Na čo nezabudnúť pri zariaďovaní detskej izby?

Pre deti je detská izba veľmi špeciálnym miestom. Je to ich domov, ich útočisko – jednoducho miesto, kde môžu tráviť čas osamote.

Konkrétna podoba detskej izby do veľkej miery závisí do veku dieťaťa. Je zrejmé, že batoľa bude mať iné nároky na zariadenie izby ako napríklad taký rebelujúci teenager. Existuje však niekoľko zásad či princípov, podľa ktorých sa môžeme riadiť bez ohľadu na vek dieťaťa.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Bezpečnosť zariadenia detskej izby

Na bezpečnosť detskej izby je potrebné brať ohľad pri deťoch všetkých vekových kategórií. S rastúcim vekom náročnosť na bezpečnostné opatrenia klesá, nikdy to však neznamená, že k detskej izbe môžeme pristupovať v tomto smere ako k bežnej izbe dospelých.

detska izba

Najväčší pozor je potrebné si dať pri najmenších deťoch. Keďže ich pohyby sú prakticky nekoordinované, treba myslieť na všetky detaily – na všetky možné druhy nehôd.

Za štandard sa považuje špeciálny detský nábytok so zaoblenými hranami. Takýto nábytok by nemal byť schopný dieťaťu spôsobiť zranenie pri akomkoľvek druhu kontaktu. Pokiaľ nechcete investovať do špeciálneho nábytku, v predaji sú lacné ochranné kryty rohov nábytku. Takto za pár eur výrazne znížite riziko zranenia dieťaťa. Neskôr keď váš potom vyrastie, môžete tieto ochranné kryty v priebehu niekoľkých sekúnd odstrániť.

Samozrejmosťou by malo byť zabezpečenie vybavenia miestnosti voči prevráteniu. Opäť je potrebné počítať so všetkým. Dobrý nábytok je taký, ktorý dieťa za žiadnych okolností nedokáže zvaliť či prevrátiť.

Ďalším potenciálnym zdrojom nehôd v detskej izbe je elektrika. Dieťa je tvor veľmi zvedavý a je potrebné predpokladať, že sa do zástrčky raz pokúsi niečo strčiť. Tejto možnosti ľahko zabránite kúpou plastových štupľov, ktoré zamedzia prístupu k zástrčke.

Pri  malých deťoch sa oplatí dbať aj na materiály použité v detskej izbe. Malé deti zvyknú oblizovať či dokonca hrýzť prakticky čokoľvek. Bezpečné materiály sa postarajú o to, aby výsledkom takéhoto správania nebola zbytočná intoxikácia.

Zonácia detskej izby

Každá dobrá detská izba je zónovaná. Vo väčšine prípadov sa pracuje s troma zónami: posteľová, oddychová, pracovná.

Kľúčové je zapracovanie oddychovej a pracovnej zóny.  Deti sa radi hrajú a vždy je lepšie, keď majú na to vo svojej izbe samostatne vyčlenený priestor. Nemusí ísť o fyzické oddelenie – stačia vizuálne hranice (napríklad samostatným kobercom či iným prvkom).

Oddychovej zóne je potrebné venovať najväčšiu pozornosť pri malých deťoch. Pre ne je prirodzené ležať či váľať sa po dlážke. Je tak nevyhnutné zabezpečiť, aby takýto priamy kontakt s dlážkou nemal nepriaznivé účinky na zdravie dieťaťa. Spôsobov, ako zabezpečiť zdravý kontakt s podlahou je viacero – koberec, drevená dlážka a tak ďalej.

...

Pri starších deťoch je nevyhnutné presunúť pozornosť z oddychovej do pracovnej zóny. Školáci v tejto časti budú tráviť stále viac a viac času. Nemusí ísť o nič komplikované. Jednoduchý pracovný stôl s kvalitnou kancelárskou stoličkou je prakticky všetko, čo bude vaše dieťa potrebovať.

Viac ako kvalita pracovného stola je dôležité jeho umiestnenie. Stôl sa neodporúča umiestniť pod okno. Takáto inštalácia síce zabezpečí dostatok prirodzeného svetla, pôsobí však rozptyľujúco. Výhľad z okna dokáže spoľahlivo rozptýliť nielen deti, ale aj zodpovedných dospelých. Takisto sa odporúča umiestniť pracovný stôl tak, aby tieto z neho malo výhľad na dvere svojej izby. Bude sa takto cítiť bezpečnejšie.

Na pracovnom stole by nemala chýbať kvalitná nočná lampa.  Centrálne osvetlenie je dôležité, avšak na prácu nepostačuje. Dieťa potrebuje blízke a oveľa intenzívnejšie svetlo. Hlavné svetlo by malo byť zapnuté súčasne so stolnou lampou. Cieľom je znížiť rozdiely v osvetlení miestnosti. Vysoké rozdiely v osvetlení miestnosti vedú k rýchlejšej únave.

Ako na výber farieb do detskej izby?

Výber farby detskej izby sa  na prvý pohľad môže zdať ako banalita. Farby však hrajú v našom živote pomerne veľkú rolu.  Najvýraznejší vplyv majú práve na deti. Pri nich môžu farby výrazne ovplyvňovať ich náladu.

Vzťah k farbám sa mení s vekom dieťaťa. Za ideálnym okolností by ste v detskej izbe menili nábytok a premaľovávali steny každých niekoľko rokov. Toto riešenie však nie je z finančného hľadiska práve najlepšie. Z tohto dôvodu sa odporúča pri voľbe farby detskej izby spraviť kompromis.

Najmenšie deti obľubujú hravé farby. Pri nich sa v princípe nemusí obmedzovať ničím. Odporúča sa však vyhnúť výrazným farbám – červená môže viesť k stimulácii agresivity. Za ideálne sa považujú tieto farby: jemne žltá, zelená, modrá či jemne oranžová.  Optimistickými svetlými farbami nemôžete nič pokaziť. Tmavším farbám je lepšie sa vyhnúť.

Pri zariaďovaní izby je dobré potlačovať túžbu po kúpe veľmi špecifického nábytku (napríklad ružového). Pre malé deti je to dobrá voľba, po pár rokoch by vás však dieťa mohlo donútiť k jeho výmene.

Matrac a posteľ

Zdravý spánok vedie k zdravému dieťaťu. Kvalita matraca a postele je dôležitá, keďže chrbtica dieťaťa sa neustále vyvíja. Menším deťom sa odporúča pevnejším matrac so strednou tvrdosťou. Staršie deti zvládnu aj tvrdší matrac. Matrace o väčšej tvrdosti sa postarajú o zdravý vývoj chrbtice.

O kvalitný spánok sa postaráte o správnou údržbou matraca. V prvom rade je potrebné zabezpečiť dostatočné vetranie matraca. V nevetranom matraci dochádza k premnoženiu nepríjemných mikroorganizmov. Penový matrac musí byť umiestnený na lamelovom rošte. Pružinový rošt môže ísť aj na pevný rošt bez toho, aby to ovplyvnilo jeho vzdušnosť.

 

 

 

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár