Na čo myslieť pri kúpe stavebného pozemku?

Ekonomike sa v poslednom čase darí a to okrem iného znamená aj to, že čím ďalej tým viac ľudí pomýšľa o vlastnom bývanie niekde na vidieky. Malý či väčší rodinný dom je snom väčšiny ľudí. Ide však o pomerne drahý sen.

Vyšší príjem však otvára možnosti aj týmto smerom. Kúpa stavebného pozemku však nie je žiadnou triviálnou záležitosťou.  Ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí v živote. Pozemok, kde bude stáť budúci dom, ovplyvňuje pomerne veľa dôležitých vecí. V lokalite pozemku pravdepodobne strávite zvyšok života. Minimálne však niekoľko rokov. Z majiteľov okolitých nehnuteľností sa stanú vaši susedia. Teda ľudia, ktorých bude stretávať po veľkú časť svojho života.

Kedy investovať do nového pozemku?

V médiách sa pomerne často objavujú články o správnom čase kúpy nehnuteľnosti. O tom či ceny pôjdu, hore dole, či dosiahli vrchol a podobne. Problém je zvyčajne v tom, že tieto články pochádzajú z pera realitných kancelárií, ktoré majú prirodzene snahu, aby ste kupovali tu a teraz.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Na realitný trh sa vždy oplatí pozerať z dlhodobého pohľadu. Existuje viacero štúdií, ktoré ukazujú, že ceny pozemkov sú najstabilnejšie. Ak príde nejaká ekonomická kríza, tak pozemky sú vždy najmenej zasiahnuté. Neznamená to, že sú proti pohybom cien nadol imúnne, je to však bezpečnejšie ako pri domoch, bytoch či komerčných nehnuteľnostiach. Pozemky majú vysokú cenovú stabilitu a z dlhodobého (aj strednodobého pohľadu) ich cena prakticky nikdy neklesá. Ak sledujete vo svojom okolí rýchlejší rast cien, respektíve vysoké ceny, tak nie je rozumné predpokladať, že ceny sa niekedy v budúcnosti dostanú do pre vás rozumnejších hladín.

Ak by sme túto časť chceli skrátiť, tak by to vyzeralo asi takto: ak chcete kúpiť pozemok, tak ho kúpte vtedy, keď ste na to pripravení.

Ide lokalitu

Ono to možno znie ako klišé. Lokalita, lokalita, lokalita. Pri kúpe stavebného pozemku je naozaj najdôležitejšia jeho lokalita. Možno namietate, že pre vás je top prioritou cena. Na prvý pohľad sa môže zdať, že nižšia cena by vás vedela presvedčiť. Verte však tomu, že z dlhodobého pohľadu sa na pozemku šetriť neoplatí.

...

Lokalita pozemku totiž ovplyvňuje veľmi veľa faktorov. Kde začať? Veľmi dôležitá je napríklad vzdialenosť pozemku od dôležitých objektov vo vašom živote. Sem patrí predovšetkým pracovisko. Ide o to, aký čas ste ochotní tráviť pendlovaním medzi pracoviskom a domovom. V zásade platí, že ľudia pracujú v centrách miest a pozemky sú lacnejšie čím ďalej sa od tohto centra vzďaľujete. Pri kúpe pozemku je potom veľkou dilemou, kde ubrať – na čase strávenom cesto do práce alebo na cene pozemku. Väčšina ľudí sa snaží nájsť nejaký kompromis, keďže rast ceny pozemku nie je priamočiary. Čím viac sa blížite k centru, tým strmšie cena stúpa. Toto rozhodnutie je vždy osobné. Ľudia by si však mali uvedomovať, že čas sú peniaze. Za lacnejší pozemok ďalej od centra platíte svojím časom v aute či autobuse v rôznych zápchach.

Nejde však iba o pracovisko. Potrebujete aj nakupovať. Minimálne potraviny blízko bývania sú veľmi užitočné. Myslieť je dobré aj na športoviská. Otázka dostane nový rozmer, ak máte deti a potrebuje ich voziť do škôlky či školy.

Susedia

Niet nad dobrého suseda. V ideálnom prípade máte dobrého suseda na každej strane pozemku. A prípadne aj oproti či šírom okolí. To už  potom hovoríme o dobrom susedstve.

Mnohí ľudia práve tu spravia chybu. Zvyknutí z anonymného bývania v meste sa nezaujímajú o to, koho budú mať za suseda. Prípadne majú od úplného začiatku naplánovaný trojmetrový múr, ktorý ich má izolovať od všetkých navôkol. Problém je v tom, že pred zlým susedom vás neochráni ani 10 metrový múr.  Nie každý človek prirodzene rešpektuje bežné zásady dobrého spolunažívania. A nemusí ísť iba o hlučnú kosačku v nedeľu na obed.

Dobrý sused však nie je dobrý iba v tom, že vás nebude rušiť, ak si chcete na záhrade trochu v tichosti porelaxovať. Dobrý sused vám rád pomôže. Napríklad aj požičaním kosačky v prípade, že tá vaša má prestávku. Prípadne vám pomôže nakŕmiť psa, keď sa vy vyberiete na niekoľkodňový výlet.

Ako sa však ochrániť pred zlým susedom? Nie je to až také zložité. Všetko, čo potrebujete, je spraviť si zopár rozhovorov so susedmi, predtým ako podpíšete kúpnu zmluvu. Určite nestačí vizuálna prehliadka. Charakter človeka nespoznáte podľa muškátov v okne a auta v garáži. Vo všeobecnosti sa vždy odporúča stráviť nejaký čas v susedstve. Čo to spozorujete, čo to vám povedia miestni. Neznamená to, že zistíte všetko. Budete však pripravený viac.

Nepríjemné stavby v okolí

Vyhliadnete si ideálny tichý pozemok, postavíte dom, a to len preto, aby ste po troch rokoch zistili, že vám za domom vzniká hlučná cesta. Proti takýmto nehodám sa dá ochrániť – pred kúpou pozemku je dobré si pozrieť územný plán lokality. Tam by ste takýto plán mali ľahko odhaliť.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár