Aktuálne možnosti tieniacej techniky

O riadenie prestupu svetla z vonkajšieho prostredia do interiéru sa človek snaží od momentu, kedy skonštruoval prvé okno. Je dokonca možné, že takúto činnosť vykonával už v jaskyni.

Počas tejto dlhej histórie sa s vývojom príbytkov menil aj spôsob tienenia. Najväčšiu revolúciu vo svete tieniacej technológií spravilo objavenie plastov a výrazné zlacnenie výroby.

Moderná domácnosť má pri tieniacej technike ďaleko väčšie možnosti ako generácia pred ňou.  Tento článok nemá za cieľ byť katalógom súčasnej ponuky. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie typy tieniacej techniky.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Exteriérové žalúzie a rolety

V minulosti sme poznali okenice, ktoré do veľkej miery plnili rovnaký účel ako dnešné exteriérové žalúzie a rolety.

exterierove-zaluzie

Na začiatok je potrebné povedať, že tento typ tienenia je jednoznačne najdrahší. Exteriérové žalúzie sú niekoľkonásobné drahšie ako žalúzie interiérové. A to z jedného jednoduchého dôvodu: na to, aby mohli dlhodobo fungovať v exteriéry, musia byť vyrobené z pevného materiálu. Vo vonkajšom prostredí sú žalúzie vystavené obrovským výkyvom teplôt, vode, snehu, vetru či dokonca riziku k mechanického poškodenia. Toto je dôvod, prečo ideálnym materiálom na konštrukciu exteriérových žalúzií a roliet je kov. Pri ňom si môžete byť na 100 percent istý, že odolá všetkým vonkajším nástrahám.

vonkajsie-rolety

Exteriérové žalúzie a rolety sa tradične používajú a stále používajú ako ochrana proti vniknutiu do objektu. Masívne kovové žalúziu tvoria výraznú prekážku pred vniknutím cez okno.

Termoregulácia vnútorných priestorov

Čím ďalej tým viac ľudí objavuje aj ďalší žiadúci benefit externej tieniacej techniky: v časom neustále sa otepľujúcich liet má iba dve možnosti, ako regulovať vnútornú teplotu:

Nie každý chce či môže mať doma výkonnú klimatizáciu. Je to drahé a nepomáha to ani zdraviu.

Orientácia okien na južnú stranu je v zime veľkou výhodou, v lete to však spôsobuje rýchlejšie prehrievaniu interiérového vzduchu. Čiastočne sa to dá riešiť interiérovými žalúziami či roletami. Efekt však nie je dostatočne silný. Problém interiérovej tieniacej techniky je v tom, že sa nachádza za sklom okna. Slnečné lúče sa dostanú cez okno a narazia na žalúzie či rolety. Pri dopade na ne dochádza k tvorbe tepla. Toto teplo sa však vzhľadom na výborné izolačné vlastnosti okna dostáva do exteriéru iba vo veľmi malom množstvo. Veľká väčšina tohto tepla zostáva v interiéry.

Pri exteriérových žalúziách či roletách to funguje úplne inak. Celá konštrukcia sa nachádza pred sklom okna. Slnečné lúče sa menia na teplo v exteriéry, kam je toto teplo aj odvádzané. Cez okno sa do vnútorného priestoru dostane iba minimum tepla. Dôležité je si uvedomiť, že kvalitné okná bez problémov prepúšťajú slnečnú lúče, sú ale veľkou bariérou pre teplo.

...

Fasádne markízy

fasadne markizy

Zaujímavou možnosťou, ako znížiť teplotu interiéru počas horúcich letných dní, sú fasádne markízy. Na rozdiel od masívnych exteriérových roliet či žalúzii ide o ľahký systém, ktorý dokáže prepustiť výrazné množstvo svetla. Interiér tak tieni podľa potreby. Množstvo prenikajúceho svetla je možné regulovať výborom vhodnej látky. Okenné markízy sa predávajú v rôznych prevedeniach. Štandardom je kľukový pohon. Objednať si ale môžete aj markízy ovládané lankom.

Rolety deň a noc

Rolety deň a noc patria do interiérovej tieniacej techniky. Ide o zaujímavé vylepšenie klasických látkových roliet, ktoré majú napriek svojej nedávnej renesancii svoju najväčšiu slávu dávno za sebou.

rolety den a noc

Tento druh rolety je ovládaný lankom. Základom sú dve vrstvy špeciálnej látky – obsahuje priesvitné a tmavé pruhy. Posúvaním týchto dvoch vrstiev látky dochádza k regulácii vnikajúceho svetla.  Ak sú priesvitné pruhy v jednej roviny, polovica rolety je prakticky 100-percentne priepustná.  Ak je v rovine plná a priesvitná vrstva, dochádza k výraznému zatieneniu.

Roletu deň a noc je možné v prípade potreby úplne zrolovať a svetlu dopriať voľný vstup do interiéru.

Hlavnou výhodou tohto typu roletu oproti klasickej rolete je ďaleko viacej možností regulácia vstupu sveta. Klasická roleta sa dala iba posúvať hore dole. Roleta deň a noc dokáže z časti fungovať ako žalúzia.

Podstatnou výhodou roliet oproti žalúziám je jednoduchšia údržba. Čistenie žalúzii je ďaleko prácnejšie ako čistenie roliet. Rolety deň a noc ponúka pohodlie rolety s funkčnosťou žalúzií.

Japonské posuvné steny

Tento typ interiérovej tieniacej techniky poznáva aj pod názvom posuvné panelové steny. Ide o látkový systém, ktorý je inšpirovaný japonskou organizáciou interiéru. V tomto sme sú Japonci jednoznačne svetová špička.

Japonské posuvné steny sa posúvajú lankom alebo posuvnou tyčou. Jednotlivé látkové panely sú upevnené na vrchnom žľabe. Každý panel má vlastný žľab, čo umožňuje vysoký stupeň variability.

Bambusové žalúzie

Bambusové žalúzie sa na prvý pohľad neveľmi líšia od klasických žalúzií, čo je asi najrozšírenejšia tieniaca technika na Slovensku v druhom desaťročí 21. storočia. Bambus je však materiál, ktorá dodá aj takto bežnej veci punc výnimočný.

Bambus je vynikajúci prírodný materiál, ktorý dodáva lamelám pevnosť a farebnú stálosť. O bambuse sa navyše hovorí ako o vysoko ekologickom materiáli. Je to  vysoko obnoviteľný zdroj. Bambus je rekordmanom – je to najrýchlejšie rastúca drevina na sveta. Bežný bambus dokáže za rok vyrásť až o neuveriteľné tri metre.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár