kúpeľne môžete dať aj platne z nerezovej ocele. V princípe to funguje rovnako ako pri keramických dlaždiciach. Dôležité je, aby rohy platní boli zaoblené a nehrozil pri kontaktne s nimi akýkoľvek úraz.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár