Ako zabezpečiť dom počas dovolenky?

Časy letných dovoleniek sú konečne tu. Väčšina z nás sa minimálne od zimy teší, že na dva týždne vypne z pracovného režimy a pôjde sa zregenerovať niekde na pláž do tepla.

Najpopulárnejšou destináciou slovenských dovolenkárov je neďaleké Chorvátsko. Medzi obľúbené krajiny patrí aj Grécko, Turecko, ale stále ešte aj Egypt. Čím ďalej viac ľudí siaha po exotickejších destináciách. Thajsko už nie je ničím výnimočným. Tam sa však v našich letných mesiacoch veľmi necestuje, keďže je tam práve obdobie dažďov.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Letná dovolenka však nemusí byť iba o radosti a oddychu. Často sú s ňou spojené aj obavy o to, či po návrate bude všetko v poriadku. Počas dovolenky zostane domov opustený. Asi najbežnejší problém je spojený s vlastníctvom domácich zvieratiek. Pokiaľ idete autom niekde do Chorvátska, tak zobrať so sebou psa či mačku nie je žiadny problém. Ak sa však rozhodnete cestovať lietadlom, stojíte pred omnoho zložitejšou a hlavne drahšou situáciou. Našťastie existujú hotely pre psov a mačky.

Tento článok sa však nechce venovať psom a mačkám. Témou je zabezpečenie domu počas našej neprítomnosti. Domy sú totiž počas dovolenky vďačným terčom vykrádačiek. Pre zlodeja je to ideálny objekt, pretože riziko, že ho pri vykrádaní niekto prekvapí, je prakticky nulové.

Prinášame niekoľko tipov, ako sa počas dovolenky cítiť pokojnejšie. Nebudeme tu písať o žiadnom komplikovanom a drahom bezpečnostnom systéme. Ten si samozrejme môžete dať namontovať a určite to pomôže. V tomto článku sa však chceme venovať jednoduchým nápadom, ako si pomôcť, a to bez toho, aby to výrazne zasiahlo našu peňaženku.

Požiadajte suseda či susedov o pomoc

Základom väčšiny opatrení voči prípadnému vykradnutiu je vytvorenie dojmu, že v dome sa nič nezmenilo a stále v ňom niekto býva. Jednou z možností, ako to spraviť, je požiadať suseda, susedku, susedov a pomoc. Nemusí ísť o nič náročné. Mali by vám akurát trochu dohliadať na dom. Nemusia vám upratovať, čistiť záhradu a podobne. Stačí, keď odstránia základné znaky absencie majiteľa. Takisto je dobré nechať susedom svoj kontakt pre prípad nepredvídaných situácií. Toto všetko však vychádza z toho, že máte so susedmi dobré a aktívne vzťahy.

Nainštalujte doma časovače elektronických prístrojov

Nie je nič presvedčujúce, ako blikajúce svetlo vyplavujúce sa z okien. Bežiaci televízor je pre každého lupiča zárukou toho, že v dome sa niekto nachádza. Zapnúť televízor na celý pobyt na dovolenke nie je práve najlacnejšie a zároveň sa to môže minúť účinku. Ak si zlodej vytypuje nejaké nehnuteľnosť a sleduje ju, časom mu bude jasné, že televízor tam beží nonstop. Zlodeji sú na túto taktiku pripravení. To isté platí aj pri neustále zasvietených svetlách.

...

Časovače tento problém do veľkej miery vyriešia. Ide o obyčajné malé zariadenie, ktoré sa zapojí priamo do zásuvky. Pôvodné zariadenie (televízor, svetlo a podobne) sa zapojí do časovače. Na časovači si nastavíte, kedy sa prístroj spustí. Môžete si tu nastaviť rôzne intervaly. Sledujete televízor každý deň od siedmej do pol desiatej? Žiadny problém. Čítate v posteli od desiatej do jedenástej? Žiadny problém. Takýmto spôsobom môžete vytvoriť dojem, že na režime v domácnosti sa vôbec nič nezmenilo.

Najmite si niekoho, ktorá vám pokosí trávnik, odhrnie lístie a vyčistí príjazdovú cestu

Toto pokojne môže zvládnuť aj lepší sused. Ak to však nepôjde touto cestou, vždy je možné si niekoho najať. V priebehu dvojtýždňovej dovolenky to nebude až také drahé.

Nepokosený trávnik nie je až taký viditeľný. Ale môže byť. A to najmä v prípade, že bežne sa oň príkladne staráte. Ak je teplo a relatívne vlhko, trávnik dokáže rásť veľmi rýchlo. Už po pár dňoch bude okoloidúcim jasné, že tu nie je niečo v poriadku. S lístím je to ešte viditeľnejšie, keďže to sa zametá prakticky denne. Toto však platí skôr v prípade, ak sa na dovolenku vydáte v jesenných mesiacoch.

Zastavte doručovanie pošty

Jedným veľmi jednoduchým spôsobom, ako zistiť, či sa v dome niekto nachádza, je pozrieť si jeho poštovú schránku. Ak je plná, tak máte takmer istotu, že v dome už niekoľko dní nikto nebol.

Proti tomuto sa dá zabezpečiť viacerými spôsobmi. Jeden z nich sme tu už viackrát spomínali – dobrí susedia nebudú mať najmenší problém vám čistiť schránku. Teda ak im dôverujete.

Ak však nechcete, aby sa vaši susedia dozvedeli o vašej pošte, vyžiadajte si na pošte, aby vám počas dovolenky nedoručovali poštu. Potom môžete susedov požiadať, aby odstraňovali aspoň nechcené letáky. Najlepšia obrana voči letákom je však oznámenie na schránke, že si neželáte doručovanie reklamných oznámení. Ak na schránke budete mať toto oznámenie, doručovať to musí dodržiavať po hrozbou relatívne veľkej pokuty.

Pozor na sociálne médiá

V novej digitálne ére je potrebné si dávať pozor aj na moderných digitálnych zlodejov. Ak na facebooku zavesíte fotku z dovolenky, kde sa nachádza celá vaša rodina, zlodej sa ľahko dovtípi, že váš dom je prázdny.

Základom je postarať sa o to, aby váš účet na sociálnych sieťach bol súkromný a takéto fotografie sa dostali naozaj iba k známym ľuďom.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár