Ako si postaviť dom bez hypotéky?

Kto by to nechcel – postaviť nový dom na peknom miesto a nebyť pritom v nepríjemnom vzťahu s bankou po dobu takmer polovice ľudského života. Pre väčšinu ľudí je to celé na úrovni snívania, ktoré nemá nič spoločné s realitou.

Naozaj. Systém je dnes nastavený tak, že bežné bývania v rodinnom dome si dnes bez pomoci bánk nevybudujete. Teda za predpokladu, že nie ste bohatým dedičom, alebo nedostanete ďalšiu nezvyčajnú pomoc. Na dom sa samozrejme našetriť dá – trvalo by to však množstvo rokov a počas nich predsa len niekde bývať musíte. V nájme? Aj to sa dá. Problém je však v tom, že na Slovensku nájomné bývanie nie je veľmi populárne. A to najmä pri rodinných domoch.

Prečo potom v tomto článku chceme hovoriť o stavbe domu bez hypotéky? Budeme vás navádzať na nejakú nekalú činnosť, ktorou si pomôžete k finančnej stabilite?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Vôbec nie. Základom nebude snaha o zvýšenie príjmu. Na problém sa pozrieme z druhej strany. Základom bude kritické zhodnotenie potrieb a nárokov.

Čo naozaj potrebujete?

Predstava veľkého rodinného domu s priestrannou záhradou ako z filmu je síce pekná, ale prirodzene nákladná. Ako sa hovorí – ľudské sny nemajú hranice. Vždy je možné postaviť väčší dom. Veď nejaké využitie pre ďalšiu miestnosť by ste našli. Dve kúpeľne sú vždy lepšie ako jedna. Tri lepšie ako dve. Veď prečo by ste mali čakať v rade pred kúpeľňou, keď každý môže mať svoju?

Otázne je akurát to, či toto naozaj potrebujete. Nechcete sa akurát vyrovnať susedovi? Nie ste motivovaní najmä tým, že nechcete vytŕčať z davu a chcete bývať približne rovnako ako väčšina vašich známych?

Na začiatku je potrebné kriticky zhodnotiť svoje sny a porovnať ich s reálnymi potrebami. Chcete bývať na vidieku, alebo chcete mať veľký dom? Čo je pre vás prioritou? Uvedomujete si, že postavením veľkého domu sa zaväzujete k usilovnej 30-ročnej práci, často plnej nadčasov? Že síce vaša rodina bude mať k dispozícii veľký dom, ale na druhú stranu vy budete mať na ňu menej času? Neuprednostnili by ste radšej menší dom a viac času so svojou rodinnou.

Menší dom = viacej času

Najjednoduchším spôsobom, ako ušetriť pri stavbe rodinného domu, je zmenšiť ho. Namiesto tradičných 200 metrov štvorcových obytnej plochy si doprajete iba 150 či 100. Zmenšenie obytnej plochy domu na polovičku samozrejme neznamená, že náklady na jeho stavbu pôjdu o 50 percent nadol. Dole však pôjdu.

...

Pokiaľ sa však chcete do stavby domu pustiť bez spolupráce s bankou, tak budete musieť myslieť trochu odvážnejšie. Pokúste sa znížiť veľkosť domu na minimum. Do 50 metrov štvorcových sa určite zmestíte. Že sa nechcete  v dome tlačiť a na takejto ploche môžete bývať aj v byte? Áno, aj to ide. Čo však v skutočnosti chcete?

Alternatívne materiály použité pri stavbe domu

So znižovaním veľkosti domu sa nedá ísť na nulu. Ďalší priestor na ušetrenie nákladov je využitie alternatívnych materiálov.

Alternatívne materiály v tomto prípade sú v ideálnom prípade lacné materiály. Najlacnejší zvyčajne býva odpad. Teda materiál, ktorého sa niekto potrebuje zbaviť a vy mu s týmto problémom pomôžete. Na stavbu domu samozrejme nemôžete využiť akýkoľvek odpad. Na skládke tuhého komunálneho odpadu by ste toho naozaj veľa nenašli. Poznáme však aj iné odpady.

V súčasnosti sú populárne napríklad stavby z lodných kontajnerov. Vyradené lodné kontajnery sú odpadom, ktorý sa síce nerozdáva zdarma (oceľový lodný kontajner má vždy svoju cenu ako druhotná surovina), ale dokážete ho kúpiť za relatívne dobrú cenu. Ďalším typickým materiálom sú drevené palety.  Postaviť z paliet stolík a postaviť z nich dom sú dve diametrálne odlišné veci. Avšak ide to. Takýchto stavieb už existuje viacero.

Je potrebné byť tvorivý. Lodný kontajner či drevená paleta sú iba dva príklady. Existuje množstvo ďalších objektov či materiálov, ktoré viete efektívne využiť.

Prefabrikované domy

Zaujímavou cestou, ktorou sa môžete vybrať, sú tzv. prefabrikované domy. Ide o skladačky z vopred vyrobených častí. Takýto dom môže byť relatívne lacný – avšak iba v prípade, že sa udržíte veľkosť v rozumnom rozmedzí. Nevýhodou tohto druhu stavby je to, že sa do nej nedokážete pustiť na vlastnú päsť.

Stavba na vlastnú päsť

Alebo svojpomocne. Pokiaľ máte dostatok voľné času, chuť a zároveň nejaké schopnosti, pustite sa do stavby domu svojpomocne. Takto dokážete ušetriť nemalé množstvo peňazí. Ak si pritom zvolíte malý dom, možno sa vám podarí vyhnúť sa hypotéke.

Pri stavbe domu na vlastnú päsť je dobré, ak staviate dom, ktorý nie je technicky náročný. V minulosti si ľudia takmer vždy stavali domy svojpomocne. Väčšina prác totiž nebola náročná. Dnes je však situácia iná. Moderné domy sú technicky extrémne náročné a na ich stavbu potrebujete viacero špecialistov. Prečo si však postaviť moderný dom? Inšpirujte sa jednoduchosťou minulosti. Kvalita života v jednoduchom dome nemusí byť horšia.

Mobilné domy

Zaujímavým prístupom sú aj mobilné domy. Moderné karavany sú plnohodnotné obytné jednotky. Zároveň sú však veľmi drahé. Čo si tak si však opraviť starý karavan?

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár