Na čo si treba dávať pri kúpe postele pozor?

Výber novej postele je veľmi dôležitá činnosť. Či už z hľadiska celkového dizajnu spálne alebo funkčnosti. Najdôležitejšie je to, aby posteľ poskytovala zdravý spánok pre regeneráciu tela a mysle.  V dnešnom článku sa budeme venovať tomu, aký je ideálny rozmer postele, na čo vplýva cena postele a taktiež našu pozornosť zameriame na podklad pod matrac.

Dizajn a rozmer postele

Hľadáte úspornú posteľ s úložným priestorom, ktorá bude vhodná aj do menšej spálne alebo naopak, veľkú modernú štýlovú posteľ ? Vaša nová posteľ bude pravdepodobne najvýznamnejším kusom nábytku v spálni, preto si vyberte typ postele, ktorý sa hodí k štýlu a veľkosti miestnosti.

Dôležité je kúpiť rozmer postele taký, aby zabezpečil dostatočný komfort pri spaní. Ideálny rozmer by mal byť vypočítaný podľa: výška človeka + 25 cm. Šírka postele by nemala byť menšia ako 90 cm. Ideálne aby sa pohybovala od 90-100 cm na jedného spiaceho človeka. Rozmer manželskej postele sa odporúča najmenej 180×200 cm.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Dôležitý rozmer je tiež výška postele. Tá by nemala byť menšia ako 25 cm, kvôli vstávaniu z postele. Väčšinou sa postele predávajú s výškou 45 až 50 cm. Ak kupujete posteľ pre rodičov alebo staršie osoby, ideálna je výška postele 60 cm.

Dôležitá je hygiena matraca

Ak je to možné, nekupujeme posteľ s plnou doskou. Tá nezabezpečí dostatočné vetranie matraca. Ideálne sú buď pevné alebo lamelové rošty, ktorých výber sa odvíja od aktuálneho matraca, prípadne nového matraca. Na pevný podklad ukladáme matrace, ktoré už poskytujú pružnosť. Medzi tieto matrace radíme matrace taštičkové alebo pružinové. Naopak penové alebo latexové matrace, ukladáme na pružný rošt.  Vždy ale treba čítať odporúčania, ktoré by mali byť pri novom matraci umiestnené.

...

Vetranie matraca z hora, ale aj z dolnej časti je veľmi dôležité, nakoľko človek počas spánku vypotí aj l liter potu, ktorý sa do matraca vstrebe. Ak by sa takýto matrac dobre neodvetral, mohli by v ňom vznikať plesne, prípadne by sa stal veľmi dobrým domovom pre roztoče, ktoré sú hlavným nepriateľom pre alergikov. Roztoče sa síce nachádzajú v každej domácnosti, avšak ich množstvo môžeme jednoducho znižovať. Musíme pravidelne vysávať, utierať prach a priestory pravidelne vetrať.

Ak máme v domácnosti člena s alergiou alebo astmou, mali by sme sa vyhýbať kobercom alebo rôznym dekoračným vankúšom. Ideálne je  tiež pravidelné prezliekanie bielizne a vysávanie matraca. Dobré je tiež obstarať chránič matraca, ktorý vsiaknutý pot absorbuje a do samotného jadra matraca sa dostane minimálne množstvo potu. Chrániče na matrac sa aj lepšie perú a udržiavajú čisté.

Lepšie vetranie zabezpečíme aj tým, že kúpime posteľ na nožičkách alebo bez úložného priestoru.

Cena postele

Cena postele sa naviac prejaví na spracovaní postele. Čím vyššia je cena, tým lepšie materiály by v nej mali byť použité. Vysoká cenovka na kuse nábytku však neznamená, že sa jedná o kvalitu. Vždy je potrebné sledovať, aké je zloženie danej postele. Napríklad pri drevených posteliach sledujeme, o aký druh dreva ide. Lacnejšie postele sú vyrobené zo smreku a borovice. Tvrdšie drevo ako je breza, buk, dub je charakteristické pre drahšie postele, nakoľko sa jedná o tvrdé drevo, ktoré je oveľa odolnejšie proti mechanickému poškodeniu a zvládne vyššiu nosnosť.

Umiestnenie postele

Posteľ by sme nemali umiestňovať blízko okna ani v priestoroch, kde by mohol vzniknúť prievan. Ideálne je umiestniť ju oproti dverám tak, aby ostal priestor na prechádzane. Pre pohodlné prechádzanie okolo postele by sme mali nechať 80 cm voľného priestoru.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár