Vianočný darček pre deti – kvalitný matrac alebo elektronika?

Vianoce sa nezadržateľne blížia a s nimi aj dobre vyskúšané rozmýšľanie, ako obdarovať svojich blízkych.

Nie je výnimočné, že ľudia sa rozhodujú medzi užitočnými darčekmi a darčekmi, ktoré by sme mohli zaradiť do kategórie hračiek. Sem bez väčšieho rozporu môžeme dať aj modernú elektroniku. Či už ide o smartfón, alebo tablet, v oboch prípadoch ide o veci, bez ktorých sa dá vcelku pohodlne žiť. Telefonovať sa dá aj s bežným mobilným telefónom a na internete sa dá surfovať aj s niekoľkoročným počítačom. Len málo ľudí používa modernú elektroniku pracovne.

matrac-a-mobil

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Najmä deti však po modernej elektronike túžia tak, že akýkoľvek iný vianočný darček by bol pre ne sklamaním. Pre deti a mladých ľudí je dôležité, aby mali najnovšie modely elektroniky a minimálne sa vyrovnali svojim rovesníkom.

S čím si môžete byť na sto percent istí, je to, že medzi deťmi a mládežou téma matracov nie je veľmi obľúbená. Kvalita matraca však vplýva na ich život a najmä sa prejaví na kvalite ich budúceho spánku, a teda života.

Aký typ matraca je vhodný pre deti?

Ešte predtým, ako sa dostaneme ku kvalite, pozrime sa na detské matrace z pohľadu typu.

Pri výbere matraca pre deti platí jedno všeobecné pravidlo – detský matrac by mal byť tvrdší. Detská chrbtica sa stále vyvíja, a preto je dobré, aby dieťa spalo na tvrdšom matraci. Dá sa povedať, že so zvyšujúcim sa vekom klesajú nároky na tvrdosť matraca. Dôchodcom sa preto odporúča spánok na mäkších matracoch.

Väčšina výrobcov matracov vyrába matrace v piatich rôznych stupňoch tvrdosti. Na tejto päťstupňovej stupnici tvrdosti má najtvrdší matraca označenie číslom 5. O konkrétnej tvrdosti matraca pre dieťa je dobré sa porozprávať priamo s predavačom/predavačkou. Samozrejme za predpokladu, že sú dostatočne odborne zdatní.

Deťom je vhodné kúpiť obojstranný matrac s rôznou tvrdosťou strán. Takto sa vyhnete zbytočnej kúpe nového matrace. Keď dieťa príde do veku, kedy bude potrebovať o čosi mäkší matrac, stačí, keď matrac iba preklopíte na druhú stranu.

Kvalita matraca

V súčasnosti je v ponuke široké spektrum matracov. Bežný spotrebiteľ to s výberom z tohto dôvodu nemá jednoduché.

Rodičia by sa mali pri kúpe detského matraca zamerať na jeho vzdušnosť. Vzdušnosť matraca je dôležitá pre zachovanie hygienickej bezpečnosti lôžka.

...

V každom matraci (aj v tom najčistejšom na svete) nájdete nejaké mikróby. Baktérie, roztoče a plesne sú bežnou súčasťou nášho prostredia a za bežných okolností nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Problém nastáva vtedy, keď sa im priveľmi darí a rozmnožia sa nekontrolovaných kvantít.

Mikróbom sa darí vtedy, keď majú čo jesť, je im teplo a sú vo vlhkom prostredí. Potravu v posteli získavajú z prachu. Teplo majú z kúrenia a vášho tela. Jediné, čo môžete výrazne ovplyvniť je vlhkosť. Tá sa do matraca dostáva z ľudského potu.

Dobrý matrac dokáže vlhkosť rýchlo odviezť do okolia a zachovať tak svoje jadro relatívne suché.

Z pohľadu vlhkosti sú na tom jednoznačne najhoršie klasické polyuretánové matrace. Zhodou okolností sú to aj najlacnejšie matrace. Matrac vyrobený z PUR peny sa dá kúpiť už za niekoľko desiatok eur. Ďalšou podstatnou nevýhodou matraca vyrobeného z klasickej polyuretánovej peny je jeho životnosť. Na matraci tohto typu sa zvyknú pomerne rýchlo tvoriť preležaniny. Pri detských matracoch však životnosť nemusí byť prioritou, keďže výmena matraca z dôvodu rastu dieťaťa môže byť rýchlejšia.

Ak chcete hygienicky výborný matrac, zainvestuje do latexu. Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného kaučuku, ktorý má prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Baktériám, roztočom a plesniam sa v takomto matraci jednoducho darí menej. Latexové matrace sú navyše vzdušné – pohyb vzduchu v latexe nie je taký náročný ako  v prípade matraca z PUR peny.

Vzdušnosťou vynikajú pružinové matrace. Jadro tohto typu matrace je tvorené z veľkej časti vzduchom.  Pohyb vlhkého vzduchu tak nie je obmedzovaný.

Taštičkové matrace (typ pružinového matraca) sú výbornou voľbou aj z pohľadu starostlivosti o chrbticu. Taštičkové matrace sú označované za ortopedické. Vďaka svojej konštrukcii majú schopnosť zlepšovať polohu chrbtice počas spánku.

Každý taštičkový matrac sa skladá z množstva pružiniek, ktoré sú nezávislé. Každá jedna pružina je zabalená v netkanej textílii. Pružinky sa navzájom nedotýkajú. Vo výsledku to znamená, že stlačením jednej pružiny nedochádza k deformácii okolitých – ako sa to deje pri klasických pružinových matracoch.

O kvalite taštičkových matracoch hovorí aj hustota pružín. Čím vyšší počet pružín na meter štvorcový, tým lepší matrac. Základné taštičkové matrace ponúkajú okolo 250 pružín/m². Tie najlepšie sa vyšplhajú aj cez 1200 pružín/m².

Pri kúpe matraca pre deti by mala byť kvalita prvoradou. Dôležité je kupovať matrace od overených výrobcov. Od výrobcov, u ktorých máte istotu, že pri výrobe boli použité zdravotne vhodné matrace. Oplatí sa dôverovať európskym výrobcom, ktorý k svojim výrobkom ponúkajú maximum informácií. Dôležití sú totiž aj výrobcovia jednotlivých komponentov matracov. Spoľahlivý výrobca nemá problém sa so zákazníkom podeliť o množstvo informácií. Za kvalitu sa výrobcovia nehanbia a radi sa ňou pochvália. Ak pri matraci chýbajú informácie, zväčša má na to predajca/výrobca dôvod.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár