Aký matrac by ste si pod vianočný stromček rozhodne nemali kúpiť

Blížia sa Vianoce a nastáva rovnaká chvíľa ako každý iný rok – akým darčekom obdariť svojich blízkych. V mnohých prípadoch si však veci darujeme aj sami sebe. Keďže práve cez Vianoce nadobudneme odvahu minúť potrebné množstvo peňazí.

Sem patria aj mnohé praktické darčeky. Od ponožiek 15, ktorými sa budeme v tomto článku zaoberať. Matrac je vec, ktorá za normálnych okolností slúži až 10 rokov. Dobrý matrac by sa mal postarať o spokojný spánok.

View of woman can't sleep during night

View of woman can’t sleep during night

Trh s matracmi je v súčasnosti viac ako bohatý. Pre bežného spotrebiteľa je orientácia v tomto priestore veľmi problematická, keďže kúpe matraca sa venujeme iba niekoľkokrát v živote. Svet matracov sa rýchlo mení – keď sa po desiatich rokoch vrátime do predajne s matracmi, zistíme, že mnoho vecí sa zmenilo a naše vedomosti získané pred jednou dekádou sú jednoducho zastarané.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Tento článok nemá ambíciu vytvoriť komplexný návod na kúpu matraca pod vianočný stromček. To je mimo rozsah tohto skromného príspevku. Snahou tohto textu je varovať bežné človeka pred najčastejšími chyba spojenými s kúpou nového matraca. Po prečítaní tohto článku nebudete mať istotu, že v predajni s matracmi nespravíte chybu. To vám určite nezaručíme. Pravdepodobnosť, že vám predajca predá niečo, čo nie je pre vás vhodné, však bude s vedomosťami z tohto článku omnoho nižšia.

Nekupujte lacné matrace vyrobené z klasickej polyuretánovej peny

Kúpa lacného matraca z polyuretánovej peny je ospravedlniteľná iba vo niektorých prípadoch. Povedzme, že ste mladý a zdravý a zároveň nemáte peniaze nazvyš. Lacné penové matrace je možné použiť aj ako príležitostný matrac. Na prespanie návštevy či výlet na chatu nie je potrebné míňať veľké množstvo peňazí. Jedna či dve noci na menej kvalitnom matraci rozhodne nepovedie k žiadnym zdravotným problémom.

Asi najväčším problémom spojeným s matracmi z bežnej polyuretánovej peny je ich malá vzdušnosť. Počas noci sa z ľudského tela do matraca dostáva pomerne veľké množstvo vlhkosti vo forme potu. Dobrý matrac dokáže túto vlhkosť dostať z matraca von, respektíve dokáže sa s ňou vyrovnať. Vyššia vlhkosť vo vnútri matraca totiž prospieva rastu a rozmnožovaniu mikroorganizmov. Takáto situácia je nebezpečná a nepríjemná najmä pre alergikov. Zanedbať by ju však nemali ani zdraví ľudia.

...

Matrace vyrobené z polyuretánovej peny nie sú žiadnou výhodou ani z pohľadu životnosti. V konečnom dôsledku tak nie sú také lacné, ako sa na prvý pohľad môžu zdať. Životnosť polyuretánového matraca môže byť výrazne kratšia ako životnosť kvalitného taštičkového či latexového matraca. Matrace odchádzajú do večných lovísk z dvoch dôvodov – zlý hygienický stav a zlý mechanický stav. O premnožení baktérií, roztočov a plesní sme už písali. Mechanické poruchy penových matracov sa prejavujú tzv. preležaninami. To sú priehlbiny, ktoré vznikajú na miestach matraca, kde je vyvíjaný najväčší tlak. Zväčša sa tak jedná o oblasť bedier.

Rýchlosť vzniku preležanín závisí od kvality materiálu. Kvalitu vieme najlepšie opísať hustotou. Najlacnejšie polyuretánové matrace majú hustotou okolo 18 kilogramov na meter kubický. Tie najlepšie dosahujú hodnoty aj do 30 kilogramov na meter kubický. Preležaniny na najlacnejších matracoch sa začnú objavovať už po dvoch či troch rokoch. Často aj skôr. Lacný matrac sa tak po pár rokoch môže stať nepoužiteľným.

Ťažký matrac pre malú osobu

Pri kúpe nového matraca je nevyhnutné brať do úvahy aj jeho hmotnosť. Rozdiely v hmotnosti medzi rôznymi druhmi matracov sú výrazné.

Najľahšie sú penové matrace. Tu je matematika celkom jednoduchá – čím menšia hustota peny, tým ľahší matrac. Čím menšia hrúbka matraca, tým ľahší matrac. To znamená, že lacnejšie matrace sú zákonite aj ľahšie matrace.

Naproti tomu aj kvalitné penové matrace (vyrobené z latexovej alebo pamäťovej peny) môžu vážiť aj niekoľko desiatok kilogramov. Veď hustota veľmi kvalitnej latexovej peny môže presiahnuť aj hodnotu 80 kilogramov na meter kubický. Takýto matrac je potom aj 5-krát ťažší ako matrac rovnakých rozmerov, ale vyrobený z bežnej PUR peny. Kvalitnejšie matrace sú však výrazne hrubšie ako lacné matrace.

Ťažké sú aj pružinové matrace, keď jadro je vyrobené z oceľového drôtu a ten zákonite aj niečo váži.

Matrac by mal byť primerane ťažký k osobe, ktorá sa oň bude starať. Z matraca je potrebné pravidelne vyzliekať poťah. Z času na čas je u niektorých typov matrac obrátiť či prehodiť. Odporúča sa sem-tam matrac aj postaviť a sušiť na priamom slnečnom žiarení. Ak sa o 40 kilogramový matrac bude starať 50 kilogramová útla žena, tak je jasné, že to nebude mať jednoduché.

Matrac s výťažkami aloe vera

Aloe vera je tropická rastlina, ktorá sa podobá kaktusom. Už po celé stáročia ju ľudstvo využíva v ľudom liečiteľstve. Dnes ju nájdete najmä ako prísady v rôznych druhoch kozmetiky. Aloe vera dnes dokonca nájdete aj matracoch, respektíve v ich poťahoch. Takéto matrace sa potom predávajú ako liečivé či zázračné.

Problém je v tom, že aloe vera v skutočnosti žiadne liečivé účinky nemá. Respektíve moderná veda žiadne takéto účinky zatiaľ nedokázala.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár