Na čo si dávať pozor pri stavbe domu z lodných kontajnerov

Možno aj vy patríte medzi ľudí, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou, že by si postavili alternatívny dom z lodných kontajnerov. Aj na Slovensku sa s týmto druhom stavby stretávame čoraz častejšie. Zatiaľ síce nevídame takéto domy – v centier miest sa však rozširujú kontajnerové kultúrne centrá či iné alternatívne stavby.

Na prvý pohľad je stavba domu z lodných kontajnerov mimoriadne atraktívna – veď vám na pozemok privezú železnú krabicu, ktorá má rozmery izby. Všetko, čo potrebujete je kontajner správne uložiť, prípadne vhodne prepojiť viacero kontajnerov.

kontajnerovy dom

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V skutočnosti je to celé omnoho zložitejšie. Samotných kontajnerom to iba začína. Nemôžete bývať v neupravenom lodnom kontajnery. Na bývanie existuje množstvo noriem, ktoré je potrebné dodržať. V neposlednom rade sa musíte postarať o vlastné bezpečie a trvácnosť celej stavby.

V nasledujúcom texte prinášame niekoľko tipov, ktoré by vám mali priblížiť realitu stavby domu či iného príbytku z lodných kontajnerov.

Stavbou domu z lodného kontajnera neušetríte

Na prvý pohľad sa môže zdať, že kontajnerový dom je lacný. Veď malý lodný kontajner kúpite aj za 1000 eur. Výsledná cena kontajnerového domu však nie je súčet cien potrebných kontajnerov.

Najväčšie náklady na konštrukciu domu z lodných kontajnerov sú pri izolácii a ďalších prácach. Každý kontajner je potrebné upraviť tak, aby bol dostatočne izolovaný a aby nedochádzalo ku kondenzácii vodnej pary na nevhodných miestach. Izolácia takého netradičného objektu, akým lodných kontajner určite je, zaručene nie je najlacnejšia.

Pozrite si kupované kontajnery osobne

Lodné kontajnery sa dnes nakupujú najmä prostredníctvom internetu. Predajcov na Slovensku až tak veľa nie je, aby ste ich našli v každom väčšom meste. Na prvý pohľad sa môže zdať, že na kúpu stačí zopár fotografií. Veď kontajner ako kontajner. Pravdou však je, že lodné kontajnery sa predávajú vo veľmi rozdielnom stave. Dostupné sú takmer nové kontajnery, ktoré absolvovali iba jedinú plavbu. Cena je samozrejme o čosi vyššia – stojí to však za uváženie. Ak kúpite lacný starý kontajner, tak sa vám to v určitých prípadoch môže vypomstiť. Kontajner môže byť obitú, zhrdzavený či pokrivený. Tieto nedostatky budete musieť neskôr prácne naprávať.

Z tohto dôvodu je vždy lepšie, keď si pôjdete kontajner pozrieť na vlastné oči a strávite niekoľko minút jeho obhliadkou.

...

Zverte všetko špecializovanej firme

Úprava lodných kontajnerov na obytné priestory je relatívnou novinkou. Len veľmi málo firiem má s týmto skúsenosti. Z tohto dôvodu sa ukazuje lepšie najať jednu firmu na kompletnú „prerábku“, ako viacero firiem  jednotlivé práce. Výsledný efekt je lepší a v konečnom dôsledku to vyjde aj lacnejšie.

Jedna firma nemusí robiť vonkajšiu izoláciu a zároveň úpravu interiéru. Je však dobré, keď na oboma procesmi bdie niekto, kto domom z lodných kontajnerov rozumie.

Porozumejte štruktúre lodného kontajnera

Lodný kontajner je špecifický objekt, ktorý sa nespráva ako bežné unimobunky či iné stavby. Predtým, ako sa pustíte do konštrukcie domu z kontajnerov, preštudujte si aspoň základy štruktúry lodného kontajnera.

Pozdĺžne steny kontajnera sú nosné – na nich leží väčšina tlaku. Sú navrhnuté tak, aby zniesli maximum záťaže. Pri každom kontajnery nájdete aj údaj o maximálne záťaži. Pri úprave kontajnerov na bývanie sa do stien často reže za účelom umiestnenia dverí, okien či iných objektov. Predtým, ako sa do toho pustíte, je dobré vedieť, ktoré steny sú nosné a pre celkovú štruktúru stavby najdôležitejšie.

Minimalizujte zváranie

Lodný kontajner je vyrobený zo železa, a tak pri práci s ním sa zvárania nevyhnete. Dôležité je však to, aby ste stavbu navrhli tak, aby bolo zváranie minimalizované. Zváranie je totiž nákladné a komplikované. Zbytočne by vám to predražilo celú stavbu, do ktorej sa väčšina ľudí púšťa najmä z dôvodu, že chcú ušetriť.

Nepodceňte izoláciu kontajnera

Izoláciu železnej štruktúry je potrebné si dômyselne premyslieť. Takáto izolácia musí byť bezchybná, pretože inak riskujete kondenzáciu vody na nesprávnych miestach. To môže viesť k viacerým závažným problémom.

Izoláciu kontajnera by ste mali riešiť s niekým, kto jej naozaj dobre rozumie. Skúsenosti z izoláciu bežných stavieb tu nemusia veľmi pomôcť.

Premyslite si rozvody vody, elektriny, odpadu

To, kadiaľ povedú rozvody je potrebné si premyslieť. Lodný kontajner je špecifický objekt, kde je obmedzený priestor. Takisto práce so železom je niečo iné ako práca s murivom či sadrokartónom.

Aj tu je možné len odporučiť niekoho, kto má s úpravou lodných kontajnerov skúsenosti. Tým však nechceme povedať, že to nezvládne aj zručný domáci majster. Zvládne. Musí sa však na to zodpovedne pripraviť.

Stavba domu z lodných kontajnerov má určite viac úskalí ako sme tu stihli spomenúť. Väčšinu z nich odhalíte až pri samotnej stavbe. Na všetko sa nedá pripraviť. Čo sa však dá, a čo by ste aj mali spraviť, je pokúsiť sa o stavbe kontajnerových domov zistiť maximum informácií. Nemusí to byť jednoduché, keďže tento typ bývania nie je na Slovensku veľmi rozšírený. V slovenčine veľa materiálov k tejto téme nenájdete. V angličtine je však zhromaždených omnoho viac informácií a skúseností, ktorá vám zaručene pomôžu.

Môže sa Vám ešte páčiť...

1 odpoveď

  1. 31. augusta 2020

    […] však využitie lodných kontajnerov na Slovensku viac-menej končí. Do stavby bývania z lodných kontajnerov sa nikto nepúšťa. Bežné to nie je ani vo svete – takýchto stavieb však v zahraničí […]

Pridaj komentár