Čo treba vedieť pred stavbou letnej terasy?

Kto by si v lete nechcel v lete v pohodlí posedieť pod holým nebom? V našich klimatických podmienkach sme väčšinu roka odkázaní na pobyt vnútri. Každý teplý deň je u nás vzácnosťou. Letná terasa preto v súčasnosti tak nejako patrí k bývaniu v rodinnom dome. Prečo nevyužiť priestor a vytvoriť si pri dome letnú obývačku? Či už vás baví grilovanie s rodinou a priateľmi, alebo dávate prednosť pokojnému čítaniu knižky pod rannými slnečnými lúčmi, letnú terasu využite prakticky každá rodina.

Premýšľajte už pri stavbe domu

V ideálnom prípade by ste nad stavbou letnej terasy rozmýšľali už pri plánovaní domu. Ak v projektovej dokumentácii bude počítať s letnou terasou, pri jej stavbe si ušetríte nemalé množstvo problémov. Ono to neznamená, že spolu s domom musíte hneď stavať aj letnú terasu. Pokojne sa do nej môžete postiť aj s odstupom niekoľkých rokov.  Dôležité je, že máte dopredu vyriešené jej umiestnenie a napojenie na hlavnú stavbu.

letna terasa

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Umiestnenie letnej terasy

Správne umiestnenie terasy sa na prvý pohľad môže zdať úplnou banalitou.  Odporúčame vám však tento krok v žiadnom prípade nepodceniť. Jednoducho sa to neoplatí. Ono sa vám totiž môže stať, že po jej dokončení zistíte, že ste spravili chybu.

Najčastejšie problémy pramenia zo zlej orientácie na svetovú stranu, prievan, plesnenie materiálov a napojenie na interiér.

Začnime od konca. Pre pohodlné použitie letnej terasy je dôležité, aby bola rozumne napojená na interiér domu. Jednoducho, aby ste nemuseli zbytočne prechádzať záhradou. V ideálnom prípade by ste sa na terasu dostali dvoma či troma krokmi. Nie vždy je to však praktické. Platí to najmä vtedy, ak ste na umiestnenie terasy nemysleli už v projekte. Môže sa totiž stať, že priamo pri dome máte tieň a terasu chcete umiestniť v slnečnej časti pozemku, ktorá je zhodou okolností na opačnej strane pozemku.

Pokiaľ ide o svetové strany, tak južnou orientáciou nemôžete spraviť chybu. Orientácia na juh zabezpečí o niečo priaznivejšie priemerné teploty.

Výber východu či západu závisí od toho, v aký čas plánujete terasu využívať. Ak ju staviate preto, aby ste si mohli na nej ráno poraňajkovať pri dobrej knihe, nemáte inú možnosť, ako terasu zorientovať na východ. Nie všetci sme však milovníci rán. Mnoho z nás dáva prednosť romantike západu slnku. V takomto prípade logicky orientujte terasu na západ.

...

Pri výbere lokality letnej terasy je potrebné si dávať pozor na tmavé miesta. Nemusíte mať radi priame slnko, ale príliš tmavé miesta môžu viesť k nepríjemným problémom. Tmavé miesta zvyknú byť vlhkejšie, čo zase vedie vyššiemu výskytu plesní. Tie sa postarajú o rýchlejšiu degradáciou materiálov použitých na výstavbu terasy.

Odvodnenie

Voda na a pod terasou nie je práve želaný stav. Z tohto dôvodu je potrebné na fungujúce odvodnenie myslieť od samého počiatku. Nie je to vôbec komplikované. Najjednoduchšie je postaviť terasu s miernym sklonom – napríklad 2 percentá. Takýto sklon nie je okom viditeľný, avšak dostatočný na to, aby vyriešil problémy so stojacou vodou.

Použité materiály

Ďalším dôležitým krokom pri výstavbe letnej terasy je výber použitých materiálov. Veľmi obľúbená je dlažba, ktorá na tejto stavbe vyzerá naozaj dobre. Nie je však vhodná pri každej situácii. Problém s dlažbou môže nastať v horúcich letných dňoch. Kameň výrazne akumuluje teplo. V najhorúcejších letných dňoch potom môže byť problematické na takúto dlažbu vôbec vstúpiť.

Z tohto dôvodu mnoho ľudí dáva prednosť drevu. To je na rozdiel od dlažby takmer dokonalým izolantom. Na dotyk pôsobí príjemne za akejkoľvek teploty. Dreva je však na druhú stranu háklivý materiál na údržbu. Dreva vo vonkajšom prostredí pri nedostatočnej údržbe začne hniť a postupne sa rozpadne.

Našťastie existuje kompromis. Stúpajúcej obľube sa teší špeciálna zmes dreva a plastu. Pri výrobe dochádza k stlačeniu zmesi drevených pilín a plastovej drte. Takýto materiál si zachováva výhodné vlastnosti oboch materiálov. Podlaha neakumuluje teplo a zároveň vyžaduje minimum údržby. Potešujúci je aj fakt,  že cenovo je takéto riešenie veľmi prijateľné.

Viacero možností existuje aj na osadenie podlahy. V prípade dlažby sa najčastejšie používa pevné betónové lôžka, na ktoré sa dlaždice lepia. Takéto riešenie však nemusí byť vždy optimálne. Dlažbu je možné pokladať aj na voľné lôžko – niekoľko vrstiev štrku a piesku. Alternatívou sú gumené podpory, na ktoré sa dlažba ukladá a neškáruje. Výhodou takéhoto riešenie je to, že je rozoberateľné. Ak po postavení terasy zistíte, že  na nej netrávite voľný čas, terasu zvládnete odstrániť bez náročných búracích prác.

Drevená podlaha musí byť umiestnená na primeranom rošte. Ten musí byť dostatočne vysoký. Odporúča sa minimálne 10 centimetrov. Táto vzdialenosť od zeme chráni drevo pred vlhkosťou, ktorá výrazne znižuje jeho životnosť.

V prípade drevenej terasy je potrebné drevo pravidelne chemicky ošetrovať.

Letná terasa bez starostí

Ak sa chcete všetkým týmto problémom vyhnúť, nechajte si letnú terasu postaviť na kľúč. Skúsené firmy vám ju postavia v priebehu niekoľkých hodín. Bude vás to síce stáť o čosi viac, ako v príde svojpomocnej výstavby, nezažite však žiadny stres a nebudete riskovať prípadné chyby.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár