Živý, alebo umelý stromček

Problém voľby správneho vianočného stromčeka existuje od momentu, kedy sa tento zvyk začal uplatňovať. Dilema živý či umelý stromček je omnoho mladšia. Umelé vianočné stromčeky tu nie sú s nami rovnako dlho ako ich živé alternatívy. Nad umelým vianočným stromčekom môžeme dumať iba niekoľko posledných desiatok rokov.

Výber medzi živým a umelým stromčekom sa prezentuje ako otázka etiky. Zdanlivo je celý problém jednoduchý – kúpou živého stromčeka zabíjate časť prírody a kúpou umelého stromčeka ju zachraňujete. Kúpou živého stromčeka sa správate neekologicky. Kúpa umelého stromčeka je znakom ekologickej uvedomelosti.

vianocne-stromceky

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ako to už býva, v skutočnosti je to zase o čosi zložitejšie. Keby sme to mali zhrnúť do jednej vety, tak by to vyzeralo asi takto – nad živým či umelým stromčekom nemožno vynášať súd. Žiadnu z alternatív nemožno považovať za absolútne lepšiu. Poďme sa však pozrieť na tento problém bližšie.

Ekologickosť živého a umelého stromčeka

Slová ako eko či ekológia v dnešnom svete často naberajú významy, ktoré im neprislúchajú. Čo možno teda považovať za ekologické? Ekologický znamená, že nenarúša prírodné väzby. Znamená to, že vplyv určitej veci na životné prostredie (nielen ľudské) je menší, minimálny či žiadny.

Tvrdosť o umelom stromčeku, že je ekologický, je minimálne odvážne tvrdenie. To, že takýto stromček nevplýva na životné prostredie počas jeho používania v domácnosti, neznamená, že je ekologický. Do úvahy je potrebné brať aj to, čo sa dialo predtým, ako ste stromček kúpili a samozrejme aj to, čo sa s ním bude diať, keď vianočným radovánkam doslúži.

Umelé vianočné stromčeky sa vyrábajú z umelej hmoty. Je druhoradé z akého plastu – základnou surovinou na výroby stromčeka je v konečnom dôsledku ropa. Teda neobnoviteľná surovina, s ktorej ťažbou je spojené nemalé množstvo ekologickej záťaže. Ťažbou ropy však problémy nekončia. Túto surovinu je potrebné spracovať.

Továrne na výrobu umelých vianočných stromčekov by ste v Európe hľadali len veľmi ťažko. Prakticky všetky umelé vianočné stromčeky, čo môžete nájsť v regáloch našich obchodov, boli vyrobené vo Východnej Ázii. Väčšinou v Číne. V týchto krajinách ani zďaleka nie je environmentálna legislatíva na takej úrovni ako u nás. Dôležité je vyrobiť čo možno najlacnejšie. Akékoľvek ekologické opatrenia výrobu akurát predražujú. Výroba vianočného stromčeka tak nespôsobuje znečistenie neďaleko vášho domova. Trpia ľudia a prírode pri výrobnej továrni. Je bežné, že v okolitých riekach prakticky neexistuje život.

...

K ďalšej záťaži životného prostredia dochádza pri transporte na Slovensko. Umelý stromček tak musí prekonať polku Zemegule. Cestuje veľkými nákladnými loďami – ekologický zásah to síce minimalizuje, ale určite neeliminuje. S transportom je spojené aj materiálovo náročné balenie produkty. Iba takto je totiž možné zabezpečiť, že tovar sa dostane k svojmu zákazníkovi neporušený.

Ešte sme neskončili. Nemožno zabúdať ani na likvidáciu stromčeka, ktorý už nedokáže plniť svoj pôvodný účel. Pre vás sa to končí vyhodením stromčeka do kontajnera. Tu sa však začína vplyv na životné prostredie. Umelý vianočný stromček u nás skončí jedným z troch spôsobov – môže skončiť v spaľovni tuhých komunálnych odpadov, na skládke, alebo môže byť recyklovaný.

S recykláciou umelých stromčekov to však vôbec nie je jednoduché, keďže takéto výroby sú zväčša zmesou rôznych plastov a dokonca aj kovov. Takýto stromček sa maximálne niekde pomelie a vznikne materiál, ktorý by sa mohol nejako využiť.

Na skládke vianočný stromček zaberá priestor. V spaľovni sa premení na popol a plynné spaliny, ktoré z časti uniknú do ovzdušia.

Ekológia živého stromčeka

Živý stromček na druhú stranu môže byť omnoho ekologickejší. Povedzme, že sa vyberiete do lesa, kde si z povolením majiteľa vlastnoručne vyrežete malý stromček. Domov si ho prinesiete na pleci. Na transport od miesta „výroby“ na miesto spotreby sa spotrebovalo nula litrov fosílnych palív. Na balenie sa nespotrebovali žiadne plasty či iné materiály. Použitý živý vianočný stromček takisto nemusí mať negatívny vplyv na životné prostredie. Po Vianociach je možné stromček polámať (ručne) a dať ho do kompostu. Prípadne drevo vysušiť a po čase spáliť v krbe.

So živým stromčekom to však väčšinou takéto dokonalé nie je. stromčeky sa predávajú zbalené v plastovej sieťke. Na transport z miesta pestovania sa používajú nákladné autá. Ideálne to nemusí byť ani pri likvidácii použitého stromčeka. Nie každý má možnosť stromček ekologicky zlikvidovať doma na záhradke.

Zabíjanie stromčekov

Použitiu živého stromčeka možno vytknúť aj toto: dochádza k zabitiu živého tvora. Niektorým ľuďom toto môže znieť zvláštne. Nájdu sa však aj takí, čo nechcú ublížiť ani malému stromčeku. A veľmi ich neupokojíte ani tvrdením, že tieto stromčeky sú pestované v škôlkach a od začiatku svojej existencie je ich osud spečatený.

Našťastie existuje riešenie aj tu. Nemusíte si kúpiť umelý stromček z pochybnej čínskej fabriky a nemusíte ani obetovať mladý smrek či borovicu pre svoje vianočné potešenie. Domov si môžete kúpiť živý stromček v kvetináči. Takýto stromček vám môže niekoľko rokov plne slúžiť. Môžete si naň vešať všetko, čo uznáte za vhodné. V momente, ak stromček vyrastie zo svojej funkcie, stačí ho presadiť do záhrady a kúpiť si jeho menšieho náhradníka.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár