Prečo sa roztoče nachádzajú v domácnosti? Ako sa ich zbaviť

Fakt, že existuje čoraz väčšie množstvo alergií a čoraz viac ľudí alergiám podľahne, nás núti zamyslieť sa nad tým, ako tieto mikroorganizmy ovplyvňujú náš život. Dnes sme sa rozhodli zamerať na roztoče, ktoré síce nie sú viditeľné voľným okom, no človek s alergiou ich vycíti okamžite. Prečo sa nachádzajú v domácnosti alebo v matracoch? Ako znížiť ich počet? Týmto otázkam sa budeme dnes venovať.

Čo sú to roztoče?

Poďme sa s nimi zoznámiť. Jedná sa o malé mikroorganizmy, ktoré môžu vzhľadom pripomínať kliešte, no na rozdiel od nich, ich neuvidíme voľným okom. Ak by sme ich chceli vidieť, je potrebné obstarať si mikroskop alebo lepšiu lupu. Veľké sú približne 0,3 mm a to je dôvod, prečo sú voľným okom neviditeľné.

Samotné roztoče ako také, nie sú pre človeka škodlivé, problém nastáva s ich výkalmi. Napríklad, jeden gram domáceho prachu obsahuje cca 250 000 fekálnych častíc. Domáci prach sa skladá približne zo 70% z odumretej ľudskej kože, ktorá je pre roztoče ideálnou potravou.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dôležité je povedať, že sa nachádzajú v každej domácnosti, preto sa netreba cítiť zle, že ste niečo zanedbali. Vzhľadom na to, že pre svoju existenciu potrebujú vlhkosť, teplotu a teda organické zvyšky, ako je prach a koža, je domáce prostredie ich ideálnym domovom. Dôležité je povedať, že sa ich človek nikdy nezbaví kompletne, avšak pri určitých opatreniach sa dá ich množstvo minimalizovať.

Najčastejšie sa začnú problémy s alergiou na roztoče vyskytovať začiatkom vykurovacej sezóny, kedy dochádza ku väčšiemu víreniu prachu. U niektorých ľudí sa vyskytuje alergia s rovnakou intenzitou počas celého roku.

Príznaky alergie na roztoče

Alergia sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi. Môže ísť napríklad o pálenie alebo slzenie očí, ktoré vyúsťuje do zápalu spojiviek. Ďalším príkladom môžu byť rôzne ekzémy, ktoré sa prejavujú ako začervenané, svrbivé lôžka na ľudskom tele, napríklad na pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách alebo lícach. Taktiež, ak sa v noci zobudíte na dusenie, hvízdavé dýchanie alebo iné dychové ťažkosti, je potrebné navštíviť odborného lekára s ktorým svoje problémy prekonzultujete. Len lekári môžu jednoznačne určiť, či ide o alergiu na roztoče, alebo iné problémy.

...

Návštevy ambulancie sa nemusíte obávať. Nejde o bolestivé vyšetrenie. Lekár- alergiológ najskôr s vami prekonzultuje, či je výskyt alergických problémov vo vašej rodine častý. Následne sa testuje koža na rôzne látky a v poslednom rade sa zoberú vzorky krvi, ktoré špecifikujú o aký problém ide.

V prípade, ak alergiológ zistí, že sa u človeka nachádza alergia na roztoče, ako prvé je potrebné upraviť domáce prostredie, aby bol styk s roztočmi čo najmenší. Následne nastaví medikamenty na utlmenie alergie.

Ako upraviť domáce prostredie

V prvom rade je dôležité časté a dôkladné upratovanie a vysávanie. Dôležité je tiež odstránenie prachu a regulovanie vlhkosti v miestnosti v ktorej sa človek najčastejšie vyskytuje. Prach je potrebné odstrániť vlhkou utierkou alebo špeciálnymi utierkami.  Regulovať vlhkosť môžeme pomocou odvlhčovačov vzduchu na hodnoty 40-50%.

Dôležité je pravidelné vetranie pri varení, sušení bielizne alebo počas celého dňa. Dôležitá je aj starostlivosť o kúpeľňu, kde je vlhkosť najvyššia. Ideálne sú stierateľné podlahy a umiestnenie ventilátora na lepšie odvedenie vzduchu z miestnosti.

Závesy, čalúnený materiál alebo rôzne „lapače prachu“ v podobe sošiek je dobré čo najviac zminimalizovať. Odporúča sa odstránenie všetkých kobercov z miestnosti.

Najdôležitejšia je spálňa

V spálni sa človek vyskytuje najčastejšie, minimálne 6 hodín z dňa. Preto je najdôležitejšie upraviť podmienky v spálni nasledovne:

  • Na paplóny a vankúše sa používajú špeciálne obliečky
  • Je potrebné použitie chrániča na matrac, ktorý bude snímateľný a ľahko prateľný
  • Matrac musí byť taktiež vyberateľný, aby sa mohol otáčať a vetrať
  • Je dôležitá pravidelná údržba matraca a preto je potrebné ho sem tam povysávať
  • Obliečky, ktoré nie sú špeciálne určené proti roztočom, treba prať každý týždeň vo vode pri teplote najmenej 60°C
  • Dôležité je odstrániť rôzne hračky alebo dekoračné vankúšiky z textilu.
  • Kupujte vzdušné matrace s dobrými hygienickými vlastnosťami, napríklad latexové matrace  

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár