Základné pravidlá pri ošetrovaní posteľných obliečok a posteľnej bielizne

Posteľné obliečky či posteľná bielizeň slúžia ako príjemný doplnok v spálni a dokážu dodať spálni úplne inú atmosféru. Či už sa jedná o lacnejšie alebo drahšie obliečky, je potrebné dopriať im určitú starostlivosť, aby vydržali čo najdlhšie. Táto starostlivosť sa odvíja od farby, materiálu, prípadne prevedenia posteľných obliečok. Dnes sa budeme venovať základným pravidlám, ako sa o posteľnú bielizeň postarať.

Použité materiály

Podľa materiálu, z ktorého sa posteľná bielizeň skladá, závisí jej údržba. Krepové alebo obliečky z viskózy sú ideálne, pretože ich nie je potrebné žehliť. Starostlivosť je tak veľmi jednoduchá, sú odolné, priedušné a držia svoj tvar, pretože sa krep nekrčí. Sú veľmi obľúbené, ale jemnosť na dotyk, ako pri saténových obliečkach od nich nemôžeme očakávať.

Bavlnené obliečky sú našim favoritom. Poskytujú prirodzené podmienky, pre zdravý spánok a majú oveľa lepšie vlastnosti ako polyester. Existujú aj obliečky zo zmesi bavlna/polyester, avšak, ak to situácia dovoľuje, odporúčame obliečky so 100% bavlnou. Hlavný dôvod, prečo ich odporúčame je ten, že sú vzdušné a zdravotne nezávadné.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Existujú aj ďalšie druhy materiálov, avšak v tomto článku sa venujeme tým najpredávanejším.

Pred tým ako obliečky kúpite

Sú dva spôsoby ako si môžete obliečky obstarať. Jednou z možností je nákup cez internet, možnosť druhá je nákup v kamennej predajni. Druhá možnosť je lepšia, pretože máte možnosť vyskúšať, ako sa vám páči materiál a prevedenie a máte možnosť vidieť štítok s návodom, ako sa o obliečky starať.

Na niektorých webových stránkach sú krásne nafotené obliečky, avšak práve fotka so štítkom chýba. Čo robiť v takom prípade? Máte možnosť si ju vyžiadať, nech vám ju zašlú alebo skúsiť pozrieť, či sa informácia o symboloch a spôsoboch ošetrovania nenachádza v produktových informáciách.

...

Ak nájdete obliečky na stránkach ako je napríklad bazoš, dávajte si pozor, aby vám naozaj prišlo to čo ste si objednali. Nejedná sa o predajcov, ktorí vám poskytnú záruku a môže sa stať, že ak vám príde iný tovar, nebudú chcieť vám ho vymeniť alebo vrátiť peniaze. Ak je to možné, vyžadujte osobné stretnutie.

Obliečky pre dospelých, deti, na chatu

Každému vyhovuje iný materiál a podľa toho, kam ich chceme použiť, by sme mali vyberať aj materiál z ktorého sú vyrobené. Preto je ideálne, kúpiť obliečky z rôznych materiálov a v rôznych farebných prevedeniach. V zimnom období sú ideálne flanelové obliečky, ktoré príjemne zahrejú. Do detskej izby sú ideálne bavlnené obliečky, ktoré vyhovujú nárokom detí. Ak máte radi hebké a jemné obliečky, doprajte si posteľné obliečky z bavlneného saténu.

Pred použitím je potrebné ich oprať

Kým obliečky ku vám prídu, prejdú dlhú cestu od výroby až po vystavenie v obchode. Preto je dobré, posteľnú bielizeň pred použitím oprať, predsa len, ide o priamy kontakt s ľudskou kožou. Najmä kvalitná prírodná bavlna by sa mala bez debaty oprať, aby ste sa vyhli možnej alergickej reakcií, ktorú by mohli vyvolať rôzne chemické prostriedky, ktoré slúžia ako ochrana počas transportu.

Odporúčame neprať ich rovno s ostatným textilným odevom, aby nedošlo ku zafarbeniu. Niektoré obliečky môžu počas prvých praní púšťať farbu, čím by ste si privodili ďalšiu robotu.

Základné pravidlá ošetrovania obliečok a textilu

  • Tkaniny ako sú napríklad vlna alebo hodváb nedávajte dokopy s hrubšími textíliami ako sú napríklad uteráky
  • Pred praním sledujte štítky, ktoré informujú o správnej teplote prania alebo čistenia chemickými prostriedkami
  • Veľmi znečistená bielizeň sa neperie s mierne znečistenou
  • Bielizeň červenej alebo čiernej farby môže zanechávať stopy na iných odevoch, preto ich perieme len s rovnakými farbami

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár