Latexové matrace a ich kladné a záporné vlastnosti

Latexové matrace sa tešia čoraz väčšej obľúbenosti. Medzi ich hlavné výhody patrí to, že sú vhodné aj pre alergikov, vďaka ich antibakteriálnym vlastnostiam. Tieto vlastnosti sú veľkou výhodou aj pre ľudí, ktorí alergiami netrpia. Aké sú  všetky výhody a nevýhody latexových matracov?

Základné informácie o latexových matracoch

V prvom rade je potrebné spomenúť, že sa jedná o matrace, ktoré sa vyrábajú z prírodného materiálu. Jedná sa o latexovú penu, ktorá je získavaná z vysokých rastlín, najmä z kaučukovníkov. Kaučukovníky sú stromy, ktoré rastú v tropických oblastiach a preto sú farmy na pestovanie týchto stromov umiestnené najmä v Juhovýchodnej Ázii. V prírode ho nájdeme voľne rastúci najmä v Južnej Amerike, Strednej Amerike, Juhovýchodnej Ázii a v strednej Afrike.

Latexová pena sa z kaučuku zbiera tak, že sa strom nareže a následne mlieko vyteká z jeho kôry. Kaučukovníky sa nepestujú len na zbieranie latexovej peny, ale svoje uplatnenie nájdu aj pri výrobe nábytku – konkrétne drahého kvalitného nábytku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Kaučukovníky sa na produkovanie latexu používajú z toho dôvodu, že sú pre firmy ekonomicky najvýhodnejšie. Vyskytuje sa dokonca aj u nás na Slovensku, približne v 6% kvitnúcich rastlinách. Nachádza sa aj v niektorých hubách, takže by sa dalo povedať, že výskyt latexu nie je ničím výnimočný. Dokonca stačí vybehnúť na záhradu alebo lúku a vyhľadať napríklad púpavu. Stačí keď narežete stonku rastliny alebo stopku kvetu a z rany začne vytekať biela tekutina – púpavový latex.

Nachádza sa aj v maku, avšak vtedy má úplne iné využitie. Makový latex, ktorý sa vylučuje pri narezaní nezrelej plodnice sa používa ako ópium.

Výnimočné sú však vlastnosti latexu. Jednou z najdôležitejších sú prírodné antibakteriálne vlastnosti. V rastlinách zohráva úlohu imunitného systému, čo znamená že rastliny chráni pred nepriaznivými okolitými podmienkami ako sú baktérie, plesne či iné mikroorganizmy. Tieto vlastnosti si zanecháva aj po jeho spracovaní, preto je tento materiál tak často vyhľadávaný.

...

Ako sa latexová pena vyrába?

Existuje niekoľko spôsobov a metód ako sa pena vyrába. V prvom rade sa latexové mlieko nazbiera a exportuje do Európy. Tu sa spracuje tak, že sa naleje do foriem v ktorej sú hroty, a pomocou vulkanizácie, ktorá vzniká pri vysokej teplote, sa z tekutej podoby dostane na pevnú. Tým, že sú vo forme umiestnené hroty, získa otvory, ktoré sú potrebné na zlepšenie vzdušnosti. Do formy sa neleje čisto prírodná forma latexu, ale používa sa zmes prírodného a syntetického latexu. Druhá metóda sa líši v tom, že namiesto teploty sa hmota zamrazuje. Táto metóda sa označuje ako Talalay.

Kladné vlastnosti latexových matracov

Ako sme už spomínali, jednou z kladných vlastností, ktorej sa venuje najviac pozornosti sú prírodné antibakteriálne vlastnosti – a teda ochrana pred mikróbmi. Druhou, veľmi dôležitou, kladnou vlastnosťou je jeho výborná vzdušnosť.

Vzdušnosť matracov je dôležitá z hľadiska hygieny. Je to z toho dôvodu, že človek sa v noci, počas spánku potí a tým sa dostáva do matraca vlhkosť, ktorá je dôležitá pre život baktérií a plesní. Tie spôsobujú problémy v živote alergikov, ale aj v živote „bežných“ ľudí, ktoré nemajú s alergiami problém. Vďaka týmto nechceným mikroorganizmom môžu vznikať rôzne ekzémy, čo je dôvod, prečo je hygienickosť matraca naozaj veľmi dôležitá.

Aby sme matracu dopriali čo najlepšiu vlhkosť, ukladáme ho na posteľ bez úložného priestoru, najlepšie na lamelový alebo doskový rošt s dostatočným miestom na vetranie.

Negatívne vlastnosti latexových matracov

Jednou z nevýhod sú šmelinári, ktorí sa snažia tieto matrace napodobovať. Preto odporúčame vždy nájsť spoľahlivého predajcu, ktorý vám s výberom matraca pomôže. Aby ste mali istotu, že oslovujete toho správneho, mal by disponovať rôznymi certifikátmi kvality.

Druhá nevýhoda je tá, že nie všetkým takýto matrac pasuje. Celkovo je ťažké nájsť na prvý krát matrac, ktorý vám dokonale sadne. Preto vyberajte predajcov, ktorý vám dajú možnosť matrac vyskúšať a do určitej doby vrátiť alebo vymeniť.

Podstatná nevýhoda je tá, že tieto matrace sú vo vyššej cenovej kategórií. Väčšinou sú oveľa drahšie ako ostatné druhy matracov. Treba si však uvedomiť, že síce sú tieto matrace drahšie, ale majú oveľa vyššiu životnosť, počas ktorej si zachovajú všetky svoje kladné vlastnosti.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár